
Farba, której użyto do wykonania muralu pochłania toksyny i zanieczyszczenia, co jest pierwszą dobrą wiadomością. To aktywne narzędzie w ochronie środowiska. Druga dobra wiadomość jest taka, że budynek zmodernizowanej stacji podnoszenia ciśnień przy ul. Havla od razu wygląda ciekawiej.
Czytaj także: Rozruch Portu Czystej Energii rozpoczęty
Jak wyjaśnia Jadwiga Grabowska, rzecznik prasowa GPEC, ta stacja wpompowuje wodę w sieci ciepłowniczej na wyższe partie Gdańska i jest elementem przyłączenia Portu Czystej Energii do miejskiej sieci. Przyłączenie jest gotowe i czeka na ciepło z nowej miejskiej spalarni odpadów.

Autorką muralu jest poznańska artystka Dorota Piechocińska (pseudonim artystyczny ilustraDORA). Idea muralu jest proekologiczna: kolorowy świat z czystym powietrzem stopniowo wypiera ten ciemny, pełen zanieczyszczeń. Mural łączy motywy miejskie i przyrodnicze. Są na nim gdańskie elementy: Neptun, Żuraw i kamieniczki.
Dzieło zrealizowała gdańska firma Wakeup Time Marcina Budzińskiego, zajmujące się kompleksową usługą malowania murali. Tworzy ona największe murale artystyczne i komercyjne w Polsce.
Jak powstawał mural zobaczycie poniżej: