- Mam nadzieję, że sprzęt, który został zakupiony ze środków Unii Europejskiej i budżetu miasta Gdańsk, będzie wam przydatny. Liczę, że będzie sprzyjał rozwojowi waszych kompetencji informatycznych, naukowo-technicznych, proprzedsiębiorczych, językowych. Uczcie się kodowania, szczególnie, że obecnie oraz w przyszłości informatycy będą należeć do osób najbardziej poszukiwanych na rynku pracy - mówił do uczniów prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Miasto zakupiło sprzęt do 100 szkół podstawowych i ponadpodstawowych dzięki środkom unijnym. W ramach projektu edukacyjnego RPO WP 2014-2020 „Szkolimy Uczniów Przedsiębiorczych Empatycznych Rozsądnych. Gdańskie Szkoły Podstawowe” 49 placówek dostaje ponad 600 laptopów, prawie 100 tabletów, 5 kamer cyfrowych, 11 projektorów, 4 ekrany, zestawy do prowadzenia terapii Tomatisa, Biofeedback EEG i klocki LEGO. Projekt jest wart blisko 24 miliony złotych.
Z kolei w ramach programu „Rozwijamy kompetencje i programujemy przyszłość” (wartego 22 mln zł) w 22 szkołach podstawowych i 25 szkołach ponadpodstawowych pojawią się 44 laptopy, ponad 300 tabletów, 10 kamer cyfrowych, zestawy LEGO, OZE, modele samochodów hybrydowych z wodorowym ogniwem paliwowym.
Dyrektor Szkoły Podstawowej 49, podkreślała, że jej uczniowie już rwą się do programowania, a nowe technologie, które trafiły do jej placówki, tylko ten zapał do nauki wzmocnią.
- Od pięciu lat w naszej szkole pracujemy ze Scratchem, programujemy. Uczymy się i pracujemy też z małymi robotami. Już 2-klasiści uczą się kodowania metodą kreskową - mówiła Renata Jurkiewicz. - Nie ważne, czy programujecie używając środków IT czy gier. Każda ścieżka jest dobra.
W ramach realizowanych w Gdańsku programów unijnych (okres realizacji to 1.09.2016 - 31.10.2018) wsparcie otrzymują też nauczyciele, którzy biorą udział w warsztatach, szkoleniach, kursach i studiach podyplomowych m. in. z informatyki, matematyki z programowaniem, języków, tutoringu czy w zakresie wsparcia edukacji ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych.