Prezydent Gdańska i przedstawiciele Rady Miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar rzezi wołyńskiej

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz przedstawiciele Rady Miasta złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu. W czwartek, 11 lipca, przypada 81. rocznica krwawej niedzieli.
11.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ludzie składają kwiaty pod pomnikiem
Od lewej: radny Andrzej Kowalczys, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak. Za nimi radna Teresa Wasilewska
fot. Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Krwawa niedziela

11 lipca 1943 roku przeszedł do historii jako krwawa niedziela na Wołyniu. Był to jeden z najstraszniejszych dla Polaków dni podczas II wojny światowej. Organizatorzy masakr z Ukraińskiej Powstańczej Armii liczyli, że dopadną wielu Polaków w kościołach na mszach. Oddziały UPA napadły na 96 miejscowości w zachodnich powiatach Wołynia: horochowskim i włodzimierskim, oraz trzy w powiecie kowelskim. Po dokonaniu rzezi w jednej wsi upowcy błyskawicznie przemieszczali się do następnej. Tamtej niedzieli zginęło kilka tysięcy Polaków. Następnego dnia upowcy zmasakrowali kolejne 50 miejscowości.

Solidarni z Ukrainą w czasie wojny

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak oraz radni Teresa Wasilewska i Andrzej Kowalczys złożyli z tej okazji kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu. 

Ludzie przed pomnikiem
Minuta ciszy i chwila zadumy nad losem polskich ofiar rzezi wołyńskiej
fot. Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Napis na pomniku głosi: “Pamięci dziesiątków tysięcy Polaków, mieszkańców Wołynia i Kresów południowo wschodnich RP, których ocalić z rzezi lat 1943-45 nie było nam dane”. 

Anne Applebaum o Wielkim Głodzie w Ukrainie w latach 1931-32

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak powiedziała gdansk.pl: - Pamięć historyczna o tamtych tragicznych wydarzeniach jest bardzo ważna. Musimy mówić o tym okrutnym mordzie na Polakach, pokazywać, co się wydarzyło i dbać o to, aby coś takiego już nigdy więcej nie miało miejsca.  

Radny Andrzej Kowalczys dodał: - To musi być lekcja przestrogi dla nas i dla przyszłych pokoleń. Ten okrutny mord na Polakach należy pamiętać i czcić pamięć ofiar. 

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych