Rewizyta po ponad dwóch latach
Było to drugie tego typu spotkanie. Poprzednio, w marcu 2020 roku, prezydent Aleksandra Dulkiewicz rozmawiała z prezesem Danielem Obajtkiem w warszawskiej siedzibie Orlenu. Wizyta wynikała z obaw władz samorządowych Gdańska związanych z zapowiedziami włączenia dwóch czołowych gdańskich firm - Lotosu i Energi - do Orlenu, który związany jest z Mazowszem i tam płaci podatki. Aleksandrze Dulkiewicz towarzyszył Alan Aleksandrowicz, ówczesny zastępca prezydent Gdańska. Pytania do prezesa Daniela Obajtka dotyczyły skutków planowanego przejęcia Lotosu i Energi przez Orlen, a w szczególności możliwych zwolnień pracowników w Gdańsku i wpływu na umowy sponsorskie z gdańskimi, a także pomorskimi, klubami sportowymi oraz instytucjami kultury.
Co z Lotosem i Energą? Prezydent Aleksandra Dulkiewicz rozmawiała z prezesem PKN Orlen
Kto uczestniczył w spotkaniu w UMG
Od tamtego czasu obawy gdańskich władz samorządowych nie tylko nie zostały rozwiane, ale się nasiliły. Energa straciła już swoją samodzielność na rzecz Orlenu, natomiast proces przejmowania i sprzedaży Lotosu jest finalizowany - co budzi szczególnie duże kontrowersje.
Wszystkie próby przejęcia Grupy Lotos. Paweł Olechnowicz: “Zawsze Orlen, w tle wątki rosyjskie”
Apel samorządowców Pomorza w sprawie wstrzymania procesu wyprzedaży Grupy Lotos S.A.
W takich okolicznościach prezes Orlenu Daniel Obajtek w piątek, 9 września, przyjechał do Urzędu Miejskiego w Gdańsku z Krzysztofem Nowickim, członkiem zarządu koncernu. Przyjęci zostali przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz i przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszkę Owczarczak, którym towarzyszyli Piotr Grzelak - zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i Alan Aleksnadrowicz, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.
Jakie są priorytety Miasta Gdańska
Komunikat ze spotkania wydany przez Urząd Miejski w Gdańsku nie podaje szczegółów. Czytamy w nim:
“Głównymi tematami rozmowy było wsparcie w nowych inwestycjach Grupy Orlen na terenie i w okolicach przejętej rafinerii Lotos, współudział w rewitalizacji Szańca Zachodniego w Nowym Porcie, a także wsparcie sponsorskie dla sportu i kultury w Gdańsku”.
Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska, podkreśla, że "spotkanie przebiegało w profesjonalnej, dobrej atmosferze".
- Umówiliśmy się na kolejne kroki, które mamy wykonać w omawianych zagadnieniach - dodaje Daniel Stenzel.
Komunikat wydany przez rzecznika podkreśla, że:
“Według prezydent Gdańska i przewodniczącej Rady Miasta decyzja przejęcia Lotosu przez Orlen nie była właściwa, ale priorytetem dzisiaj pozostaje zabezpieczenie pracowników byłej grupy Lotos, a zarazem mieszkańców Gdańska i Pomorza. Dla władz miasta kluczowa jest także kwestia rozwoju gospodarczego i kolejnych, potrzebnych inwestycji. Zmiany w jednej z najważniejszych spółek skarbu państwa na Pomorzu nie mogą zahamować dotychczasowych planów, które od wielu lat były rozwijane i wspierane świadomą polityką władz miasta”.
Orlen nie wydał własnego komunikatu w sprawie spotkania w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Szaniec Zachodni - coś się poprawi?
Coś bliższego powiedzieć można jedynie na temat zamiarów oczyszczenia i rewitalizacji terenu Szańca Zachodniego. Ten atrakcyjny teren, o powierzchni ponad 3 hektarów, znajduje się naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście, na drugim brzegu Martwej Wisły - po stronie Nowego Portu. Od dawna Szaniec Zachodni zarasta dziką zielenią, ponieważ inwestycje nie mają tam większego sensu ze względu na skażenie gruntu substancjami ropopochodnymi. Skażenie jest następstwem zlokalizowania w tym miejscu dużej bazy paliwowej, która funkcjonowała już przed II wojną światową, a także w epoce PRL-u (firma CPN), .
Jak podkreśla Urząd Miejski w Gdańsku, gotowy jest program rekultywacji terenu Szańca Zachodniego, który uzyskał akceptację Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Planuje się tam m.in. wykonanie otworów w ziemi, do głębokości ok. 4,5 m, w celu wentylowania wód i gruntów. W kilkunastu miejscach ma być usunięta najbardziej zanieczyszczona gleba, a na cały teren Szańca Zachodniego mają być nawiezione nowe warstwy ziemi.
- Poczuwamy się do pewnego obowiązku w tym zakresie, zwłaszcza, że tu mamy duży biznes, bo to nie jest tylko Orlen, ale cała Energa, niedługo będzie Grupa Lotos, rozmowy są prowadzone - stwierdził prezes Daniel Obajtek w wypowiedzi dla TVP Gdańsk, udzielonej kilka dni przed wizytą w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
W sierpniu doszło do pierwszego roboczego spotkania miejskich urzędników z przedstawicielami Orlenu w sprawie rewitalizacji tego terenu. Obie strony wspólnie przeprowadziły wizytację Szańca Zachodniego.