• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Aleksandra Dulkiewicz spotkała się na Chełmie z mieszkańcami

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz na Chełmie z mieszkańcami. Co funkcjonuje dobrze? Co warto poprawić?

Funkcjonowanie i dostępność komunikacji miejskiej - to najbardziej doceniają w swojej dzielnicy mieszkańcy Chełmu. Mają za to sporo uwag do stanu infrastruktury drogowej. Sporo pytań dotyczyło więc miejskich planów na remonty ulic w tej części Gdańska. W czwartek, 14 marca, odbyło się spotkanie prezydent Gdańska, i jej zastępców, z mieszkańcami Chełmu. Było to już 20. w tej kadencji spotkanie władz naszego miasta z mieszkańcami w ich dzielnicy.
14.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na pierwszym planie kobieta, brunetka, trzyma mikrofon do którego mówi, za nią siedzi na krzesłach kilkadziesiąt osób
14 marca zorganizowano 20. w tej kadencji spotkanie władz Gdańska z mieszkańcami dzielnicy. Tym razem odbyło się ono na Chełmie, prezydent Aleksandrze Dulkiewicz towarzyszyli najbliżsi współpracownicy i radni. Nz. głos ma prezydent Gdańska, w pierwszym rzędzie siedzą (od lewej): zastępca prezydenta Piotr Borawski, sekretarz Miasta Danuta Janczarek, skarbnik Miasta Izabela Kuś, zastepca prezydenta Piotr Grzelak
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Spotkanie w szkole przy ul. Dragana

Spotkanie zorganizowano w gmachu Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Dragana. Na miejscu obecni byli, poza prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, także jej zastępcy: Piotr Grzelak, Piotr Borawski i Monika Chabior. Byli też dyrektorzy oraz prezesi większości miejskich jednostek i spółek, w tym Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskich Wód i Gdańskich Wodociągów, Straży Miejskiej, a także Wydziałów: Skarbu, Gospodarki Komunalnej czy Projektów Inwestycyjnych. Obecni byli miejscy radni: Kamila Błaszczyk, Teresa Wasilewska, Mateusz Skarbek, Bogdan Oleszek, Alicja Krasula i Przemysław Majewski, a także radni dzielnicy Chełm na czele z przewodniczącą Zarządu Dzielnicy Agnieszką Rezmer.

- To już 20. tego typu spotkanie. Można powiedzieć, że urząd przyjeżdża do was, do dzielnicy - zwróciła uwagę prezydent Dulkiewicz.

Prawie 8 tys. mieszkańców na kilometr kwadratowy 

W tej dzielnicy mieszka blisko 31 tys. mieszkańców, choć zajmuje ona dość niewielką powierzchnię, bo 3,89 km kw. Jest tu więc duże zagęszczenie ludności - ponad 7,9 tys. mieszkańców na km kw.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w dzielnicach, które cyklicznie co 2 - 3 lata zleca Miasto, mieszkańcy Chełmu postrzegają swoją dzielnicę na 3,75 w skali 1 - 6. 

Przed czwartkowym spotkaniem, mieszkańcy mogli przez blisko dwa tygodnie wypełniać elektroniczną ankietę zamieszczoną na naszym portalu www.gdansk.pl. Należało wskazać w niej mocne i słabe strony tej dzielnicy.

Ankietę wypełniło prawie 370 osób. Najlepiej oceniły one dostępność i funkcjonowanie transportu publicznego. Najniżej oceniono z kolei stan infrastruktury drogowej, a także czystość i porządek w dzielnicy. 

Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Prezydent Dulkiewicz poinformowała przy okazji, że na terenie Chełmu większość tutejszych terenów należy do spółdzielni mieszkaniowych, część do Skarbu Państwa, a część do gminy.

Blisko 60 mln złotych w inwestycje na Chełmie

W latach 2019 - 2024 w tej dzielnicy zrealizowano inwestycje o łącznej wartości ponad 59 mln złotych. W tej kwocie znalazły się też środki unijne - 16 mln złotych. W tym okresie wykonano m.in.:

  • rewaloryzację zaniedbanego wcześniej terenu zielonego przy ul. Styp - Rekowskiego, w ramach miejskiego programu rewitalizacji tzw. Starego Chełmu
  • utwardzony ciąg spacerowy pomiędzy dolnym i górnym odcinkiem ul. Pohulanka
  • wzmocnienie wiaduktów i kładek nad al. Armii Krajowej - na wysokości ul. Sikorskiego
  • przebudowę sieci wodociągowych w ulicach: Kolonia Studentów, Pohulanka, Marii Ludwiki i Madalińskiego
  • remont chodników na ul. Cieszyńskiego, na odcinku od kościoła do budynku nr 32
  • parking rowerowy przy Morskiej Szkole Podstawowej

Obecnie, w ramach programu rewitalizacji, trwają prace modernizacyjne i adaptacyjne zabytkowego budynku przy ul. Styp - Rekowskiego 16. Powstanie tam m.in. Dom Sąsiedzki oraz Centrum Wsparcia i terapii Rodzin. 

na zdjęciu mężczyzna w średnim wieku mówi do mikrofonu, wokół niego widać kilkanaście siedzących osób
Mieszkańcy Chełmu dopytywali w trakcie czwartkowego spotkania o planowane inwestycje w dzielnicy
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jakie inwestycje są planowane?

  • remont al. Armii Krajowej w kierunku centrum, na odcinku od al. Havla do ul. Sikorskiego
  • modernizacja ul. Cieszyńskiego
  • budowa i wymiana sieci wodociągowej:

- budowa: ul. Lotników Polskich na długości około 240 m

- wymiana: ul. Cebertowicza, Cieszyńskiego, Kopeckiego i Więckowskiego

  • usprawnienie ruchu w ciągu al. Armii Krajowej. Miasto rozważa budowę m.in. wiaduktu na wysokości skrzyżowania al. Armii Krajowej i ul. Łostowickiej. Pod uwagę brana jest także budowa dodatkowego lewoskrętu. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem "kompletnej analizy i prognozy ruchu w ciągu al. Armii Krajowej, do roku 2030, pod kątem wyboru wariantu, dla którego kryterium oceny będzie jego najlepsza efektywność, płynność i przepustowość". Kiedy dokument będzie gotowy, władze Gdańska podejmą decyzję co do tego, jaką inwestycję należy w tym miejscu zrealizować.

Czy w al. Armii Krajowej należy zbudować wiadukt dla samochodów?

  • co istotne, w ramach planowanej budowy nowego odcinka Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (za którą odpowiada Marszałek Woj. Pomorskiego), jeden z przystanków kolejowych planowany jest na terenie wzdłuż ul. Małomiejskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Madalińskiego. Obecnie trwa analiza ofert na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy PKM
  • Miasto planuje także przekształcić Jar Sikorskiego w park dzielnicowy. Pierwsze prace planowane są przyszłym roku
Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Wyróżnienia dla aktywnych mieszkańców

W trakcie czwartkowego spotkania prezydent Gdańska nagrodziła najbardziej aktywne, zaangażowane w życie społeczne dzielnicy, mieszkanki. Wyróżniono:

  •  Katarzynę Kędzioł, dyrektor szkoły SP nr 8,
  •  Joannę Leszczyńską, radną dzielnicy Chełm, animatorkę społeczną, działaczkę w fundacji NOVA,
  •  Ewę Kitowską, prezes Lokalnego Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych
  •  Halinę Goczewską, radną dzielnicy Chełm, przewodniczącą Klubu Seniora “Wzgórze Radości”
  •  Agnieszkę Rezmer, przewodniczącą Zarządu Dzielnicy Chełm. 
na zdjęciu jedna kobieta w granatowej marynarce w średnim wieku podaje rękę gratulując drugiej kobiecie, starszej z długimi siwymi włosami
Jedną z nagrodzonych aktywnych mieszkanek była Katarzyna Kędzioł, dyrektor szkoły SP nr 8 na Chełmie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

O co pytali mieszkańcy Chełmu?

Jeden z mężczyzn dopytywał o jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego dotyczący budowy/ wytyczenia trasy rowerowej w al. Armii Krajowej, w kierunku Chełmu. 

- Ta droga powstanie. Obecnie trwa analiza wariantów jej przebiegu. W najbliższych miesiącach zapadnie decyzja, który wariant wybrać. Jest szansa, że zostanie wybudowana w 2025 roku - poinformował Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. 

- Jestem przerażona tym, że ta droga ma powstać w alei, w której jest bardzo duże natężenie ruchu samochodowego. To bardzo niebezpieczne - zareagowała na to jedna z mieszkanek.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz odpowiedziała, że kiedy zostanie podjęta decyzja co do wyboru wariantu budowy trasy dla rowerzystów, Miasto zorganizuje spotkanie w tej sprawie z mieszkańcami.

- Przyjdziemy do Państwa z otwartą rozmową na ten temat. Miejsca nie ma za dużo, a trzeba pogodzić różne potrzeby mieszkańców - podkreśliła prezydent.

Chełm. Dzielnicowy spacer z udziałem władz Gdańska za nami

Trzy osoby siedzą obok siebie na krzesłach, uśmiechają się pozując do zdjęcia
Wśród uczestników spotkania byli radni Miasta Gdańska. Nz. od lewej: Kamila Błaszczyk, Mateusz Skarbek i Teresa Wasilewska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Padło też pytanie o planowaną nową linię tramwajową. 

- Co z linią nr 13, która miała kursować między Brętowem a Stogami, przez Chełm, a do dziś nie została uruchomiona? - pytano.

Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, przyznał, że problemem jest przepustowość na torowiskach tramwajowych w śródmieściu.

- Obecnie średnio co 2 minuty przez Chełm, w stronę centrum, jedzie tramwaj. One już dziś kumulują się na wysokości Huciska bądź węzła Groddecka. Dlatego, ze względów technicznych, tej przepustowości, nie jesteśmy w stanie puścić więcej tramwajów na tej trasie. Jeżeli uda się zrealizować trasę tramwajową pomiędzy Pieckami - Migowem a Wrzeszczem wówczas zmieni się krajobraz komunikacji miejskiej w Gdańsku, i możliwe będą inne połączenia - tłumaczył Piotr Borawski.

Kilka osób siedzi na krzesłach, na pierwszym planie jest młoda kobieta o długich włosach
Radna Alicja Krasula, za nią, w niebieskim swetrze, radny Przemysław Majewski
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W trakcie spotkania kilkakrotnie padały pytania o dziki, które pojawiają się także w tej dzielnicy.

- Co miasto zrobiło, by zabezpieczyć dzielnicę przed dewastacją przed dzikami? - pytała jedna z mieszkanek.

W odpowiedzi usłyszała, że jedynym rozwiązaniem, możliwym prawnie, jest obecnie odstrzał tych zwierząt. Ze względu na panującą chorobę nazywaną Afrykańskim Pomorem Świń, dzików nie można obecnie odławiać i wywozić do lasów. Odstrzały wykonują koła łowieckie, z którymi Miasto podpisało umowy. Takie rozwiązanie budzi jednak emocje i różne opinie mieszkańców - nie każdy je bowiem popiera.

W ostatnim roku odstrzelono ponad tysiąc dzików. Zwierząt tych jednak rodzi się coraz więcej. Ten problem dotyczy zdecydowanej większości gdańskich dzielnic.

Padło też pytanie o kładkę dla ruchu kołowego łączącą ul. Cieszyńskiego i Sikorskiego - o to, czy jest ujęta w miejskich planach. Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, przyznał, że póki co, jest to jedynie wizja radnych dzielnicy. Nie ma na na razie zabezpieczonych środków na taką inwestycję. 

- Obecnie, jako Miasto, stawiamy na komunikację publiczną, na PKM w tym obszarze. Od planowanego przystanku z ul. Madalińskiego dojazd pociągiem do Śródmieścia zajmie około 5-6 minut - tłumaczył Piotr Grzelak. 

Mężczyzna w wieku lat ponad 60 zabiera głos, stojąc pośród innych osób, które siedzą na krzesłach. Mężczyzna jest zwrócony do nas twarzą, nieco w lewo
Rozmawiano m.in. o rozwiązaniach komunikacyjnych, rozwoju dzielnicowej infrastruktury, terenach zielonych i dzikach, które nawet jeśli nie są bardzo niebezpieczne dla ludzi, to ryją trawniki i klomby, co nie wygląda po prostu brzydko
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Pytano też o zielony teren przy ul. Zielonogórskiej, który miałby służyć jako trawiaste boisko do gry. 

- Są chętni do gry w tym miejscu, w naturalnych warunkach, ale trzeba w ten teren trochę zainwestować. Chodzi głównie o jego rekultywację - argumentował jeden z mężczyzn.

Prezydent Piotr Grzelak przyznał, że miasto myśli o budowie w tym miejscu raczej kompleksowego boiska wielofunkcyjnego.

- Z trawiastymi obiektami jest ten problem, że można z nich korzystać 2- 3 razy w tygodniu maksymalnie, żeby nie zniszczyć trawiastej murawy. Trzeba też o nią bardzo regularnie dbać. Dlatego wolimy wybudować boisko ze sztuczną nawierzchnią, będzie lepiej służyło lokalnej społeczności - tłumaczył Piotr Grzelak. - Miasto nie ma obecnie zabezpieczonych na to środków, ale złożymy wniosek o dotację do Ministerstwa Sportu - zapowiedział.

Jedna z mieszkanek była ciekawa, kiedy powstanie planowany wyjazd z ul. Dąbrówki do al. Havla. W odpowiedzi usłyszała, że obecnie trwa projektowanie tej inwestycji. W bieżącym  roku będzie gotowy projekt, a w roku 2025 wyjazd będzie już funkcjonował.

na zdjęciu korytarz szkolny, na którym ustawiono kilkadziesiąt krzeseł na których siedzą tłumnie ludzie
Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w budynku szkoły przy ul. Dragana na Chełmie. Sala była pełna, dyskusja - rzeczowa
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

To było 20. spotkanie z mieszkańcami

Spotkania z cyklu „Porozmawiajmy przy stole” zorganizowano po raz pierwszy w 2019 roku. Odbyły się wówczas na Chełmie, w Pieckach-Migowie, Wrzeszczu Dolnym, Przymorzu Wielkim, Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia, Jasieniu, Stogach oraz Oruni-Św. Wojciechu-Lipcach. 

Po dwuletniej przerwie, związanej z pandemią, w 2022 r. władze Gdańska ponownie zaprosiły na spotkania w takiej formule. Zorganizowano je w dzielnicach Ujeścisko - Łostowice, VII Dwór, Zaspa - Młyniec oraz Orunia Górna - Gdańsk Południe.

W roku 2023 zorganizowano spotkanie także na Oruni Górnej - Gdańsku Południu (na które zapraszano także mieszkańców Ujeściska - Łostowic), Przymorzu Wielkim, Oliwie, Siedlcach, Jasieniu i Brętowie. 

W roku bieżącym spotkanie z mieszkańcami zorganizowano na Wyspie Sobieszewskiej. Ostatnie w tej kadencji odbyło się właśnie na Chełmie.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!