• Start
  • Wiadomości
  • Prezydenci największych polskich miast apelują do rządu o wsparcie dla ludzi kultury

Prezydenci największych polskich miast apelują do rządu o wsparcie dla ludzi kultury

Prezydenci Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia ponownie spotykają się pod szyldem Koalicji Miast dla Kultury. W liście otwartym do wicepremiera Piotra Glińskiego apelują o wsparcie dla świata kultury w czasach koronawirusa - gdy wielu twórców i ludzi sztuki straciło żródła utrzymania. Pełną treść listu znajdą Państwo na końcu publikacji.
30.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Muzycy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, podczas koncertu na 100-lecie powrotu Rzeczpospolitej na Pomorze
Muzycy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, podczas koncertu na 100-lecie powrotu Rzeczpospolitej na Pomorze
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

List przesłano do wicepremiera Piotra Glińskiego, a także do wiadomości Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Unii Metropoli Polskich i Związku Miast Polskich. Przydenci apelują zgodnie o to, aby w chwili, gdy ogłaszane są kolejne plany ratowania gospodarki i odmrażania kolejnych jej sektorów, nie zapominać o sektorze kultury, instytucjach, organizacjach i twórcach.

Miasta na chwilę obecną już zareagowały na sytuację pandemiczną i kryzys, w jakim znalazły się różne środowiska. Wdrożono różne rozwiązania i działania w poszukiwaniu rozwiązań i środków, jakie można przekierować na wsparcie sektora kultury, instytucji, NGO’s i indywidualnych twórców. Jednocześnie pojawiła się inicjatywa powrotu do dzielenia się rozwiązaniami prawnymi, organizacyjnymi, wymiany wiedzy w gronie miast zaangażowanych w proces ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. List powstał w poczuciu głębokiej troski o przyszłość sektora kultury gronie osób odpowiedzialnych za polityki kulturalne samorządów.

- My, samorządowcy, nie chcemy i nie możemy pozostawać bierni. Reagujemy w ramach naszych możliwości i kompetencji. Równolegle do działań Rządu tworzymy własne lokalne programy wsparcia dla mieszkańców naszych miast (…) W tych trudnych chwilach nie chcemy także zapomnieć o kulturze i jej twórcach, pamiętając o ich roli w budowaniu wspólnoty. Kultura to niezbędny element rozwoju społecznego i ekonomicznego” - podkreślają prezydenci dziewięciu polskich miast we wspólnym liście.

 

Koalicja Miast powstała w 2016 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury współpracę podjęły miasta ubiegające się o ten tytuł. Do udziału w programie Wrocław zaprosił partnerów z całego kraju. W obecnym kontekście Koalicja Miast ponownie staje się platformą wymiany doświadczeń polskich samorządów i instytucji kultury, ważną przestrzenią solidarności i współpracy. Istotnym filarem działań Koalicji jest dyskusja o samorządowej odpowiedzialności za kulturę polską, kadry kultury i kondycję sektora, którego znaczenie dla społeczno-ekonomicznego rozwoju miast jest bezdyskusyjna. Celem Koalicji jest regularne zgłaszanie inicjatyw, proponowanie narzędzi i rozwiązań formalnych, wymiana wiedzy i wspólna komunikacja. Koalicja ma nie tylko reagować na bieżącą sytuację sektora kultury w miastach, ale także zająć się projektowaniem rozwiązań długookresowych i systemowych dla kultury w samorządach lokalnych.

Wystosowany 30 kwietnia list otwarty zapowiada systematyczne działania w dialogu i z uwzględnieniem różnic pomiędzy samorządami. W tej chwili przygotowywany jest katalog rozwiązań i rekomendacji dla polskiego rządu, a także konkretnych narzędzi, które mają wyposażyć samorządy w kompetencje pozwalające skuteczniej przeciwdziałać nieuchronnym negatywnym skutkom pandemii w sektorze kultury.

 

PRZECZYTAJ LIST OTWARTY PREZYDENTÓW NAJWIĘKSZYCH POLSKICH MIAST DO RZĄDU RP:

pismo_koalicja_miast_dla_kultury_30_04_2020_1__Strona_1
pismo_koalicja_miast_dla_kultury_30_04_2020_1__Strona_2
 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska