• Start
  • Wiadomości
  • Prestiż i środki na remont. Twierdza Wisłoujście na liście Pomników Historii

Prestiż i środki na remont. Twierdza Wisłoujście na liście Pomników Historii

20 kwietnia 2018 r. w Warszawie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uroczyście ustanowił Twierdzę Wisłoujście Pomnikiem Historii. Dzięki nominacji Muzeum Gdańska będzie mogło pozyskiwać dodatkowe środki na prace remontowe. To już czwarty zabytkowy gdański obiekt na tej liście.
20.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twierdza Wisłoujście została Pomnikiem Historii
Twierdza Wisłoujście została Pomnikiem Historii
zdj. Dariusz Kula/pilot B. Bujak/Muzeum Gdańska

Czym są Pomniki Historii?

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Liczba osób zwiedzających Twierdzę Wisłoujście systematycznie rośnie
Liczba osób zwiedzających Twierdzę Wisłoujście systematycznie rośnie
zdj. Mateusz Ochocki/KFP

 

Czwarty w Gdańsku

Twierdza Wisłoujście to unikatowy europejski zabytek nowożytnej architektury militarnej i morska brama Rzeczpospolitej, zostanie czwartym Pomnikiem Historii położonym w Gdańsku. Wcześniej taki status, w obrębie gdańskich granic administracyjnych uzyskały:

  • miasto w zasięgu obwarowań z XVII w. (1994 r.),
  • Pole Bitwy na Westerplatte (2003 r.) 
  • zespół pocystersko-katedralny w Oliwie (2017 r.).

Starania o wpisanie Twierdzy Wisłoujście, miejsca ważnego dla Gdańska i Polski, na listę Pomników Historii trwały dwa lata. Cieszy nas to, że doceniono walory i dziedzictwo zabytkowej fortyfikacji. Dzięki temu rozporządzeniu Muzeum Gdańska będzie mogło skuteczniej ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie w programach krajowych i unijnych - mówi Waldemar Ossowski, Dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Sceneria twierdzy jest często wykorzystywana przy okazji rekonstrukcji historycznych
Sceneria twierdzy jest często wykorzystywana przy okazji rekonstrukcji historycznych
zdj. Mateusz Ochocki/KFP

 

Plany remontowe

W bieżącym roku planowany jest remont Bastionu Artyleryjskiego polegający na wykonaniu zabezpieczenia przeciwwodnego murów i sklepień przed wodą opadową przesiąkającą przez nasyp ziemny. Prace mają rozpocząć się na przełomie maja i czerwca, a zakończyć we wrześniu 2018 r. Szacowana wartość działań przy Bastionie Artyleryjskim, sfinansowanych ze środków Gminy Miasta Gdańska, ma wynieść ok. 1,2 mln zł brutto – dodaje Waldemar Ossowski.

 

Status Pomnika Historii daje szansę na środki potrzebne na remont obiektu
Status Pomnika Historii daje szansę na środki potrzebne na remont obiektu
zdj. Mateusz Ochocki/KFP

 

Muzeum Gdańska złożyło tez pod koniec 2017 r. wart 2,1 mln EUR projekt do programu INTERREG Południowy Bałtyk 2014-2020, który zakłada m.in. remont budynku na obszarze Szańca Wschodniego oraz działania propagujące rozwój Archeoturystyki w Polsce, Danii oraz Szwecji. Rozstrzygnięcie naboru ma nastąpić na przełomie kwietnia/maja 2018 r. Konkretne działania sfinansowane zostaną z pieniędzy samorządu terytorialnego.

Zobacz pełna listę nowych Pomników Historii:

 

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia