• Start
  • Wiadomości
  • Premiera "Wehikułu czasu" w Operze Bałtyckiej przełożona na 21 sierpnia. Próby trwają

Premiera "Wehikułu czasu" w Operze Bałtyckiej przełożona na 21 sierpnia. Próby do spektaklu już trwają

Zaplanowana na piątek, 29 maja, prapremiera opery dla dzieci "Wehikuł czasu" Justyny Skoczek i Francesco Bottigliero odbędzie się Operze Bałtyckiej w nowym terminie - 21 sierpnia 2020 roku. W teatrze już od dwóch tygodni odbywają się próby, a jak trudno dziś pracuje się nad spektaklem ilustrują zdjęcia Krzysztofa Mystkowskiego z Kosycarz Foto Press.
29.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Wehikuł czasu to opera dla młodszej widowni. Główny bohater opowieści piętnastoletni Antek, wielki fan fizyki, przypadkiem zostaje wplątany w niezwykłą historię. Wspólnie z Moniką muszą zrozumieć pozostawione im wskazówki, aby odnaleźć lekarstwo i uratować profesora Teofila. Czy im się uda? Nz. reżyser Tomasz Man i autorka scenografii Zuzanna Kubicz
"Wehikuł czasu" to opera dla młodszej widowni. Główny bohater opowieści piętnastoletni Antek, wielki fan fizyki, przypadkiem zostaje wplątany w niezwykłą historię. Wspólnie z Moniką muszą zrozumieć pozostawione im wskazówki, aby odnaleźć lekarstwo i uratować profesora Teofila. Czy im się uda? Nz. reżyser Tomasz Man i autorka scenografii Zuzanna Kubicz
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej o pandemii: “To czas wielkiej tęsknoty”

 

Na zdjęciach widzimy śpiewaków w przyłbicach, muzyków maseczkach, obsługę techniczną w jednorazowych rękawiczkach. Tak teraz zespół Opery Bałtyckiej przygotowuje się do premiery, która nie zniknęła z powodu pandemii z repertuaru Opery Bałtyckiej, lecz przesunięto jej termin na koniec wakacji.

Praca nad materiałem “Wehikułu czasu”, który zajął drugie miejsce w Konkursie na Operę dla dzieci ogłoszonym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Teatr Wielki – Operę Narodową, jest w trakcie. Nowy termin wejścia na scenę ustalono na 21 sierpnia.

 

Znany repertuar w nowych aranżacjach i z domowych pieleszy - Opera Bałtycka znów gra

 

Kompozytor Francesco Bottigliero. Czy w operze może występować fizyka? Czy da się podróżować w czasie? No i czy karaluch może być postacią operową?
Kompozytor Francesco Bottigliero. Czy w operze może występować fizyka? Czy da się podróżować w czasie? No i czy karaluch może być postacią operową?
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

- Działaliśmy mocno już od początku pandemii, łudząc się i wierząc, że restrykcje nieco szybciej będą łagodzone, że być może szybciej wyjdziemy z domów - mówi Anna Niwińska, rzecznik prasowa Opery Bałtyckiej. - Pracy nie przerywała też krakowska firma odpowiedzialna za scenografię i Francesco Bottigliero, kompozytor, ale też realizator muzyczny dzieła. Francesco orkiestrował i przysyłał nam co jakiś czas gotowe fragmenty utworu. Scenografia autorstwa Zuzanny Kubicz jest już więc gotowa. Została zdezynfekowana ozonem i ustawiona na scenie. Dezynfekcję robimy zresztą co jakiś czas, ale tak, aby jej nie zepsuć.

 

Nz.: Julia Jarmoszewicz i Sebastian Mach podczas prób
Nz.: Julia Jarmoszewicz i Sebastian Mach (w środku) podczas prób
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się również pierwsze próby zespołu z reżyserem Tomaszem Manem oraz próby z kompozytorem i dyrygentem. Wszystkie pomieszczenia teatru są na bieżąco dezynfekowane i wyposażone w odkażające płyny. W maseczkach i przyłbicach trudno jednak o komfort.

- Atmosfera jest bardzo sympatyczna, ale trudna artystyczna - zdradza Anna Niwińska. - Wszyscy starają się zachowywać dobry nastrój, Francesco Bottigliero żartuje, ale pojawia się pewien poziom frustracji, gdy trzeba powtarzać fragment utworu czy polecenie dyrygenta, bo nie są zrozumiałe, a mocny głos śpiewaczki więźnie w przyłbicy i nie słychać go w połowie.

 

Reżyserem Wehikułu czasu  jest Tomasz Man
Reżyserem "Wehikułu czasu" jest Tomasz Man
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Czy termin 21 sierpnia jest więc realny?

- Weszliśmy już na scenę, więc - tak. Dołożymy wszelkich starań, aby spotkać się tego dnia z naszymi widzami w gmachu opery.

 

Próba do opery Wehikuł czasu  w reż. Tomasza Mana. Nz. Magdalena Wachowska
Próba do opery "Wehikuł czasu" w reż. Tomasza Mana. Nz. Magdalena Wachowska
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

W Międzynarodowy Dzień Tańca, o budowaniu postaci na scenie mówi Sayaka Haruna z Opery Bałtyckiej

 

Decyzją rządu, już od 6 czerwca zniesione zostaną ograniczenia dotyczące kultury i przy zachowaniu reżimu sanitarnego otwierać mogą się kina, filharmonie i teatry. Wracają nawet koncerty plenerowe, z ograniczeniem do 150 osób. Te obostrzenia to połowa widzów na sali i obowiązkowe maseczki.

 - Jesteśmy przygotowani do otwarcia sezonu choćby od poniedziałku, ale czekamy jeszcze na reakcje ludzi - tłumaczy Niwińska. - Chcemy być przekonani, że będzie bezpiecznie. Przygotowujemy się do wypożyczenia bądź zakupu maseczkomatów, dezynfektorów, plansz infograficznych, jak dbać o siebie podczas pandemii.

 

 Wehikuł czasu . Nz. Marcin Marzec, Tomasz Tracz
"Wehikuł czasu". Nz. Marcin Marzec, Tomasz Tracz
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Widzowie będą mile zaskoczeni nie tylko z powodów artystycznych. W budynku teatru podczas przestoju odbywały się niewielkie remonty i wielkie sprzątanie. Na powitanie widzów zostało nawet odmalowane foyer.

 

WEHIKUŁ CZASU

 

Francesco Bottigliero kierownictwo muzyczne

Justyna Skoczek libretto

Tomasz Man reżyseria

Zuzanna Kubicz scenografia i kostiumy

 

Antek Sebastian Mach / Tomasz Tracz

Monika Magdalena Wachowska / Julia Jarmoszewicz

Pan Teofil / Witelon Piotr Płuska / Leszek Holec

Ochroniarz Paweł Faust

Karaluch Marcin Marzec

 

PREMIERA
29 maja 2020.

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka