• Start
  • Wiadomości
  • Zapis zapowiedzi premiery nowej książki o Lechu Bądkowskim, która odbyła się w czwartek, 3 grudnia 2020 roku

Zapis zapowiedzi premiery nowej książki o Lechu Bądkowskim, która odbyła się w czwartek, 3 grudnia 2020 roku

„Lech Bądkowski jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” - zapraszamy na transmisję premiery niezwykle ważnej dla Pomorza książki, która stanowi zwieńczenie roku 2020 w Gdańsku jako Roku Lecha Bądkowskiego. Do zobaczenia online, na naszym portalu - w czwartek, 3 grudnia, od godz. 14.
03.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lech Bądkowski, po lewej, z jednym z uczestników I Zjazdu NSZZ Solidarność w Hali Olivia, w 1981 roku
Lech Bądkowski, po lewej, z jednym z uczestników I Zjazdu NSZZ Solidarność w Hali Olivia, w 1981 roku
Giedymin Jabłoński

 

Ta książka jest wyjątkowa z kilku powodów, ale by zachęcić do lektury - wystarczy jeden. Dopiero teraz, po raz pierwszy, opublikowany został w niej w całości, bez wcześniejszych skrótów, wywiad rzeka, którego w 1983 r., na krótko przed śmiercią, Lech Bądkowski udzielił Marii Mrozińskiej i Grzegorzowi Fortunie. 

Bohater tej książki był żołnierzem kampanii wrześniowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, działaczem kaszubskim, pisarzem, uczestnikiem Sierpnia i sygnatariuszem porozumień sierpniowych, pierwszym rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. Był też krzewicielem idei samorządowej oraz charyzmatycznym wychowawcą pokolenia pomorskiej młodzieży, opozycyjnej wobec PRL. Dla upamiętnienia tej wybitnej postaci w październiku 2019 r. Rada Miasta Gdańska ustanowiła rok 2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego - na 100-lecie urodzin pisarza. W związku z tym, w ciągu minionych dwunastu miesięcy sfinalizowano liczne inicjatywy, przypominające o Lechu Bądkowskim - zobacz TUTAJ.   

Teraz ukazuje się książka „Lech Bądkowski jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie”, pod redakcją Marka Adamkowicza i Iwony Joć. Wydana została przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. 

 

Okładka książki „Lech Bądkowski jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie”
Okładka książki „Lech Bądkowski jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie”
WiMBP w Gdańsku

 

Wydawcy tak opisują efekty pracy nad książką: “Jest dyptykiem - składa się z 42. wspomnień, z których znaczna część była publikowana na łamach „Pomeranii”, oraz wywiadu-rzeki z 1983 roku. Rozmowę z Lechem Bądkowskim przeprowadzili wówczas Maria Mrozińska i Grzegorz Fortuna. Z książki wyłania się obraz człowieka niepospolitego, wiernego swoim ideałom, jednocześnie zaś stawiającego na dialog z ludźmi o odmiennych poglądach. Przyjaciela i opiekuna młodych, niespokojnego ducha aktywnego na polu społecznym, politycznym i kulturalnym. Pomorzanina, który swoje doświadczenia regionalne potrafił zaszczepić na gruncie ogólnokrajowym. Życiowa droga Bądkowskiego była wyjątkowo kręta, pełna wzlotów i upadków, zmagań z wrogiem wojennym i peerelowskim systemem, ale i z samym sobą. To wszystko znalazło swoje miejsce w książce, która pokazuje tytułowego bohatera nie tylko z perspektywy oficjalnej czy zawodowej, lecz przede wszystkim prywatnej. Nie brakuje więc humoru oraz barwnych anegdot, które przeplatają się z poważniejszymi wspomnieniami”.

 

Z lewej siedzi kobieta, z prawej - mężczyzna, który trzyma na rękach roczne dziecko
Lech Bądkowski z żoną i córką, Sławiną Kosmulską
Archiwum rodzinne

 

Na liście uczestników czwartkowej premiery książki są: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak; prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński; córka Lecha Bądkowskiego Sławina Kosmulska; inicjatorka i redaktorka książki Iwona Joć; Maria Mrozińska i Grzegorz Fortuna - autorzy ostatniego wywiadu z Lechem Bądkowskim; prowadzący spotkanie Andrzej Fac.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów