• Start
  • Wiadomości
  • Premiera filmu muzycznego, teatr dla dzieci i dorosłych, wystawa

Premiera filmu muzycznego, teatr dla dzieci i dorosłych, wystawa

Bezpieczny weekend w domu nie musi być nudny - o tym kolejny raz przekonują nas m.in. gdańskie instytucje kultury. Na sobotę propozycje przygotowały Teatr Miniatura i klub Żak, a na niedzielną premierę filmową i spotkanie z muzykami zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury. To nie koniec atrakcji.
09.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Blokada” to odkrycie zeszłorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film otrzymał 3 nagrody, a zarazem zwycięzca drugiej edycji ogólnopolskiego projektu Scope100
„Blokada” to odkrycie zeszłorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film otrzymał 3 nagrody, a zarazem zwycięzca drugiej edycji ogólnopolskiego projektu Scope100
mat. dystrybutora

Klub Żak przygotował kolejną propozycję filmową w ramach swojego kina online. W piątek i sobotę, 9-10 kwietnia, można zobaczyć turecki dramat z 2015 roku w reżyserii Emina Alpera - „Blokada”, który prezentowany był w głównej sekcji konkursowej 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie zdobył Specjalną Nagrodę Jury. To opowieść o spotkaniu po 20 latach dwóch braci - jeden wyszedł z więzienia, drugi żyje samotnie opuszczony przez żonę i dzieci. Jest też trzeci, tajemniczy brat. Wszystkim, niezależnie od różnie toczących się kolei życia, przyszło funkcjonować w trudnych czasach konfliktów, społecznych niepokojów i wzajemnych oskarżeń. Czy z tej sytuacji jest wyjście?

Początek o godzinie 20:00. Bilety: 14 zł. Szczegóły na stronie klubu Żak.

 

„Baltic. Pies na krze” to pierwszy spektakl dokumentalny dla dzieci zrealizowany przez Teatr Miniatura
„Baltic. Pies na krze” to pierwszy spektakl dokumentalny dla dzieci zrealizowany przez Teatr Miniatura
fot. Piotr Pędziszewski

 

Ciekawą teatralną propozycję dla małych i dużych przygotował Teatr Miniatura, który od niedawna prezentuje swoje wybrane tytuły na platformie VOD. W ten weekend zaprasza na pokaz spektaklu „Baltic. Pies na krze” w adaptacji i reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

To wzruszająca i pełna emocji opowieść oparta na głośnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w 2010 roku. Tytułowy bohater, kundelek, został zauważony w styczniu, gdy dryfował na kawałku kry przez Wisłę. Przemarznięte i przerażone zwierzę udało się uratować dzięki akcji przeprowadzonej na wodach Zatoki Gdańskiej przez załogę statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica. Historia znana była na całym świecie, ponieważ nagrania z akcji ratunkowej obiegły zarówno polskie, jak i zagraniczne media.

Wszystko to opisała Barbara Gawryluk w książce „Baltic. Pies, który płynął na krze”. Posłużyła ona Romualdowi Wiczy-Pokojskiemu do stworzenia jednego z pierwszych spektakli dokumentalnych adresowanych do dzieci. Choć spektakl ma charakter dokumentalny - znalazł się w nim także fragment filmu z akcji ratunkowej - reżyser nadał opowieści bajkowy, chwilami magiczny klimat i zostawił widzom duże pole dla wyobraźni. Stworzył przedstawienie z przesłaniem dla dzieci, jednak emocje i odwołania do uniwersalnych prawd odnajdą w nim również młodzież i dorośli - dlatego powinno się w jego przypadku mówić raczej o spektaklu familijnym

Bilety na spektakl: 10 zł, dostępne na platformie interticket.pl. Można je wykupić (a tym samym oglądać spektakl) przez cały weekend - od godziny 17:00 w piątek, 9 kwietnia, do godziny 24:00 w niedzielę, 11 kwietnia.

 

Jarek Janiszewski będzie jednym z gości niedzielnego spotkania online, organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Nz. Koncert zespołu Bielizna w Gdańsku podczas obchodów 35. rocznicy wprowadzenia 13 grudnia 1981 stanu wojennego
Jarek Janiszewski będzie jednym z gości niedzielnego spotkania online, organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Nz. Koncert zespołu Bielizna w Gdańsku podczas obchodów 35. rocznicy wprowadzenia 13 grudnia 1981 stanu wojennego
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na pierwsze wydarzenie online z cyklu spotkań z artystami z Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej - Laboratorium Dialogu, w ramach festiwalu Metropolia jest Okey. W inauguracyjnym odcinku polska-holenderska para filmowców, Beata i Onno Staszyńscy-Hansen oraz Tomasz Lipski, razem z artystami poszukają antidotum na smutek, lęk i strach egzystencjalny naszych, obecnych czasów, i odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w uzyskiwaniu szczęścia grają artysta, muzyka, miłość i twórczość.

Gośćmi prowadzących będą: Roman Sebastyański (Pancerne Rowery), Maciej Łyszkiewicz (No Limits), Larry Okey Ugwu (Ikenga Drummers), Robert Bryński i Kazik Kaszubowski (Call System), Jarosław Janiszewski (Bielizna), Jowita Cieslikiewicz i Maja Kisielińska (Oczi Cziorne). Rozmowa dobędzie się w niedzielę, 11 kwietnia, o godzinie 17:00, i będzie transmitowana online, na Facebooku Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Spotkanie poprzedzi premiera online filmu „(...) i żeby cała przestrzeń wypełniła sie muzyką - oda do życia” Beaty i Onno Staszyńskich-Hansen, który także powstał w ramach Laboratorium Dialogu, ze stypendium dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2020.

- Z ponad 10 godzin rozmów dokumentalnych zmontowaliśmy prawie godzinny film, zbiorowy portret, w którym fragmenty, różne perspektywy i refleksje tworzą subiektywne, autorefleksyjne, osobiste spojrzenie bohaterów filmu w pandemicznej rzeczywistości na tworzenie, sens i miłość. Bohaterowie filmu to goście tej przedpremierowej rozmowy - zapraszają autorzy.

Link do filmu zostanie opublikowany po rozmowie - o godzinie 18:00.

 

Teatr w Blokowisku zaprasza w niedzielę na „Wyspę pacynek”, która zabierze najmłodszych do świata wyobraźni
Teatr w Blokowisku zaprasza w niedzielę na „Wyspę pacynek”, która zabierze najmłodszych do świata wyobraźni
fot. Mariusz Cimek / Teatr pod Orzełkiem

 

Młodszych widzów Plama - zaspiański oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury - zaprasza w niedzielę, 11 kwietnia, przed ekrany komputerów, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie z Teatrem w Blokowisku. Tym razem spektakl zaprezentuje znany już trójmiejskim widzom białostocki Teatr pod Orzełkiem, założony przez lalkarza Mariusza Orzełka.

W przedstawieniu „Wyspa Pacynek”, które ma charakter interaktywnej teatralnej zabawy dla najmłodszych, Profesor Wyobraźni Hilary Szczebrzeszyński oraz Pani Pacynka zabiorą widzów w pełną przygód podróż na Archipelag Wysp Lalkowych. Aktorzy odegrają scenki z „Czerwonego Kapturka” Jana Brzechwy i historię przyjaźni pacynek Kropki i Kreski, wezmą także udział w lalkowej klaunadzie. Pod ich okiem uczestnicy zabawy zapoznają się z budową i sposobem animacji lalki - pacynki.

Początek o godzinie 17:00 - przedstawienie dostępne będzie bezpłatnie na profilu facebookowym Plamy oraz na kanale YouTube.

 

Twórczość Bogny Burskiej traktowana była jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną. Jednak najnowsze obrazy artystki stały się delikatne i organiczne
Twórczość Bogny Burskiej traktowana była jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną. Jednak najnowsze obrazy artystki stały się delikatne i organiczne
aut. Bogna Burska / mat. GGM

 

W Gdańskiej Galerii Miejskiej trwa nowa wystawa „Krew i cukier. 2000-2021”, poświęcona twórczości Bogny Burskiej. Z racji zamknięcia instytucji kultury można ją oglądać online, biorąc udział w wirtualnym spacerze. Warto - to największy dotychczasowy pokaz prac tej malarki, fotografki, autorki instalacji, prac wideo, filmów found footage i tekstów dramatycznych. Podobnie jak różnorodna jest twórczość artystki, tak i wybrane na gdańską pracę wystawę stanowią zestawienie najnowszych realizacji, prac dotąd niepokazywanych oraz dzieł charakterystycznych dla różnych okresów jej twórczości.

Prace możemy oglądać z bliska, dzięki Wirtualnemu spacerowi 3D.

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów