• Start
  • Wiadomości
  • Prawie pół tysiąca dzieci urodziło się dzięki gdańskiemu programowi in vitro 

Prawie pół tysiąca dzieci urodziło się dzięki gdańskiemu programowi in vitro 

Już 466 dzieci urodziło się w Gdańsku od poczatku trwania miejskiego programu in vitro. W samym tylko 2021 roku z tego programu urodziło się 146 gdańszczanek i gdańszczan, w 2022 przyjdą na świat kolejni mali mieszkańcy. Realizację skladającego się z trzech modułów miejskiego programu zaplanowano do 2025 roku. 
12.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stópki noworodka wystające z koszyka
W 2020 roku uchwałą Rady Miasta Gdańska Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska został przedłużony do 2025 r, była to reakcja na wycofanie się z dotychczasowego finansowania programu przez rząd. 
Fot. Pixabay

 

 

Zbliżamy się do liczby pół tysiąca dzieci, które przyszły na świat w ramach miejskiego programu in vitro W samym tylko 2021 urodziło się 146 gdańszczanek i gdańszczan 117 pań jest w tej  chwili w ciąży, a 8 z nich spodziewa się co najmniej bliźniaków. Serdeczne gratulacje dla szczęśliwych rodziców! - poinformowała na swoim profilu FB Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Przypomnijmy - w  2020 roku uchwałą Rady Miasta Gdańska Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska został przedłużony do 2025 roku. Poszczególne moduły programu będą kontynuowane przez najbliższe lata, a ich łączny koszt szacowany jest na 8,6 mln zł.

 

 

Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech części. Pierwszy moduł - edukacyjny - skierowany jest głównie do młodzieży szkół ponadpodstawowych, a skorzystanie z niego jest nieobowiązkowe. Nie jest też on w żaden sposób powiązany z korzystaniem z pozostałych modułów, a udział w zajęciach dla osób niepełnoletnich wymaga pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Drugi moduł - wsparcia psychologicznego adresowany jest do par borykających się z problemem bezpłodności oraz ich najbliższych. Trzeci z modułów - medyczny, obejmuje dofinansowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedury in vitro.

- 466 małych istot, które przyszły na świat, to szczęście dla osób, które dzięki miejskiemu programowi było stać, żeby poddać się zabiegowi in vitro, to tyle samo często trudnych historii starania się o potomstwo - mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Gdańska. -  Program jest finansowany od 2017 roku, od kiedy zlikwidowano finansowanie państwowego programu in vitro. Bardzo cieszy sukces naszego programu, tym bardziej że jego przeciwnicy zarzucali mu słabe efekty. Tymczasem to metoda naprotechnologii, finansowana obecnie przez NFZ, nie ma zbyt wielu sukcesów. 

Jak podkreśla Beata Dunajewska cieszy sukces całego programu, którego celem nie jest tylko dofinansowanie metody in vitro, równie ważne jest też wsparcie  psychologiczne dla osób, których starania o potomstwo się nie powiodły. 

 

GrafikaFBDulkiewicz2

 

Z modułu medycznego skorzystać mogą gdańszczanki i gdańszczanie, małżeństwa oraz pary nieformalne, którzy mieszkają w naszym mieście od minimum roku oraz opłacają tu podatki (weryfikacja następuje przez wgląd w pierwsze strony deklaracji podatkowej PIT za ostatni rok podatkowy). Warunkiem medycznym kwalifikacji do tego modułu jest wiek kobiety, określony w przedziale 20-40 lat (warunkowo do 42 lat). W ramach modułu możliwe jest również zabezpieczenie materiału genetycznego dla osób od 18. roku życia w związku z chorobą, której leczenie może wymagać zastosowania procedur gonadotoksycznych.

Podmioty realizujące każdy z modułów wyłoniono w drodze konkursowej. W odniesieniu do modułu medycznego możliwe jest prowadzenie działalności leczniczej nie tylko na terenie Gdańska, ale również na terenie województwa pomorskiego.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask