50 osób ubranych a la Piłsudski
Gdańskich Piłsudczyków można zobaczyć co jakiś czas na uroczystościach patriotycznych. W maju składają kwiaty na Strzyży, pod pomnikiem Piłsudskiego - z okazji kolejnych rocznic śmierci Marszałka. W Święto Niepodległości są na Targu Drzewnym, uczestniczą w Paradzie Niepodległości. Teraz spotkali się z zupełnie innej okazji.
Józef Piłsudski w więzieniu przy Schiesstange
Widok 50 osób ubranych a la Marszałek był tak wyjątkowy, że ludzie przystawali na ulicy, by zrobić komórką zdjęcia. W przemarszu uczestniczyły także poczty sztandarowe, oficerowie Wojska Polskiego, harcerze, uczniowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. W sumie około 250 osób. Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej zagrała “Pierwszą Brygadę” i inne popularne melodie wojskowe.
Gościem honorowym był prezes Związku Piłsudczyków RP gen. Stanisław Śliwa
Uhonorować kompanię śmiałków
Okazją do wspólnego świętowania była 109. rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów. Według różnych wersji, oddział składał się ze 145, a nawet 169, żołnierzy piechoty. Często byli to bardzo młodzi chłopcy, nawet 16-letni, wychowani na romantycznej legendzie zrywów patriotycznych. 6 sierpnia 1914 roku, o godz. 2.42 w nocy kompania ruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku Miechowa, a potem dalej, w stronę granicy zaboru rosyjskiego. Był to pierwszy regularny oddział polskiego wojska od czasów powstania styczniowego.
Od początku lat osiemdziesiątych organizowany jest przemarsz między Krakowem i Kielcami. Za czasów komuny uczestnicy tego wydarzenia byli niejednokrotnie karani.
- Trasa długości 150 kilometrów - mówił przed gdańskim marszem Andrzej Stanisław Adamczyk. - My w Gdańsku nie mamy tak wielkich ambicji. Krakusom konkurencji nie robimy. Po prostu chcemy przypomnieć ważne historyczne wydarzenie.
Piłsudczycy poszli zgodnie z planem
Organizatorzy mieli prawo drżeć o to, czy marsz w ogóle się odbędzie. Jeszcze w sobotę prognozy pogody zapowiadały na niedzielę przed południem potężne deszcze. Okazało się, że poranne burze ominęły Gdańsk. Uroczystości mogły się odbyć zgodnie z planem.
- o godz. 10 msza św. w Kościele Garnizonowym przy ul. Sobótki we Wrzeszczu.
- o godz. 11 pochód uczestników od ul. Sobótki, aleją Grunwaldzką - w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego na Strzyży.
- o godz. 12 uroczystości pod pomnikiem. Były krótkie przemówienia, uroczystość nadania odznaczeń ZPRP.
Zabrakło tylko grochówki, ponieważ kucharz zbyt łatwo przestraszył się zapowiadanego deszczu i nie przybył ze swoją mobilną kuchnią pod pomnik.
Wielbiciele Marszałka
Oddział Gdański Związku Piłsudczyków RP liczy 150 członków, panów, a także pań. Są to głównie osoby starsze. Strojem organizacyjnym zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, jest ubiór wzorowany na mundurze Marszałka.
Kult Józefa Piłsudskiego jest wciąż żywy w wielu polskich rodzinach, często wywodzących się z przedwojennych Kresów RP - szczególnie z Wileńszczyzny, skąd pochodził również komendant Legionów.
105 lat temu Józef Piłsudski trafił do więzienia w Gdańsku. 22 lipca upamiętniono to wydarzenie
Józef Piłsudski w listopadzie 1918 roku został naczelnikiem państwa. Stał się wzorem patrioty w okresie I wojny światowej i walk o niepodległość Polski. Zwolennicy nazywali go "Wskrzesicielem Państwa Polskiego". Stał na czele armii w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Na jego legendzie kładzie się cieniem zamach majowy 1926 roku, za sprawą którego zburzył ówczesny konstytucyjny ustrój RP i stał się dyktatorem Polski. Zmarł w 1935 roku.