Regaty rozgrywane są od 13 lat. W tym roku organizatorzy spodziewją się rekordowej frekwencji na starcie, czyli pobicia rekordu sprzed siedmiu lat. Wówczas w Pantaenius Nord Cup Gdańsk zaprezentowały się 382 jachty.
- W naszych regatach może wziąć udział każdy, kto kocha żeglarstwo. W naszych rywalizacjach bierze udział zarówno młodzież, jak i olimpijczycy oraz pasjonaci w każdym wieku - zaznacza Michał Korneszczuk z zespołu organizacyjnego Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018. -
W tym roku najwięcej zgłoszeń zanotowano wśród żeglarzy i żeglarek do lat 15 (około 150 osób) oraz w klasach laserowych (około 100 uczestników). Regaty odbywają się w dniach 29 czerwca - 8 lipca w Górkach Zachodnich.
- Kalendarz startów został tak ułożony, aby w środku tygodnia odbywały się młodzieżowe regaty, a weekendy przeznaczone są dla starszych żeglarzy - mówi Korneszczuk.
W trzech klasach zmagania będą miały rangę mistrzostw Polski: Hobie Cat 14, Hobie Cat 16 oraz Nautica 450. Nie zabraknie także wyścigów, które są unikatowe i charakterystyczne dla Pantaenius Nord Cup Gdańsk.
PROGRAM PANTAENIUS NORD CUP GDAŃSK 2018
- 29/30 czerwca: wyścig B8 Race
- 30 czerwca - 1 lipca: regaty klas Micro, Delphia 24, Scandinavia 650
- 30 czerwca - 2 lipca: Mistrzostwa Polski Hobie Cat 14 i Hobie Cat 16 oraz regaty w klasach: Europa, Finn, OK Dinghy
- 3-5 lipca: klasa Optimist grupa A i grupa B oraz Laser 4.7, Laser Radial, Laser Standard
- 6 czerwca-8 lipca: Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450 oraz starty klas Flying Dutchman i OK Dinghy
- 7 lipca: w samo południe wystartuje Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna
- 6-7 lipca: Nord CUP Classic, czyli jachty morskie ORC Club, KWR oraz OPEN oraz klasy Korsarz i Sigma Active
Na inaugurację imprezy - w piątek, 29 czerwca, o godz. 19.00 - wystartuje B8 Race. Żeglarze zmierzą się z trasą 120 mil morskich. Popłyną do platformy Lotos Petrobaltic i z powrotem. W dwóch poprzednich edycjach najlepszy był Siergiej Pawlenko, dowodzący jachtem BLAGODARNOST'2, który zwyciężał w czasie ponad 19 godzin.
Kogo kibice żeglarstwa będą mogli podziwiać z plaż w Górkach Zachodnich, Sobieszewie, Stogach a momentami także w Brzeźnie (niektóre wyścigi będą widoczne także stamtąd)?
Na tegorocznej liście startowej znajdują się m.in.
- Szymon Kuczyński, który kilka lat temu opłynął samotnie świat na najmniejszej polskiej jednostce, jachcie "Atlantic Puffin" o długości zaledwie 6,36 m
- Piotr Tarnacki, ośmiokrotny mistrz świata w klasie Micro, który startować będzie w swojej koronnej klasie oraz na katamaranie. , traktując ten start jako ważny sprawdzian przed tegoroczną obroną tytułu najlepszego na świecie na jachcie typu Micro
- Piotr Kula, olimpijczyk z Londynu (2012) w klasie Finn, siódmy na mistrzostwach świata (2017)
Wszystkie jachty będą dostępne w Marinie AZS Galion przy ul. Stogi 20. Tam też pomiędzy wyścigami będzie można spotkać, a nawet porozmawiać z żeglarzami. Wszyscy widzowie, którzy odwiedzą Górki Zachodnie będą mogli wziąć udział również w grach i zabawach, które codziennie mają być organizowane w hali znajdującej się na terenie AZS Galion. Do dyspozycji m.in. koszykówka, siatkówka, tenis stołowy czy piłkarzyki.
W ostatni weekend (6-8 lipca) regat Pantaenius Nord Cup Gdańsk jachty morskie przeniosą się do Mariny Gdańsk przy ul. Szafarnia.
W sobotę, 7 lipca, odbędzie się wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. Start i metę zaplanowano w Brzeźnie.
- To rywalizacja dla każdego sprzętu pływającego napędzanego wiatrem. Równocześnie żeglują jachty, katamarany, deski windsurfingowe i kitesurfingowe - wyjaśnia Korneszczuk. - Zwycięzcą zostaje ten, kto pierwszy minie linię mety.
Organizatorami regat są AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku oraz Yacht Club Gdańsk.