Pracowity sezon „autobusu SOS - pomoc” w mieście. Ciepły posiłek, zimowa odzież, dowóz do noclegowni

Zakończył się pomocowy sezon 2023/2024 „autobusu SOS” w Gdańsku. Ponownie mobilne wsparcie dla osób w bezdomności będzie uruchomione jesienią br. Od 1 listopada do 31 marca 2024 roku załoga pojazdu wydała osobom w bezdomności w Gdańsku ponad 22 tysiące porcji zupy. Potrzebującym przekazano też łącznie 2 723 sztuki ciepłej odzieży na zmianę.
10.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czerwono-biały autobus miejski marki Mercedes, który znajduje się na przystanku w nocy. Na wyświetlaczu na froncie autobusu widnieje napis "S.O.S", co jest międzynarodowym sygnałem wzywającym pomoc. Autobus wydaje się być w trybie awaryjnym. W tle widoczne są słabo oświetlone budynki oraz inny autobus. Kilka osób znajduje się na przystanku, a w pobliżu przejeżdża samochód.
Nz. Autobus SOS na jednym z postojów. Oprócz wydawania posiłków i odzieży autobus dowoził też osoby chętne do noclegowni przy ul. Mostowej 1A, gdzie miał swój ostatni przystanek na trasie. W placówce potrzebujący mogli się ogrzać, umyć, przespać
fot. arch. Sławomir Kunkel z TWP Przystań w Gdańsku

Ile osób w bezdomności jest w Gdańsku? Ogólnopolska akcja liczenia - już po raz szósty

Codziennie średnio 67 osób korzystało z oferty mobilnego wsparcia w mieście

Podczas postojów, codziennie w „autobusie SOS” fachową konsultacją i pomocą służył osobom w bezdomności ratownik medyczny. Pracownik socjalny i streetworker udzielali potrzebującym informacji o innych formach pomocy, dostępnych w mieście m.in. o schronieniu, wsparciu finansowym, rzeczowym, specjalistycznym i aktywizującym społecznie. Zachęcali do skorzystania z oferty. Warto dodać, że od grudnia kilka gdańskich szkół regularnie przekazywało do „autobusu SOS” „kanapki na wynos”, dla beneficjentów pomocy. Do nich dołączone były listy od uczniów, zaangażowanych w tę szkolną, wspierającą akcję.

Pomaganie jest ich powołaniem i misją - MOPR uhonorował wyjątkowe osobowości

Codziennie z oferty mobilnego wsparcia w mieście korzystało średnio 67 osób. Autobus dowoził też osoby chętne do noclegowni przy ul. Mostowej 1A, gdzie miał swój ostatni przystanek na trasie. W placówce potrzebujący mogli się ogrzać, umyć, przespać.

Siódmy sezon mobilnego wsparcia w Gdańsku 

Środki na działanie „autobusu SOS - pomoc” w br. zabezpieczył gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na zlecenie MOPR zadanie zrealizowało w sezonie 2023/2024, Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje niezmiennie, zapewniła pojazd. To był już siódmy sezon mobilnego wsparcia w Gdańsku dla osób w bezdomności. Po raz pierwszy autobus pojawił się bowiem na ulicach miasta pod koniec 2017 roku. Od tej pory usługa stanowi realne, konkretne wsparcie dla potrzebujących, którzy przebywają w najtrudniejszym jesienno-zimowych czasie w miejscach niemieszkalnych.

Czerwono-biały autobus miejski marki Mercedes z numerem bocznym 2753 i rejestracją GD 689RJ. Wyświetlacz nad przednią szybą ponownie pokazuje napis "S.O.S.". Autobus zatrzymał się przy przystanku. Widać grupę osób, które czekają na wejście do autobusu, w tym jedną osobę z psem. Jest mgła, światła autobusu przebijają się przez mgłę, tworząc efekt halo.
Autobus SOS podczas jednego z postojów w Gdańsku. Na ciepłą zupę, ubrania, kanapki czeka spora grupa osób bezdomnych
fot. arch. Sławomir Kunkel z TWP Przystań w Gdańsku

Współpraca na rzecz osób w bezdomności przez cały rok

W Gdańsku MOPR, służby miejskie i organizacje pozarządowe na bieżąco prowadzą działania wspierające osoby w bezdomności. Sygnały o potrzebujących prosimy przekazywać:

-  do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka);

- także do Straży Miejskiej, tel.: 986 lub do Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

Finał Pól Nadziei na Pomorzu 2024 w niedzielę: kwesta, parada, wolontariusze

O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów (jest ich sześcioro), posługując się aplikacją Arrels. Jest bezpłatna. Można ją uaktywnić np. w smartfonie. W 2018 roku Arrels wprowadziło w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Aplikację można pobrać:

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS.

 

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask