Remont skrzyżowania 3 Maja - Nowe Ogrody - Hucisko. SPRAWDŹ na mapach

Poprawa odprowadzenia wód deszczowych na skrzyżowaniu przy Urzędzie Miejskim to jedna z priorytetowych inwestycji, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. W poniedziałek, 17 października, rozpoczęły się prace w rejonie skrzyżowania ulic Nowe Ogrody i 3 Maja. W związku z przebudową wprowadzane będą zmiany w organizacji ruchu, na razie największą z nich jest wyłączenie z użytkowania przystanku tramwajowego Urząd Miejski 01.
15.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przedmiotem inwestycji będzie poprawa odprowadzenia wód deszczowych poprzez wykonanie podwójnego systemu odwodnienia ułożonego wzdłuż i w poprzek ul. Nowe Ogrody i ul. 3-go Maja
Przedmiotem inwestycji jest poprawa odprowadzenia wód deszczowych poprzez wykonanie podwójnego systemu odwodnienia ułożonego wzdłuż i w poprzek ul. Nowe Ogrody i ul. 3-go Maja
fot. DRMG

Zmiany w ruchu podzielono na etapy

W celu zminimalizowania, uciążliwości związane ze zmianami w ruchu zostały podzielone na etapy. Informacje o każdym z nich mieszkańcy Gdańska będą otrzymywali na bieżąco.

- Mamy świadomość, jak duże jest skrzyżowanie przy ul. Nowe Ogrody oraz jak krytycznie dla ruchu wpłynęłoby jego całkowite zamknięcie - mówił podczas konferencji prasowej Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. - Dlatego podzieliliśmy inwestycję na siedem etapów. Mamy nadzieję, że przez czas trwania prac uda nam się zachować płynność przejazdu. O każdym kolejnym etapie inwestycji będziemy informować mieszkańców poprzez plakaty i ulotki. Już w tym tygodniu można je będzie znaleźć w autobusach oraz okolicznych wspólnotach mieszkaniowych. 

 

Zmiany w ruchu na ulicach 3 maja i Nowe Ogrody zaczną obowiązywać od 17 października. W środku zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak
Zmiany w ruchu na ulicach 3 maja i Nowe Ogrody zaczną obowiązywać od 17 października. W środku zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Pierwszy etap - budowa kolektora deszczowego wzdłuż linii tramwajowej

Prace na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Długie Ogrody będą polegały na rozbudowie istniejącego systemu odwodnienia w celu poprawy odbioru wód opadowych, które zbierają się w tym miejscu w trakcie nawalnych opadów deszczu. Ważnym elementem realizacji będzie budowa kolektora deszczowego wzdłuż torów tramwajowych.

Wyłączony przystanek tramwajowy Urząd Miejski 01

Od początku realizacji zadania, czyli od 17 października, do Świąt Bożego Narodzenia wyłączony z funkcjonowania będzie przystanek tramwajowy Urząd Miejski 01. Pasażerowie, będą musieli skorzystać z przystanku wcześniejszego lub następnego (poza okresem całkowitego wyłączenia linii tramwajowej na tej trasie).

Wyłączony zostanie również fragment chodnika w obrębie tego przystanku.

Wyłączony ruch tramwajowy 

Tuż po Wszystkich Świętych, czyli 2 listopada, wyłączony zostanie ruch tramwajowy na trasie Carla Groddecka - Plac Zebrań Ludowych. W tym okresie tramwaj linii nr 4 jeździł będzie trasą tramwaju nr 2. Te utrudnienia potrwają około 10 dni.

 

Remont na skrzyżowaniu rozpocznie się w poniedziałek, 17 października 2022. Będzie prowadzony etapami
Remont na skrzyżowaniu rozpocznie się w poniedziałek, 17 października 2022. Będzie prowadzony etapami
mat. UMG

Jak pojadą kierowcy?

Inwestycja poza budową kolektora deszczowego obejmuje również wykonanie odwodnienia liniowego ułożonego wzdłuż krawężników, odwodnienia ułożonego w poprzek ulic, a także budowę nowych studni. Dlatego również dla kierowców szykują się zmiany.

Już po 1 listopada w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego, nastąpi zwężenie pasów ruchu do jednego pasa do jazdy w lewo (kierunek ul. Kartuska) i do jednego pasa do jazdy na wprost (kierunek dworzec autobusowy) i w prawo (kierunek Hucisko).  Jeszcze w listopadzie planowane jest również całkowite zamknięcie ul. 3 maja na wysokości Urzędu Miejskiego na potrzeby wykonania m.in. studni i odwodnienia liniowego, a także dalszego odcinka kolektora.

Zmiany dla pieszych

W drugiej połowie listopada nastąpią istotne zmiany dla pieszych, ponieważ zamknięte zostanie przejścia dla pieszych w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego. Wówczas piesi będą mieli do dyspozycji przejście po drugiej stronie skrzyżowania na wysokości aresztu. Taka organizacja utrzyma się w tym miejscu do ok. 23 grudnia.

Harmonogram zmian w organizacji ruchu 

Etap I

  1. 10 – 1.11 włącznie:
  • wyłączenie przystanku tramwajowego Urząd Miejski 01
  • brak możliwości poruszania się po chodniku w obrębie przystanku tramwajowego Urząd Miejski

Etap II

od 2 listopada:

  • zwężenie pasów ruchu w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego do jednego pasa do jazdy w lewo (kierunek ul. Kartuska), oraz do jednego pasa do jazdy na wprost (kierunek dworzec autobusowy) i w prawo (kierunek Hucisko)

od 3 do 13 listopada:

  • wstrzymanie ruchu tramwajowego na trasie Carla Groddecka/Plac Zebrań Ludowych (tramwaj linii 4 będzie jeździł trasą tramwaju nr 2)

od 14 listopada:

  • przywrócenie ruchu tramwajowego na trasie Carla Groddecka/Plac Zebrań Ludowych
etap 1-2

 

Etap III

od 14 listopada do 23 grudnia:

  • całkowite zamknięcie ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego (objazdy ulicami Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie, Nowe Ogrody)
  • wyłączenie przejścia dla pieszych w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego (możliwość przejścia po drugiej stronie skrzyżowania poprzez przejście dla pieszych na wysokości aresztu).
etap 3

 

Przerwa na czas świąt 24 grudnia – 8 stycznia

- przywrócenie przystanku Urząd Miejski 01

- przywrócenie ruchu w ul. 3 Maja (możliwe miejscowe zawężenia)

 

Etap IV

od 9 stycznia – 29 stycznia 2022 r.:

  • wprowadzenie organizacji ruchu odbędzie się w nocy z 8 na 9 stycznia
  • zamknięcie przejścia dla pieszych w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego
  • zamknięcie ul. 3 Maja w kierunku CH Forum na wysokości Urzędu Miejskiego
  • zamknięcie ul. 3 Maja w kierunku CH Forum oraz lewoskrętu w ul. Nowe Ogrody w kierunku Hucisko na wysokości aresztu
  • prawoskręt w kierunku Kartuska na wysokości aresztu pozostaje otwarty
etap 4

 

Etap V

od 30 stycznia do 2 kwietnia 2023:

  • zamknięcie przejścia dla pieszych w ul. Nowe Ogrody na wysokości Urzędu Miejskiego
  • zamknięcie skrajnych pasów po obu stronach ul. Nowe Ogrody od Urzędu Miejskiego w kierunku Kartuska oraz Hucisko
  • zwężenie jezdni w ul. 3 Maja na wysokości aresztu do dwóch pasów
etap 5

 

Etap VI

od 3 kwietnia do 23 kwietnia 2023:

  • zamknięcie przejścia dla pieszych w ul. Nowe Ogrody na wysokości Urzędu Miejskiego
  • zamknięcie wewnętrznych pasów po obu stronach ul. Nowe Ogrody od Urzędu Miejskiego w kierunku ul. Kartuskiej oraz Huciska

Etap VII

od 24 kwietnia do 12 maja 2023:

  • zamknięcie przejścia dla pieszych w ul. Nowe Ogrody na wysokości Urzędu Miejskiego
  • zamknięcie skrajnych pasów po obu stronach ul. Nowe Ogrody od Urzędu Miejskiego w kierunku ul. Kartuskiej oraz Huciska
  • zamknięcie wewnętrznych pasów po obu stronach ul. Nowe Ogrody od Urzędu Miejskiego w kierunku ul. Kartuskiej oraz Huciska
etap 6-7

 

Wykonawcą robót jest Konsorcjum firm Poleko Budownictwo Sp. z o.o. oraz WPRD Gravel Sp. z o.o. Koszt realizacji wynosi 6,8 mln zł.

Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków POIiŚ 2014-2020 w ramach przedsięwzięcia pn. „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – miasto Gdańsk – etap III”. 

oprac. AU

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok