• Start
  • Wiadomości
  • “Pozostali w górach na zawsze”. Odsłonięto miejsce pamięci na Srebrzysku

“Pozostali w górach na zawsze”. Odsłonięto miejsce pamięci na Srebrzysku

W sobotę, 20 października, na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku uroczyście odsłonięto miejsce pamięci, poświęcone trójmiejskim alpinistom, którzy pozostali w górach na zawsze.
19.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Symboliczny nagrobek dla himalaistów zmarłych tragicznie w górach na Cmentarzu Srebrzysko
Symboliczny nagrobek dla himalaistów zmarłych tragicznie w górach na Cmentarzu Srebrzysko
Klub Wysokogórski Trójmiasto

Klub Wysokogórski Trójmiasto, stowarzyszenie skupiające lokalnych alpinistów, którego początki sięgają lat 50-tych ubiegłego wieku, postanowiło uczcić pamięć swoich tragicznie zmarłych w górach koleżanek i kolegów.

Na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku, w sobotę, 20 października 2018 r., odsłonięto symboliczny nagrobek - miejsce pamięci, przypominające o dziesięciorgu alpinistów i himalaistów, którzy na przestrzeni działalności Klubu ponieśli śmierć w górach. Żaden z nich nie ma grobu w Polsce. Kilku zostało pochowanych przez kolegów w rejonie, w którym zginęli: w Hindukuszu, Himalajach, Andach. Reszta zaginęła.

- Idea upamiętnienia tragicznie zmarłych w górach kolegów kiełkowała w naszym Klubie od pewnego czasu, w końcu dwa lata temu postanowiliśmy ją zrealizować - mówi Edward Taylor, który do KWT zapisał się w latach 70-tych ubiegłego wieku i po dłuższej przerwie kilka lat temu powrócił, angażując się w działalność społeczną. - Nagrobek znajduje się w bardzo uczęszczanym miejscu: między drewnianym, wielkim krzyżem a kwaterą profesorską, przy centralnej alei Cmentarza Srebrzysko. Myślę, że ta lokalizacja pomoże w zaistnieniu tych osób i ich tragicznych historii związanych z górami w szerszej świadomości. Zależało nam, żeby zdążyć z realizacją przed 1 listopada 2018 r. Symboliczny nagrobek będzie miejscem modlitwy, zadumy oraz wspomnień o tragicznie zmarłych kolegach i o dawnych wspinaczkach.

Symboliczny nagrobek składa się z dwóch płyt z blachy nierdzewnej. Pionowa płyta kształtem przypomina sylwetkę góry. Umieszczono na niej 10 tabliczek z imionami i nazwiskami himalaistów oraz datą i miejscem ich śmierci. Jest tu także inskrypcja “Pozostali w górach na zawsze”. Od każdej z tabliczek biegnie linia prowadząca na płytę poziomą, prowadząca do miejsc gdzie można postawić świece czy kwiaty.

Autorem projektu jest Marek Ciszkowski, student Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego pomysł zwyciężył w konkursie, który Klub ogłosił wśród studentów uczelni przy wsparciu i pod patronatem Krzysztofa Polkowskiego - rektora ASP.

Wykonanie formy przestrzennej miejsca pamięci zostało sfinansowane wyłącznie z darowizn klubowych kolegów, przyjaciół, rodzin dziesiątki alpinistów i ze wsparciem KWT.

Płyta pionowa symbolicznego nagrobka, na której znajdują się nazwiska tragicznie zmarłych członków Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto, kształtem przypomina cień góry
Płyta pionowa symbolicznego nagrobka, na której znajdują się nazwiska tragicznie zmarłych członków Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto, kształtem przypomina cień góry
Klub Wysokogórski Trójmiasto

Sobotnia uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci o tych, którzy “pozostali w górach na zawsze” potrwa godzinę. Zaproszono rodziny tragicznie zmarłych, wszystkich darczyńców i członków Klubu, alpinistów spoza gdańskiego środowiska. A także przedstawicieli Urzędu Miasta Gdańska, którzy służyli pomocą przy realizacji przedsięwzięcia.

- Dla wielu rodzin naszych zmarłych w górach kolegów to miejsce pamięci znaczy bardzo wiele. To poczucie dawało nam wsparcie, że to co robimy ma sens - podkreśla Edward Taylor. - Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby przyłączyć się do sobotniego wydarzenia.

Podczas uroczystości głos zabierze Józef Soszyński, prezes KWT oraz Edward Taylor, który przewodniczył społecznemu komitetowi budowy miejsca pamięci. Nagrobek zostanie poświęcony, a w końcu poszczególne tabliczki zostaną po kolei odsłonięte: albo przez przedstawicieli rodzin, albo przez kolegów klubowych upamiętnionych alpinistów. Odsłonięciu towarzyszyć będzie krótkie przybliżenie sylwetek poszczególnych osób.   

Tego samego dnia, o godzinie 17 w Baszcie Białej w Gdańsku (obok placu Wałowego), w siedzibie Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto, odbędzie się wieczór wspomnień poświęcony tym, którzy pozostali w górach na zawsze.

Baszta Biała - siedziba Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto, w której odbędzie się wieczór wspomnień o tych, którzy pozostali w górach na zawsze
Baszta Biała - siedziba Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto, w której odbędzie się wieczór wspomnień o tych, którzy pozostali w górach na zawsze
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Oto nazwiska tragicznie zmarłych himalaistów z gdańskiego środowiska, które widnieją na symbolicznym nagrobku:

Andrzej Jankowski - zginął w 1975 roku w Hindukuszu

Andrzej Bieluń - zaginął w 1983 roku w Himalajach Nepalu

Karol Sopicki - zaginął w 1985 roku w Himalajach Nepalu

Ewa Kalinowska - zginęła w 1986 roku w Himalajach Garhwalu w Indiach

Czesław Jakiel - zginął w 1987 roku w Himalajach Nepalu

Mirosław Gardzielewski i Wacław Otręba - zginęli w lawinie w 1989 roku pod Everestem

Anna Bruzdowicz - zginęła w Himalajach Garhwalu w Indiach

Rafał Firczyński - zginął w 1995 roku pod szczytem Aconcagua w Andach

Marek Warlikowski - zaginął pod szczytem Aconcagua w Andach




TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana