27. Festiwal Szekspirowski - nasze podsumowanie. Były emocje i wiele zaskoczeń
Pierwszy i jedyny tego typu teatr na świecie
30 marca 2009 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, studyjny Teatr w Oknie, mieszący się w samym centrum Gdańska - w lokalu należącym do Gminy Miasta Gdańska, w kamienicy przy ulicy Długiej 50/51 - po raz pierwszy otworzył się dla widzów. Jego pomysłodawcą, podobnie jak Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, był śp. prof. Jerzy Limon.
Początkowo tą najmniejszą (nie tylko na Pomorzu) scenę teatralną, która w swoim wnętrzu jest w stanie pomieścić 45-osobową widownię, zawiadywał Gdański Teatr Szekspirowski. Od 2015 roku jej koordynatorem jest Fundacja Theatrum Gedanense, a koordynatorką - Dorota Sentkowska.
- Nie znaleźliśmy informacji o tym, żeby gdziekolwiek na świecie istniał teatr, który wykorzystuje okna jako główną przestrzeń sceniczną, to unikatowe rozwiązanie. Teatr w Oknie jest też jednym z najmniejszych teatrów na świecie, obok m.in. dwóch w Polsce, w tym Teatru Łątek w Supraślu - mówi Dorota Sentkowska.
Nie tylko teatr! Koncerty, warsztaty, stand up...
Bardzo niewielka scena mieszcząca się wewnątrz, służy przede wszystkim mniejszym formom teatralnym, takim jak monodramy, i kameralnym koncertom. Latem, ku uciesze turystów, wykorzystywana jest także scena zewnętrzna i okienna, która do różnych celów inscenizacyjnych wykorzystuje dwie duże witryny okienne wychodzące bezpośrednio na ulicę Długą.
Na przestrzeni lat udanie organizowane tu były prezentacje filmowe, wydarzenia teatralne, różnego rodzaju performansy i happeningi, warsztaty improwizacji, spotkania literackie, koncerty oraz wystawy plastyczne i scenograficzne. A ponieważ szerokie jest spektrum zainteresowań Teatru w Oknie, to w bogatym i zróżnicowanym repertuarze nie mogło zabraknąć i modnego stand-upu - spotkania z bezpretensjonalnym humorem są tu organizowane co jakiś czas, począwszy od grudnia ubiegłego roku.
Zobacz fotorelację z koncertu zorganizowanego 10 sierpnia w Teatrze w Oknie
Oprócz pojedynczych, czy powtarzających się co jakiś czas wydarzeń, odbywają się w Teatrze w Oknie regularnie ważne cykle edukacyjne, jak warsztaty śpiewu czy teatralne - dla dzieci oraz, organizowane od niedawna, a już cieszące się dużą popularnością, warsztaty teatralne dla kobiet. Oferta warsztatowa jest w tym miejscu przez Fundację Theatrum Gedanense cały czas rozwijana.
- Narodził się pomysł na cykl warsztatów inspiracyjnych, opartych na sylwetce profesora Jerzego Limona, naszego drogiego, zmarłego szefa. Rozpoczną się we wrześniu - zaprasza Dorota Sentkowska, i dodaje, że kiełkują już także inne pomysły na warsztatowe spotkania.
Festiwal Szekspirowski i Monoteatr
Podobnie od lat mają tu miejsce cykliczne wydarzenia artystyczne. Tu, przez lata, na przełomie lipca i sierpnia mogliśmy choćby oglądać ciekawe wydarzenia teatralne organizowane w ramach alternatywnego nurtu SzekspirOFF, towarzyszącego nurtowi głównemu Festiwalu Szekspirowskiego. Teatr w Oknie jest także domem dla organizowanego od 2016 roku Festiwalu Monoteatr, którego pomysłodawcami są Wiesław Geras i Dorota Sentkowska.
- W tym sezonie nie udało nam się niestety pozyskać grantu na Monoteatr, dlatego przede wszystkim zapraszamy na serię koncertów i muzycznych warsztatów. Ma to swoje plusy, bo koncerty potrafią zebrać znacznie większą widownię. Szczególnie, gdy ich data pokrywała się z czasem trwania Jarmarku św. Dominika - wtedy obserwujemy ogromną rzeszę odbiorców naszych wydarzeń - mówi Dorota Sentkowska.
Tu bywały gwiazdy
Otwarcia Teatru w Oknie w 2009 roku dokonał nie kto inny, a sam Andrzej Wajda. Polski reżyser teatralny nie był jedyną gwiazdą, która na przestrzeni lat odwiedziła najmniejszy teatr na Pomorzu. Wśród zaproszonych aktorek, które prezentowały twórczość polskich mistrzów słowa w ramach cyklu Monoteatr, były m.in. Joanna Szczepkowska i Irena Jun - królowa teatru jednego aktora.
Na przestrzeni lat teatr gościł wielu znakomitych artystów z Polski i ze świata. Instytucja jest otwarta na współpracę - w swoje progi chętnie zaprasza osoby wykonujące działalność artystyczną z różnych dziedzin. Interdyscyplinarność i otwartość to wyróżniki, oprócz wyjątkowej sceny okiennej, gdańskiego Teatru w Oknie.
- Jedyną stałą jest dla nas jakość prezentowanych wydarzeń, bardzo o to dbamy, myślę, że to widać - mówi Dorota Sentkowska. - Artyści, którzy u nas występują, potrafią przyjeżdżać do nas z różnych zakątków świata. Często są to osoby związane z Trójmiastem, ale stawiamy też na artystów, których na co dzień w Gdańsku zobaczyć nie można - zwłaszcza jeśli chodzi o monodramy.
Poznaj szczegółowy program Teatru w Oknie: teatrwoknie.pl.
Mistrzowski popis Ewy Skibińskiej. Aktorka wystąpiła na scenie klubu Żak