• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj Teatr w Oknie: miejsce koncertów, warsztatów, stand upu i teatru

Poznaj Teatr w Oknie: miejsce koncertów, warsztatów, stand upu i teatru

Otwierał go Andrzej Wajda, a na jego scenie występowali znakomici artyści, jak Joanna Szczepkowska czy Irena Jun. Teatr w Oknie, bo o nim mowa, jest jednym z najmniejszych teatrów na świecie. Nie tylko z tego powodu jest wyjątkowy. Zobaczcie, jakie wydarzenia czekają, nie tylko w sezonie wakacyjnym.
20.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
budynek z napisem teatr w oknie, przed nim scena, na niej trzech muzyków
Teatr w Oknie znajduje się w samym sercu Gdańska. Latem zachęca wydarzeniami na scenie zewnętrznej, a poza sezonem instytucja zaprasza do środka, gdzie również znajduje się scena. Nz. Tomek Olszewski Trio - koncert odbył się 10 sierpnia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

27. Festiwal Szekspirowski - nasze podsumowanie. Były emocje i wiele zaskoczeń

Pierwszy i jedyny tego typu teatr na świecie

30 marca 2009 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, studyjny Teatr w Oknie, mieszący się w samym centrum Gdańska - w lokalu należącym do Gminy Miasta Gdańska, w kamienicy przy ulicy Długiej 50/51 - po raz pierwszy otworzył się dla widzów. Jego pomysłodawcą, podobnie jak Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, był śp. prof. Jerzy Limon. 

Początkowo tą najmniejszą (nie tylko na Pomorzu) scenę teatralną, która w swoim wnętrzu jest w stanie pomieścić 45-osobową widownię, zawiadywał Gdański Teatr Szekspirowski. Od 2015 roku jej koordynatorem jest Fundacja Theatrum Gedanense, a koordynatorką - Dorota Sentkowska.

- Nie znaleźliśmy informacji o tym, żeby gdziekolwiek na świecie istniał teatr, który wykorzystuje okna jako główną przestrzeń sceniczną, to unikatowe rozwiązanie. Teatr w Oknie jest też jednym z najmniejszych teatrów na świecie, obok m.in. dwóch w Polsce, w tym Teatru Łątek w Supraślu - mówi Dorota Sentkowska.

kobieta na scenie
Festiwal Monoteatr organizowany jest od 2016 roku. Poświęcony jest teatrowi jednego aktora, czyli monodramowi. Nz. aktorka Joanna Szczepkowska
mat. Fundacji Theatrum Gedanense

Nie tylko teatr! Koncerty, warsztaty, stand up...

Bardzo niewielka scena mieszcząca się wewnątrz, służy przede wszystkim mniejszym formom teatralnym, takim jak monodramy, i kameralnym koncertom. Latem, ku uciesze turystów, wykorzystywana jest także scena zewnętrzna i okienna, która do różnych celów inscenizacyjnych wykorzystuje dwie duże witryny okienne wychodzące bezpośrednio na ulicę Długą. 

Na przestrzeni lat udanie organizowane tu były prezentacje filmowe, wydarzenia teatralne, różnego rodzaju performansy i happeningi, warsztaty improwizacji, spotkania literackie, koncerty oraz wystawy plastyczne i scenograficzne. A ponieważ szerokie jest spektrum zainteresowań Teatru w Oknie, to w bogatym i zróżnicowanym repertuarze nie mogło zabraknąć i modnego stand-upu - spotkania z bezpretensjonalnym humorem są tu organizowane co jakiś czas, począwszy od grudnia ubiegłego roku.

Zobacz fotorelację z koncertu zorganizowanego 10 sierpnia w Teatrze w Oknie

 

Oprócz pojedynczych, czy powtarzających się co jakiś czas wydarzeń, odbywają się w Teatrze w Oknie regularnie ważne cykle edukacyjne, jak warsztaty śpiewu czy teatralne - dla dzieci oraz, organizowane od niedawna, a już cieszące się dużą popularnością, warsztaty teatralne dla kobiet. Oferta warsztatowa jest w tym miejscu przez Fundację Theatrum Gedanense cały czas rozwijana.

- Narodził się pomysł na cykl warsztatów inspiracyjnych, opartych na sylwetce profesora Jerzego Limona, naszego drogiego, zmarłego szefa. Rozpoczną się we wrześniu - zaprasza Dorota Sentkowska, i dodaje, że kiełkują już także inne pomysły na warsztatowe spotkania. 

Festiwal Szekspirowski i Monoteatr

Podobnie od lat mają tu miejsce cykliczne wydarzenia artystyczne. Tu, przez lata, na przełomie lipca i sierpnia mogliśmy choćby oglądać ciekawe wydarzenia teatralne organizowane w ramach alternatywnego nurtu SzekspirOFF, towarzyszącego nurtowi głównemu Festiwalu Szekspirowskiego. Teatr w Oknie jest także domem dla organizowanego od 2016 roku Festiwalu Monoteatr, którego pomysłodawcami są Wiesław Geras i Dorota Sentkowska. 

- W tym sezonie nie udało nam się niestety pozyskać grantu na Monoteatr, dlatego przede wszystkim zapraszamy na serię koncertów i muzycznych warsztatów. Ma to swoje plusy, bo koncerty potrafią zebrać znacznie większą widownię. Szczególnie, gdy ich data pokrywała się z czasem trwania Jarmarku św. Dominika - wtedy obserwujemy ogromną rzeszę odbiorców naszych wydarzeń - mówi Dorota Sentkowska.

tłum siedzi na widowni na scenie zewnętrznej
Wydarzenia organizowane na scenie zewnętrznej cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i odwiedzających ulicę Długą turystów
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Tu bywały gwiazdy

Otwarcia Teatru w Oknie w 2009 roku dokonał nie kto inny, a sam Andrzej Wajda. Polski reżyser teatralny nie był jedyną gwiazdą, która na przestrzeni lat odwiedziła najmniejszy teatr na Pomorzu. Wśród zaproszonych aktorek, które prezentowały twórczość polskich mistrzów słowa w ramach cyklu Monoteatr, były m.in. Joanna Szczepkowska i Irena Jun - królowa teatru jednego aktora.

Na przestrzeni lat teatr gościł wielu znakomitych artystów z Polski i ze świata. Instytucja jest otwarta na współpracę - w swoje progi chętnie zaprasza osoby wykonujące działalność artystyczną z różnych dziedzin. Interdyscyplinarność i otwartość to wyróżniki, oprócz wyjątkowej sceny okiennej, gdańskiego Teatru w Oknie.

- Jedyną stałą jest dla nas jakość prezentowanych wydarzeń, bardzo o to dbamy, myślę, że to widać - mówi Dorota Sentkowska. - Artyści, którzy u nas występują, potrafią przyjeżdżać do nas z różnych zakątków świata. Często są to osoby związane z Trójmiastem, ale stawiamy też na artystów, których na co dzień w Gdańsku zobaczyć nie można - zwłaszcza jeśli chodzi o monodramy.

Poznaj szczegółowy program Teatru w Oknie: teatrwoknie.pl.

Mistrzowski popis Ewy Skibińskiej. Aktorka wystąpiła na scenie klubu Żak

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór