• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj nowy mural z historią - „Wyspiański taniec” na Wyspie Sobieszewskiej

Poznaj nowy mural z historią - „Wyspiański taniec” na Wyspie Sobieszewskiej

- Dowiedzieliśmy się, że w czasach minionych odbywały się tutaj potańcówki, dancingi i wesela - opowiadają Edward Pytlos i Oliwia Niewidziała, młodzi gdańscy artyści, autorzy kolorowego muralu znajdującego się przy ulicy Turystycznej 1, w ośrodku Drogowiec. Tematyka ściennego obrazu, liczącego aż 150 m2 powierzchni, nawiązuje do historii wczasowej Wyspy Sobieszewskiej.
06.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Barwne dzieło Edwarda Pytlosa i Oliwii Niewidziały odwołuje się do historii miejsca, w którym powstało
Barwne dzieło Edwarda Pytlosa i Oliwii Niewidziały odwołuje się do historii miejsca, w którym powstało
mat. artystów

 

 

- Nazwaliśmy mural „Wyspiański taniec” i namalowaliśmy go trochę w stylu pop art, inspirując się także szkołą polskiego plakatu z czasów PRL-u - opowiadają Edward Pytlos i Oliwia Niewidziała, którzy zostali zaproszeni do projektu przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. 

Mural ma przywoływać minione lata i wspomnienia: para w radosnym beztroskim tańcu, samotni tancerze i gapie, festynowe dekoracje, atmosfera przygody. Prace nad muralem trwały kilka dni.

- Zamalowaliśmy łącznie ponad 150 m2 powierzchni - zdradzają młodzi twórcy. - Czasami podchodzili do nas ludzie i wspominali dawne czasy, cieszyli się, że że tutaj znowu coś się dzieje. Nawet rozmawialiśmy z dwiema parami, które z rozrzewnieniem wspominały swoje wesela, zorganizowane w tym miejscu. Dziękujemy za możliwość wykonania tego muralu - cieszą się artyści.

Wielkogabarytowy obraz w miejskiej przestrzeni, zatytułowany „Wyspiański taniec” jest elementem projektu „Wyspa Drogowiec”, którego celem jest ponowne otwarcie go dla mieszkańców i turystów. W ostatnim czasie odbyła się tam Gdańska Noc Świętojańska, podczas której wystąpił zespół Enej. Artystycznych atrakcji w przyszłości będzie więcej - warto więc odwiedzać to miejsce regularnie. No i przede wszystkim, trzeba mural zaobaczyć z bliska.

- Wojciech Fangor w młodości współpracował także z targami (poznańskimi). Mamy nadzieję, że to nam dobrze wróży a nasz mural wkomponuje się w koloryt i magię Wyspy Sobieszewskiej - żartują autorzy i zapraszają do oglądania dzieła.

Zobacz materiał z powstawania dzieła i efekt końcowy:

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok