• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj gedanistów - już prawie 50 stypendystów skończyło studia poświęcone historii naszego miasta

Poznaj gedanistów - już prawie 50 stypendystów Fundacji Gdańskiej skończyło studia poświęcone historii naszego miasta

Fundacja Gdańska przygotowała cykl wywiadów z gedanistkami i gedanistami - absolwentami programu stypendialnego dla studentów podyplomowej Gedanistyki, autorów haseł do internetowej encyklopedii naszego miasta - Gedanopedii. Bohaterką pierwszej rozmowy jest Aleksandra Kucharska, muzealniczka, rekonstruktorka, wielbicielka historycznej kuchni.
10.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
portret młodej kobiety w starodawnym kapeluszu ze złotą klamrą, z białym kołnierzykiem, długie, rude, kręcone włosy
Aleksandra Kucharska - stypendystka i absolwentka Gedanistyki w 2017 roku
Fot. Flashbabyphotos

 

W 2017 roku dzięki współpracy z Miastem Gdańsk, Uniwersytetem Gdańskim i Muzeum Gdańska, Fundacja Gdańska uruchomiła projekt stypendialny, dzięki któremu przyznawane są stypendia umożliwiające bezpłatny udział w studiach podyplomowych “Gedanistyka” na Wydziale Historycznym UG.

Do 2020 roku dzięki programowi stypendialnemu, Gedanistykę ukończyło już 48 osób. Kolejne dziesięć studiuje obecnie.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

 

 

Kim są absolwenci programu? Co wynieśli z dwóch semestrów studiów, których program w sposób wszechstronny obejmuje dzieje i kulturę Gdańska od średniowiecza po dzień dzisiejszy, w szerokim kontekście historii regionu?

Odpowiedź na te i inne pytania da seria wywiadów z absolwentami stypendium, którą Fundacja Gdańska realizuje pod hasłem “Poznaj Gedanistów”. Rozmowy będą ukazywać się cyklicznie, co tydzień, na stronie internetowej Fundacji i profilu Gedanopedii na Facebooku. Pierwszy wywiad - z Aleksandrą Kucharską, pracowniczką Narodowego Muzeum Morskiego i rekonstruktorką Garnizonu Gdańsk, wielbicielką historycznych kulinariów, już się ukazał.

W czwartek, 11 marca, w internecie pojawi się kolejny wywiad - z Patrykiem Toczyńskim, przewodnikiem i hodowcą psów mocną związanym z Suchaninem, o którego dziejach napisał książkę. 

 

mężczyzna uśmiechnięty, patrzy w obiektyw, łapy na ramionach trzyma mu duży biały pies
Patryk Toczyński
Fot. mat. Fundacja Gdańska

 

Umieszczenie wywiadów na profilu społecznościowym Gedanopedii i nazwa cyklu nie są przypadkowe - każdy student i studentka korzystający ze stypendium przyjmuje zobowiązanie napisania w trakcie studiów przynajmniej pięciu haseł do Gedanopedii (wirtualnej encyklopedii Gdańska), opieki i ewentualnej aktualizacji 200 haseł już w niej zamieszczonych i uczestniczenia w comiesięcznych spotkaniach Komitetu Wiedzy Gedanopedii.

- Chcemy pokazać, że za Gedanopedią stoją pasjonaci historii Gdańska różnych zawodów, którzy tutaj działają i poszerzają swoją wiedzę o Gdańsku, m.in. poprzez studiowanie Gedanistyki - mówi Agata Biały z Fundacji Gdańskiej. - Od przyznania pierwszych stypendiów minęło pięć lat. To dobry czas na podsumowanie projektu, pokazanie, co przyniósł jego dotychczasowym uczestnikom.  

 

 

Gedanopedia.pl to wirtualna wersja Encyklopedii Gdańska, wydanej nakładem Fundacji Gdańskiej w listopadzie 2012 roku. Treści z papierowej wersji oraz zgromadzony dodatkowy materiał został bezpłatnie udostępniony w internecie mieszkańcom, mieszkankom i pasjonatom Gdańska. Jest to największa w Europie encyklopedia internetowa skoncentrowana na jednym mieście.

Gedanopedia to ponad 5000 haseł w przekroju 1000 lat historii miasta, okraszonych ponad 4 000 ilustracji. Stypendyści z Gedanistyki opracowali ok. 240 nowych haseł.




TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Medale za miłość