• Start
  • Wiadomości
  • Powstaną zielone strefy rekreacyjne - przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Powstaną zielone strefy rekreacyjne - przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

- Obecnie we wszystkich dokumentach studialnych analizujemy możliwość dostępu mieszkańców do terenów zielonych. Docelowo chcemy, by każdy gdańszczanin miał dogodny dostęp do takich terenów, w 15 minut drogi od domu. Tereny zielone wpływają na jakość życia, a my chcemy ją podnosić. Nie zawsze jest czas, by podjechać do któregoś z dużych miejskich parków, dlatego alternatywą mają być m.in. strefy buforowe - mówi Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
11.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przy ul. Kiepury powstać ma strefa buforowa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Przy ul. Kiepury powstać ma strefa buforowa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Na przedłużeniu ul. Kiepury, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, powstać ma atrakcyjna strefa rekreacyjna. Jednak, by tak się stało, zmienić trzeba zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W środę odbyła się dyskusja publiczna poświęcona projektowi nowego planu opracowanego przez Biuro Rozwoju Gdańska. 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Przy Kiepury już wybudowano plac zabaw, a powstać ma tu także ogólnodostępna toaleta publiczna (zapisy w nowym planie umożliwią budowę obiektu o maksymalnej powierzchni 20 metrów kw.). Pojawią się też ławki i kosze na śmieci.

Będzie to jedno z 15 zaplanowanych w Gdańsku miejsc buforowych, których zadaniem będzie przyciąganie mieszkańców chcących spędzić wolny czas w lesie. Chodzi o to, by gdańszczanie i turyści wchodzili do TPK przede wszystkim w wyznaczonych do tego miejscach, a nie wytyczonych indywidualnie ścieżkach. Takie rozwiązanie ma się przyczynić m.in. do ochrony miejscowej przyrody.

W przypadku dwóch lokalizacji dla wspomnianych "buforów" BRG musi zmienić plany miejscowe, by można było takie strefy urządzić. Jedna z nich ma powstać przy ul. Kiepury, na terenie gminnym o powierzchni 2000 metrów kwadratowych. Dzisiaj jest to teren zielony, niezabudowany, ale też nie do końca zagospodarowany.

By mogło powstać takie miejsce potrzebne są zmiany w miejscowym planie zagospodarowania
By mogło powstać takie miejsce potrzebne są zmiany w miejscowym planie zagospodarowania
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- W obowiązującym obecnie planie jest to teren pod funkcje mieszkaniowo-usługowe. W projekcie nowego planu został on przeznaczony pod zieleń ogólnodostępną. Chodziło o to, by zabezpieczyć teren gminny przed ewentualnymi planami w przyszłości sprzedaży tego terenu i zabudowania go - tłumaczy Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, dodając, że Rady Dzielnic sąsiadujacych z TPK już współrealizują miejsca buforowe głównie dzięki środkom, którymi dysponują. Przy ul. Kiepury, dzięki aktywności radnych Strzyży, w ubiegłym roku powstał plac zabaw dla dzieci. W tej dzielnicy powstaną w sumie dwie strefy buforowe: na przedłużeniu ul. Kiepury oraz przedłużeniu ul. Ludowej.

- Ul. Kiepury zaczęliśmy już sami zagospodarowywać jako Rada Dzielnicy - zaznacza Andrzej Witkiewicz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Strzyża. - Mieszkańcy dzielnicy chętnie zaglądają do pobliskiego lasu. Przed trzema laty zrobiliśmy siłownię na świeżym powietrzu przy ul. Arciszewskiego, w pobliżu wejścia do lasu przy ul. Ludowej. Od tamtego czasu pojawia się tam masa ćwiczących osób. Widać więc, że była potrzeba powstania takiego miejsca.

Przewodniczący Witkiewicz był jedną z zaledwie dwóch osób biorących udział w środowej dyskusji. Nie miał uwag do samej koncepcji.

Docelowo powstać ma tu m.in. toaleta publiczna
Docelowo powstać ma tu m.in. toaleta publiczna
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Miejscowy plan trzeba też zmienić dla terenu dawnego poligonu znajdującego się w granicach Jasienia, o powierzchni 40 hektarów. Jest on obecnie na etapie koncepcji. Jest pomysł, by powstały tam m.in. place zabaw, miejsca piknikowe, a także wybiegi dla psów i zagospodarowanie zielenią wysoką i niską.

- Obecnie we wszystkich dokumentach studialnych analizujemy możliwość dostępu mieszkańców do terenów zielonych. Docelowo chcemy, by każdy gdańszczanin miał dogodny dostęp do takich terenów, w 15 minut drogi od domu. Tereny zielone wpływają na jakość życia, a my chcemy ją podnosić. Nie zawsze jest czas, by podjechać do któregoś z dużych miejskich parków, dlatego alternatywą mają być m.in. strefy buforowe - zaznacza Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Większość takich stref powstanie na granicy z terenami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od strony zabudowy mieszkaniowej. W trakcie konsultacji społecznych mieszkańcy zaznaczali, że nie potrzeba w tych miejscach dużych ingerencji. Proponowali głównie uporządkowanie zieleni i postawienie ławek oraz koszy na śmieci. W "buforach" pojawią się też stoły piknikowe, zadaszenia i tablice informacyjne.

Pierwszych pięć stref powstanie w 2018 r.: prz ul. Abrahama (VII Dwór), Michałowskiego (VII Dwór), Ludowej (Strzyża), Niedźwiednik (Brętowo) i Leśnej Górze (Brętowo).

Zagospodarowanie strefy buforowej lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to wspólny projekt gminy Gdańsk, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Lekcja obywatelska w Ósemce