Tuż przy parkingu P1 Portu Lotniczego Gdańsk wyrósł w mgliste czwartkowe południe (24 października) nietypowy eventowy namiot. Był nie tylko duży, ale też wystylizowany na biurowiec, dokładnie taki, którego budowa rozpocznie się niebawem. Ta inwestycja oznacza nowy etap w działalności Portu Lotniczego. Airport City Gdańsk to bowiem zupełnie nowy projekt, który zakłada powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska dużego centrum biurowego. Podobnych inwestycji przy lotniskach tej wielkości nie ma.
- Nie ma na pewno innej „miejscówki” tego typu w Polsce. W Europie i na świecie są takie tylko przy wielkich lotniskach. Nie spotkacie państwo takiej realizacji nigdzie w Polsce, nigdzie w Europie, nigdzie na świecie. Lotniska tej wielkości jak nasze, 5 mln psażarów nie porywają się z motyką na słońce, a my się porywamy, my to zrealizujemy - mówił Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Niewątpliwym atutem Airport City Gdańsk jest jego lokalizacja. Z jednej strony jest tu nowoczesny port lotniczy, z drugiej dobra infrastruktura drogowa i kolejowa.
- Pięć minut po lądowaniu na lotnisku właściciel firmy, pracownik jest w swoim biurze – dodał prezes Tomasz Kloskowski.
Umowę na realizację inwestycji podpisali Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk oraz Tadeusz Blecha członek zarządu Hochtief Polska i Grzegorz Zaborowski dyrektor oddziału Hochtief Polska w Warszawie. Podczas uroczystości obecni byli też przedstawiciele właścicieli. Gdańsk reprezentował Piotr Borwski, zastępca prezydenta Miasta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, a Sopot wiceprezydent Magdalena Czarzyńską-Jachim.
- Bardzo się cieszymy, że inwestor powierzył nam budowę pierwszego etapu kompleksu Airport City Gdańsk. Od ponad dwudziestu lat działamy na polskim rynku budowlanym i w tym czasie zakończyliśmy z sukcesem liczne projekty, które zmieniły krajobraz wielu miast. W ten sposób wypełniamy misję firmy: budujemy świat jutra - powiedział Tadeusz Blecha członek Zarządu Hochtief Polska.
Pierwszy z siedmiu budynków powstającego kompleksu nosił będzie nazwę Alpha. Zaprojektowano go jako obiekt biurowo-usługowy z możliwością swobodnej aranżacji przestrzeni. Będzie miał 6 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne.
- Łączna powierzchnia do wynajęcia w budynku Alpha to 8,5 tys. m2 - mówi Adam Skonieczy, dyrektor Airport City Gdańsk - Nazwy wszystkich budynków nawiązują do alfabetu lotniczego, takiego, który jest używany w nomenklaturze lotniczej – A to jest Alfa, B to Bravo, C to Charlie. Kolejne budynki też będą nazywane zgodnie z tym alfabetem.
A kolejne obiekty to Delta, Echo, Foxtrot, Golf. Docelowo inwestycja Airport City Gdańsk zaoferuje około 100 tys. m2 powierzchni najmu.
Czy znajdą się klienci na tę dużą nową powierznichnię biurową w Trójmieście. Władze Airport City są dobrej myśli, są po pierwszych rozmowach z najemcami.
Wyłącznym agentem odpowiedzialnym za komercjalizację projektu Airport City Gdańsk jest firma Jones Lang LaSalle (JLL). To wiodąca firma doradcza, świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości.
Czytaj też: Port Lotniczy im. L. Wałęsy. Umowa na nowy pirs terminalu pasażerskiego podpisana