Dziś Światowy Dzień Wody. Dlaczego karmienie ptaków chlebem szkodzi środowisku?

Wykorzystywanie resztek chleba do karmienia ptaków, wiele osób uważa za szlachetne działanie. Wydaje się, że w ten sposób nie tylko pomagamy zwierzętom, ale też szanujemy jedzenie. Tymczasem, takie działanie szkodzi - zarówno ptakom, jak i środowisku. Jak pomagać z głową? Z okazji Światowego Dnia Wody spółka Gdańskie Wody tłumaczy, co dzieje się m.in. z chlebem wrzuconym do zbiornika retencyjnego.
22.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mat. Gdańskie Wody

Pieczywo przyczynia się do chorób ptaków

Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy szacunku do chleba, nie chcemy go marnować i wyrzucać. Wykorzystanie nadmiarowego pieczywa do dokarmienia ptaków wydaje się dla części z nas sensownym pomysłem. Wędrujemy nad zbiornik, a widząc pływające w nim kaczki czy łabędzie, wrzucamy resztki pieczywa wprost do wody. Choć wynika to ze szlachetnych pobudek, takie zachowanie jest podwójnie szkodliwe.

Spożywanie chleba przez ptaki przyczynia się do rozwoju takich chorób, jak zespół anielskiego skrzydła (zwyrodnienie stawów powodujące wykrzywienie skrzydeł) czy kwasica skutkująca osteoporozą, problemami stawowymi czy nawet cukrzycą. Zjadanie resztek pieczywa zwiększa też ryzyko uszkodzenia nerek, zatruć pokarmowych i powodujących odwodnienie biegunek.

Chleb w wodzie szkodzi środowisku

Wrzucając chleb do wody przyczyniamy się z kolei do eutrofizacji. Gdy do zbiorników trafia zbyt dużo związków azotu i fosforu (np. ze ścieków czy nawozów, ale też właśnie z dokarmiania ptactwa), zaburzona zostaje równowaga wodnego ekosystemu.

Gwałtowny wzrost glonów i ich zakwity skutkują zmętnieniem wody. Gdy światło słoneczne nie dociera do głębszych warstw zbiornika, nie dochodzi tam do fotosyntezy, a opadające na dno martwe glony rozkładają się zużywając tlen, którego z czasem zaczyna brakować organizmom wodnym. Mówimy wówczas o zjawisku zwanym przyduchą, której następstwem są masowe śnięcia ryb.

Ryzyko przyduchy zwiększa temperatura - im wyższa, tym mniejsza zawartość tlenu w wodzie. I choć ptaki dokarmiamy głównie zimą, na procesy zachodzące w środowisku wodnym należy patrzeć w ujęciu całorocznym.

- Co roku, latem, prowadzimy na naszych zbiornikach retencyjnych kampanię pomiarową, by w razie potrzeby z wyprzedzeniem móc dotlenić wodę specjalnymi aeratorami. Zaobserwowaliśmy, że wiele osób dokarmia zwierzęta nawet w słoneczne dni. Stąd pomysł, by z okazji Światowego Dnia Wody pokazać, jak mądrze dbać o środowisko - tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz, kierownik działu adaptacji w spółce Gdańskie Wody.

Orunia Górna-Gdańsk Południe. Czas na mikrolas

Na stawie pływa stado kaczek, w wodzie odbija się też widok drewnianego mostku
Park Oruński w Gdańsku. Karmienie chlebem szkodzi ptakom i środowisku - gdy do zbiornika trafia zbyt dużo związków azotu i fosforu (m.in. z dokarmiania ptactwa), gwałtownie rozrastają się glony. A kolejne związane z tym niekorzystne procesy - brak tlenu, utrudniona fotosynteza - powodują śnięcie ryb
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jak pomóc skrzydlatym i środowisku?

Po pierwsze - nie karm ptaków chlebem! Staraj się kupować tyle pieczywa, ile będziesz w stanie zjeść. Pamiętaj, że zeschnięte resztki możesz wykorzystać w kuchni (np. do zrobienia bułki tartej czy grzanek), a spleśniały chleb i tak musisz wyrzucić (do pojemnika na odpady bio).

Jeśli chcesz dokarmiać skrzydlatych rezydentów zbiorników, rób to mądrze i tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba.

  • Możesz karmić ziarnem. W wielu miejscach Gdańska z pomocą przychodzą Kaczkomaty zamontowane przy zbiornikach przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Znajduje się w nich to, co ptakom służy najbardziej: zdrowe mieszanki ziaren (pszenica, żółty i zielony groch, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak i jęczmień).
  • Nie wrzucaj ziarna do wody. Najlepszym rozwiązaniem będzie karmienie ptaków na brzegu, w wyznaczonym do tego miejscu. Takie miejsce jest np. w pobliżu Łabędziego Stawu w Parku Oliwskim w Gdańsku.

Dokarmiaj tylko wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera, a na powierzchni zbiorników pojawia się lód. W innych warunkach wodne ptaki poradzą sobie z codziennym menu - niepotrzebne dokarmianie może wówczas sprawić, że stracą instynkt migracji i naturalną potrzebę szukania pokarmu.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic