![delegacja - grupa kilkunastu mężczyzn i kobiet stoi i pozuje w mieszkaniu do zdjęcia](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202303205417.jpg)
Czytaj także: Gdańskie działania na rzecz osób z niepełnosprawnością: mieszkania, asystenci, kręgi wsparcia
Jak poinformowała na swoim profilu FB Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wizyta rozpoczęła się od przedstawienia sejmowym posłankom systemu wsparcia dziecka, a następnie ucznia i absolwenta edukacji specjalnej. W Gdańsku działania te prowadzi Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku.
Dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi przeznaczone są: Ośrodek Wczesnej Interwencji, szkoła podstawowa i szkoła przysposabiająca do pracy, warsztaty terapii zajęciowej (przygotowujące do aktywności zawodowej), Środowiskowy Dom Samopomocy (dla absolwentów wymagających intensywnego wsparcia), mieszkalnictwo ze wsparciem, asystentura osobista osoby z niepełnosprawnością, opieka wytchnieniowa i asystencja prawna.
![Dwie kobiety w średnim wieku zatopione w rozmowei](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202303205418.jpg)
Mieszkania dla potrzebujących
Delegacja zapoznała się także z Gdańskim Programem Mieszkalnictwa Społecznego dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym odwiedzając Zespół Mieszkań ze Wsparciem „Nasz Dom” przy ul. Dąbka. Składa się on z 17 samodzielnych mieszkań, gdzie od 2007 roku mieszkają dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W tym miejscu odbywają się również treningi mieszkaniowe oraz realizowana jest usługa weekendowa (wytchnieniowa) dla osób bardziej zależnych.
Czytaj także: Wiecha na budynku Centrum Opieki Wytchnieniowej. Za pół roku pierwsi podopieczni
Zespół Mieszkań Społecznych to kompleksowy system wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin w obszarze samodzielnego zamieszkania, w ramach którego realizowane są m.in.:
- diagnoza środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną w obszarze potrzeb i możliwości związanych z samodzielnym zamieszkaniem,
- trening mieszkaniowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- tworzenie warunków do maksymalnej samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną mieszkających w otwartym środowisku poprzez bieżące wspieranie organizacji ich codziennego życia (m.in. asystowanie w zarządzaniu pieniędzmi, czasem wolnym, przygotowywaniu posiłków i inne),
- współpraca z rodzinami osób z niepełnosprawnością intelektualną, które przygotowują się bądź mieszkają samodzielnie,
- współpraca z pracownikami placówek dziennego pobytu: Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Biuro Integracji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych i innymi środowiskami wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną, które przygotowują się do samodzielnego mieszkania lub mieszkają samodzielnie.
Czytaj także: Przy ul. Dolne Młyny narodziła się prawdziwa wspólnota
![Grupa osób przygląda się grającemu na pianinie chłopcu z niepełnosprawnością intelektualną](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202303205419.jpg)
Warto dodać, że w Gdańsku poza Zespołem Mieszkań ze Wsparciem funkcjonują trzy mieszkania wspomagane, w których mieszka od dwóch do trzech osób chcących korzystać z takiej formy wsparcia. W planach jest otworzenie kolejnych trzech takich mieszkań.
"Niezależne życie osób z niepełnosprawnościami jest możliwe, a co więcej opłacalne dla miasta. Gdańsk to potrafi" - skomentowała na swoim FB wizytę w Gdańsku posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak.
Czym jest PSONI?
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną już od 60 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością - od urodzenia do dorosłości. Tworzy warunki dla aktywnego życia osób z niepełnosprawnością intelektualną. To niezależna, innowacyjna organizacja skupiającą ludzi działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin i otoczenia. Stworzyła dla nich system kompleksowego wsparcia.
Na co dzień w Gdańsku, Stowarzyszenie realizuje swoje działania w 11 placówkach. Oferuje sieć wsparcia osobom niepełnosprawnym przez całe życie, daje możliwość wszechstronnej rehabilitacji, edukację ogólną, szansę na aktywizację zawodową, opieka wytchnieniową lub asystenturę i samodzielność.