Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na
stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie z wystawy „Ostatni. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej” w listopadzie 2021 r., zorganizowanej przy ul. Grobla I, przed Kaplicą Królewską
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Wspomnienia zapisane w dźwięku
Autorką ok. półgodzinnych materiałów dźwiękowych o żołnierzach AK jest doświadczona dziennikarka i reportażystka Magdalena Świerczyńska-Dolot.
- Podczas spotkań przybliżymy ich sylwetki, realia służby w okupowanej Polsce, a przede wszystkim pierwszy raz publicznie odtworzymy nagrania ich wspomnień ujęte w formę reportażu dźwiękowego. Magdalena Świerczyńska-Dolot stworzyła emocjonalne i psychologiczne portrety. Dzięki tym rozmowom możemy zajrzeć w głąb wspomnień członków Polskiego Państwa Podziemnego, dostrzec co było dla nich najważniejsze i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom - mówi Aleksandra Trawińska, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej.
Plenerowa wystawa “OSTATNI. Gdańszczanie - Żołnierze AK”. Zobacz 18 portretów bohaterów
Inspiracją do reportaży była wystawa „Ostatni. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej”, prezentowana w 2021 r. w kilkunastu miejscach w Gdańsku. Ekspozycję można było oglądać m.in. w Szkole Podstawowej nr 60, XX Liceum Ogólnokształcącym, przy Grobli I w pobliżu Kaplicy Królewskiej oraz naprzeciwko Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym.
Zdjęcia na wystawę związanych z Gdańskiem bohaterów Armii Krajowej wykonała Renata Dąbrowska.
Projekt “Portrety dźwiękowe gdańszczanek i gdańszczan – żołnierzy Armii Krajowej” to wspólne przedsięwzięcie czterech podmiotów: Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim, Centrum Dolna Brama, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Gdańsk.
Odeszła Irena Wronkowska ps. „Pestka”, żołnierka Armii Krajowej
Magdalena Świerczyńska-Dolot to mieszkająca w Gdańsku Kociewianka. Z radiem związana jest od kilkunastu lat. Od maja 2024 r. jest szefową Redakcji Reportażu Radia 357. Wcześniej pracowała w Polskim Radiu. Oprócz reportaży, tworzy też audio przewodniki i podcasty. Nominowana do Prix Europa, Grand Press, nagrodzona Prix Bohemia (wraz z Katarzyną Michalak) za projekt www.nieslysze.pl. Prowadzi zajęcia w przedszkolach i szkołach z uważnego słuchania. Jest prezeską Fundacji "Audionomia", jedynej w Polsce organizacji, która skupia praktyków i badaczy audio.
mat. Muzeum II Wojny Światowej
Gdzie i kiedy “Portrety dźwiękowe gdańszczanek i gdańszczan – żołnierzy Armii Krajowej”?
- Miejsce: Centrum Dolna Brama 8
- 18 września: Byliśmy wspólnotą - portret dźwiękowy Henryka Sawickiego, ps. Szpada
- 29 października: Coś mnie pchało do przodu - portret dźwiękowy Aleksandry Koczorowskiej ps. Lidia
- 19 listopada: Oddałem siebie całego - portret dźwiękowy Adama Borowskiego, ps. Nikita
- Godzina: 17.00
- Wstęp: wolny
Aleksandra Trawińska, rzecznik prasowy MIIWŚ, dodaje, że na spotkania 22 października oraz 19 listopada zostali zaproszeni bohaterowie reportaży Aleksandra Koczorowska „Lidia” oraz Adam Borowski „Nikita”. Z uwagi jednak na to, że oboje są w bardzo podeszłym wieku, nie można mieć pewności, że będą obecni w Centrum Dolna Brama.
Wprowadzenia przed spotkaniem dokona Mateusz Jasik, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej ds. popularyzacji. Po wysłuchaniu reportażu zaplanowana jest rozmowa z bliskimi bohaterów AK, zaproszonymi gośćmi oraz autorką portretów dźwiękowych Magdaleną Świerczyńską-Dolot.
W wieku 96 lat zmarła Zofia Zygmuntowicz - gdańszczanka z Wilna, lekarka, kombatantka AK
Biogramy bohaterów Armii Krajowej
Henryk Sawicki „Szpada” urodził się 1927 r. W Armii Krajowej od 1944 r. na Wileńszczyźnie. Służył w 13. Wileńskiej Brygadzie „Nietoperza”. Wcześniej zaangażowany w łączność AK. Brał udział w operacji „Ostra Brama”. Rozbrojony przez Sowietów, został internowany w Kałudze, następnie siłą wcielony do Armii Czerwonej. Gdańszczanin od 1949 r. Ukończył studia na kierunku energetyka na Politechnice Gdańskiej. Zaangażowany w budowę elektrociepłowni w Gdańsku. Był członkiem Koła Oliwa Światowego Związku Żołnierzy AK. Zmarł 14 czerwca 2024 r.
Aleksandra Koczorowska „Lidia” urodziła się 3 października 1923 r. Zaprzysiężona 1943 r., członkini Zgrupowania Partyzanckiego AK „Ponury”. Ukończyła kurs sanitariuszek, pełniła też funkcję łączniczki i brała udział w akcjach dywersyjnych. Uniknęła aresztowania przez sowietów podczas Akcji Burza, ale po wojnie była przesłuchiwana przez Służbę Bezpieczeństwa. Gdańszczanka od 1945 r. W 1948 r. ukończyła Pomaturalną Szkołę Medyczną, pracowała jako pielęgniarka do 1984 r. Od 2004 r. członkini Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, dziś w Kole Wrzeszcz – Oliwa.
Adam Borowski „Nikita” urodził się w 1926 r. W konspiracji od 1941 r. (Polska Niepodległa, następnie Miecz i Pług). W Armii Krajowej od 1943 r. Powstaniec warszawski, służył w Oddziale Osłonowym Wojskowych Zakładów Wydawniczych Komendy Głównej Armii Krajowej. Ranny 3 sierpnia, w szpitalu, do walki wrócił 20 września 1944 r. Odznaczony Krzyżem Walecznych. Po powstaniu warszawskim trafił do niewoli. Po wyzwoleniu wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Powrócił do Polski w 1946 r. Ukończył Studia Wyższej Szkoły Morskiej w Sopocie, ale jako syn przedwojennego oficera i żołnierz AK był szykanowany i dyplom uzyskał dopiero w październiku 1956 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gdańszczanin od 1947 r. Pracował m.in. jako radca prawny w Stoczni Północnej w Gdańsku.
Komandor Roman Rakowski kończy 100 lat. Wielka feta w Dworze Artusa