• Start
  • Wiadomości
  • Port Lotniczy Gdańsk startuje z budową centrum biurowo-biznesowego WIZUALIZACJE

Port Lotniczy Gdańsk startuje z budową centrum biurowo-biznesowego, vis-a-vis terminala pasażerskiego

Inwestycja nazywa się Airport City i będzie zespołem siedmiu budynków o charakterze biurowym, łączącym funkcje usługowe, gastronomiczne oraz hotelowe. Pierwszy biurowiec ma być gotowy w połowie 2021 r. Termin realizacji całości? To zależy od zainteresowania biznesowego tym projektem. W piątek, 9 sierpnia, podczas konferencji prasowej opowiedziano o szczegółach tej inwestycji. Tego samego dnia ogłoszono przetarg na budowę pierwszego budynku o nazwie "Alpha".
09.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Airport City Gdańsk łączyć ma funkcje biurowe, biznesowe i hotelowe. Wszystkie budynki będą bardzo korzystnie usytuowane, tuż obok lotniska
Airport City Gdańsk łączyć ma funkcje biurowe, biznesowe i hotelowe. Wszystkie budynki będą bardzo korzystnie usytuowane, tuż obok lotniska
Wizualizacja: Port Lotniczy Gdańsk

 

Jedną z najważniejszych zalet Airport City Gdańsk - nowoczesnego miasteczka lotniskowego - będzie bezpośrednie sąsiedztwo Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Inwestycja powstanie vis-a-vis terminala pasażerskiego, po drugiej stronie torów PKM-ki. Podróżni, w tym biznesmeni, przybywający samolotami z całego świata będą mieli do Airport City Gdańsk dosłownie kilka minut drogi na piechotę. W 2019 roku realizowanych jest 81 połączeń do 21 krajów, w tym do 10 hubów lotniczych: Zurychu, Dusseldorfu, Frankfurtu, Monachium, Amsterdamu, Helsinek, Kopenhagi, Oslo, Sztokholmu i Warszawy. Kompleks Aiport City charakteryzuje szybkie połączenie drogowe z Obwodnicą Trójmiasta, autostradą A1 oraz - wspomniana już - bliskość Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dogodny dojazd zapewnią również liczne połączenia autobusowe. 

Cała inwestycja Airport City zaoferuje około 120 tys. m. kw. powierzchni użytkowej i około 100 tys. m. kw. powierzchni najmu. Budynki będą posiadały inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę. Energooszczędność inwestycji zostanie poparta Certyfikatem Leed Gold. Budynki będą w pełni przystosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne. Planowane są również udogodnienia dla rowerzystów. Na terenie kompleksu znajdą się stacje ładowania pojazdów elektrycznych i rowerów Mevo. Przewidziana jest budowa strefy sportu i rekreacji. We współpracy z pomorskimi uczelniami i organizacjami pozarządowymi projektowane są ścieżki tematyczne: kulturoznawcze, rekreacyjne, gastronomiczne i dotyczące zakupów. 

W piątek, 9 czerwca, w kinie Helios znajdującym się w Forum Gdańsk zorganizowano konferencję prasową podczas której przedstawiono szczegóły inwestycji. W wydarzeniu udział wzięli:

  • Tomasz Kloskowski – prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
  • Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska
  • Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu
  • Ryszard Świlski – wicemarszałek województwa pomorskiego
  • Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni
  • Jacek Karnowski – prezydent Sopotu

 

Tak, według wizji projektantów, ma wyglądać hall jednego z biurowców
Tak, według wizji projektantów, ma wyglądać hall jednego z biurowców
Wizualizacja: Port Lotniczy Gdańsk

 

Port Lotniczy Gdańsk w swojej nowej inwestycji stawia na naturę. Zieleń i przyjazny klimat to niewątpliwe atuty Airport City. Oprócz istniejących już drzew, wokół biurowców wyrosną trawy, rośliny ozdobne oraz kwiaty. Na dachach powstaną zielone tarasy widokowe, a przy jednym z budynków będzie uprawiany ogród warzywny. 

W ramach Airport City Gdańsk, jako pierwszy zrealizowany zostanie budynek Alpha. Będzie miał 6 pięter, a prócz tego dwie kondygnacje podziemne i będzie oferował 197 miejsc parkingowych. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 8,5 tys. m.kw. Przetarg na budynek Alpha zostanie ogłoszony w sierpniu 2019 roku. Budowa obiektu powinna rozpocząć się w IV kwartale 2019, a zakończyć w II/III kwartale 2021 roku. W kolejnym etapie realizowany ma być obiekt Bravo o powierzchni użytkowej 16,5 tys. m.kw. z 381 miejscami parkingowymi. Harmonogram budowy Bravo i termin oddania do użytkowania będzie uzależniony od powodzenia rynkowego obiektu Alpha. 

- Wszelkie prace przygotowawcze trwają od 7 lat - powiedział Tomasz Kloskowski - prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. - Sprawdziliśmy koncepcję biznesowo, przygotowaliśmy modele finansowe, pozyskaliśmy finansowanie z banku PKO S.A. I teraz realizujemy ten projekt, czyli ogłaszamy przetarg, budujemy pierwszy biurowiec – mamy na to dwa lata. Zaczynamy również komercjalizację. Po realizacji pierwszego budynku, po – mam nadzieję sukcesie - idziemy w kolejny budynek na którego budowę również mamy już pozwolenie do realizacji w następnym etapie.

Nazwy kolejnych biurowców mają nawiązywać do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf i Hotel. 

- Dla mnie ten projekt nie jest nowością, bo jako współwłaściciele lotniska jesteśmy wciągnięci w te plany już od długiego czasu - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - To kolejny element rozwoju naszego lotniska im. Lecha Wałęsy, projekt wychylony w przyszłość, ale bardzo dobrze przygotowany. Mam nadzieję, że hasła lotnicze Alpha, Bravo, Charlie, Delta nabiorą nowego znaczenia w Gdańsku, tak jak z Gdańska często płynie wiatr nowości.

 
Budynki Aiport City Gdańsk z bliska. Nazwy kolejnych biurowców mają nawiązywać do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf i Hotel
Budynki Aiport City Gdańsk z bliska. Nazwy kolejnych biurowców mają nawiązywać do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf i Hotel
Wizualizacja: Port Lotniczy Gdańsk

 

Nowoczesne powierzchnie biurowe w Trójmieście są obecnie skupione przy głównej osi komunikacyjnej łączącej Gdańsk z Sopotem i Gdynią. Aż 27% całej trójmiejskiej podaży znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Kołobrzeskiej (kompleksy Olivia Business Centre oraz Alchemia). Obserwuje się jednak zwiększone zainteresowanie deweloperów lokalizacjami poza Oliwą i należy założyć, że trend ten będzie postępował. Przeciwwagą dla najpopularniejszych stref biznesowych mają stać się obszary położone za obwodnicą, szczególnie w pobliżu lotniska. 

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Z KONFERENCJI PRASOWEJ NT. AIRPORT CITY GDAŃSK

 

Inwestorem Airport City Gdańsk jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Spółka zarządza nowoczesnym, trzecim co do wielkości lotniskiem w Polsce, które w 2019 roku zamierza obsłużyć 5 mln pasażerów. „Projekt Airport City Gdańsk to inwestycja, która w dłuższej perspektywie czasu umożliwi dywersyfikację przychodów naszej spółki. Chcemy, aby za kilkanaście lat stanowiły one istotną część naszej aktywności i były uzupełnieniem przychodów z działalności lotniskowej i pozalotniskowej. W ten sposób powiększamy także majątek spółki, równocześnie budując nową dzielnicę lotniskową” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Budowa Airport City Gdańsk ma być finansowana z emisji obligacji przez Bank Pekao S.A. i ze środków własnych Portu. 

 

Inne z projektowanych wnętrz w Airport City Gdańsk
Inne z projektowanych wnętrz w Airport City Gdańsk
Wizualizacja: Port Lotniczy Gdańsk

 

- Mam takie wrażenie, nawet przekonanie, że mówimy o projekcie, który będzie przełomowym projektem nie tylko dla instytucji pod nazwą Port Lotniczy, ale tak naprawdę dla całej sytuacji gospodarczej w naszym województwie – powiedział Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Łączymy siły lotniska, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i relacji biznesowych. Proszę zwrócić uwagę, co się dzisiaj dzieje na rynku pracy. Dzisiaj staramy się być jeszcze bardziej konkurencyjni na Pomorzu niż byliśmy do tej pory. Takie projekty to perełka, coś, co będzie wyróżniało nie tylko nasze miasta, ale i województwo. Myślę, że będziemy takim brylantem na mapie europejskiej. Dzisiaj ten, kto nie inwestuje, przegrywa. Pokazujemy, że potrafimy zainwestować w biurowce, kubaturę, ale tak naprawdę nie zapominany o człowieku, bo przede wszystkim robimy to dla ludzi, więc jest to projekt absolutnie przyszłościowy.

- Jak zrealizujemy ten projekt, to Europa i świat będą do nas przyjeżdżać i uczyć się od nas, jak należy realizować takie projekty – dodał Tomasz Kloskowski. - Jesteśmy pionierami i to jest chyba największa wartość.

Za koncepcję Airport City Gdańsk wraz z dokumentacją projektową odpowiada warszawskie biuro PIG Architekci, które zrealizowało m.in. projekty biurowca Kolonia Sielce Office Warszawa, biurowca Dowborczyków Łódź, koncepcje biurowców Adnreasstrasse Ostbanhof Berlin, Berlin an der Urania Berlin, Jerozolimskie Business Park oraz kompleksu Poznań Office Center. Ponadto jest  także autorem rozbudowy terminalu T2 Portu Lotniczego Gdańsk i lotniska w Krakowie, budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i stadionów piłkarskich w Olsztynie i Chorzowie. 

Za wynajem powierzchni komercyjnej Airport City Gdańsk odpowiedzialna jest spółka Jones Lang LaSalle (JLL). To wiodąca firma doradcza, świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Posiada 300 oddziałów na całym świecie i obsługuje klientów w 80 krajach. 

Szczegóły projektu Airport City Gdańsk i jego realizacji dostępne są na www.airportcitygdansk.pl

 

Całość ma być dopełniona przyjaznym otoczeniem z dużą ilością miejskiej zieleni
Całość ma być dopełniona przyjaznym otoczeniem z dużą ilością miejskiej zieleni
Wizualizacja: Port Lotniczy Gdańsk

 

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask