STATYSTYKA WAKACYJNYCH MIESIĘCY W PORCIE LOTNICZYM GDAŃSK
LIPIEC 2020 | SIERPIEŃ 2020 |
154 021 pasażerów |
233 349 pasażerów |
2 614 operacji lotniczych |
3 236 operacji lotniczych |
Najczęściej wybierane w sierpniu kraje docelowe to:
- Wielka Brytania - 63 484 pasażerów
- Norwegia - 30 774 pasażerów
- Niemcy - 23 144 pasażerów
Najwięcej pasażerów jednego dnia odnotowano 16 sierpnia - 9 627.
- To rewelacyjna wiadomość, że ludzie wracają do normalności i do latania. W sierpniu mieliśmy o 80 tysięcy pasażerów więcej niż w lipcu, to o 30 proc. więcej niż prognozowaliśmy - komentuje Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. - Pasażerowie latają za granicę do pracy, na wakacje, a także w odwiedziny do osób, których przez wiele miesięcy nie widzieli. Jestem przekonany, że zaufanie do latania będzie rosło. I jeżeli w okresie od jesieni do wiosny uspokoimy sytuację na frontach: medycznym, gospodarczym, politycznym i medialnym, to od przyszłego roku wszystkie lotniska zaczną marsz do góry i w trzy lata osiągniemy wyniki sprzed pandemii.
W sierpniu z Gdańska na wakacje lotami czarterowymi podróżowało dwa razy więcej osób niż w lipcu. Obsługiwane przez touroperatorów kierunki to: Antalia, Zakyntos, Heraklion, Majorka, Burgas oraz Rodos. Wyjazdy na tę ostatnią wyspę cieszyły się największym zainteresowaniem.
Bardzo popularne były także regularne połączenia obsługiwane w wakacje przez LOT, najwięcej podróżujących z Gdańska wybrało Rzym. Samoloty narodowego przewoźnika latały także z Pomorza do Barcelony, Burgas, na Korfu, Kretę, Rodos, do Salonik, Dubrownika, Splitu, Zadaru i Tirany.
Tomasz Kloskowski, analizując sytuację na rynku lotniczym, podkreśla, że na ten moment na gdańskie lotnisko nie powrócił jeszcze międzynarodowy ruch turystyczny w tak masowej skali, jak w latach poprzednich. Nie funkcjonuje także ruch korporacyjny/biznesowy, ponieważ nie organizuje się targów ani konferencji.
Prezes podkreśla także, że cieszy go zapowiedź Komisji Europejskiej, która wywiera nacisk na rządy krajów Unii Europejskiej, by posługiwały się tymi samymi kryteriami podejmując decyzje o zamykaniu, czy otwieraniu granic poszczególnych państw w związku z zagrożeniem epidemicznym. Jego zdaniem obecnie w tym zakresie panuje chaos i brak informacji.
- Ludziom towarzyszy niepewność: nie wiedzą, czy zostaną wpuszczeni, czy ich lot się odbędzie, dlatego wstrzymują się z decyzją o podróży. Jeśli zasady będą wspólne dla państw europejskich, zaufanie do latania wzrośnie - tłumaczy.
Przypomnijmy: jako pierwsze wznowiono regularne połączenia lotnicze krajowe - od 1 czerwca, 17 czerwca dołączyły połączenia międzynarodowe.
Lecimy do Warszawy i Krakowa. W poniedziałek Port Lotniczy w Gdańsku wznowił połączenia krajowe
Wystartowały pierwsze międzynarodowe połączenia lotnicze z Gdańska. Co dalej?
Aktualne rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ruchu lotniczego do Polski obowiązuje do 15 września, na liście są 44 państwa.
Prezes Tomasz Kloskowski twierdzi, że mimo kryzysu w branży lotniczej, sytuacja finansowa Portu Lotniczego Gdańsk jest stabilna: - Nie ma zagrożenia bankructwem, utratą płynności finansowej czy konieczności zwalniania pracowników. Przed pandemią planowaliśmy około 40 milionów złotych zysku, a zakończymy rok stratą na poziomie 10 milionów. By zrealizować zaplanowane inwestycje, rozbudowę terminalu pasażerskiego i budowę biurowca Alpha, musimy pożyczyć z banku dodatkowo około 100 mln złotych.
Port Lotniczy Gdańsk coraz większy. Wmurowano kamień węgielny pod nowy pirs Terminala T2
Airport City Gdańsk. Wmurowano kamień węgielny pod biurowiec Alpha WIDEO I ZDJĘCIA