• Start
  • Wiadomości
  • Port Gdańsk monitoruje całodobowo stan zanieczyszczeń ropopochodnych

Od teraz Port Gdańsk monitoruje całodobowo stan zanieczyszczeń ropopochodnych w wodzie

W trzech miejscach - przy Dworcu Drzewnym, Nabrzeżu Zbożowym i w okolicy Wolnego Obszaru Celnego - Port Gdańsk rozpoczął kontrolę zawartości substancji ropopochodnych w wodach portowych. Pracujące całą dobę urządzenia dokładnie sprawdzają i namierzają zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym. Do tej pory kontrola czystości w wodach portowych, czy nie są skażone ropą naftową i jej pochodnymi, odbywała się w sposób wizualny.
09.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy portową scenę. Na pierwszym planie po lewej stronie widać fragment betonowej bariery i nieokreślone urządzenie techniczne z kablowaniem. W środkowej części zdjęcia stoi osoba odziana w fluorescencyjną kamizelkę odblaskową i beżowe spodnie, zwrócona tyłem do aparatu, obserwująca akwen. Po prawej stronie, na wodzie, widzimy kilka statków, w tym jeden o nazwie RADUGA  i mniejszy czerwony statek. W tle widoczne są duże dźwigi portowe i inne infrastruktury typowe dla portów, takie jak magazyny czy zbiorniki. Niebo jest częściowo zachmurzone, co sugeruje, że może to być wczesne popołudnie lub późny poranek.
Projekt Portu Gdańsk oraz firm SeaData i Mobile Monitoring kontroli zawartości substancji ropopochodnych realizowany jest w trzech lokalizacjach
mat. Port Gdańsk

Z czego składa się system monitorujący?

Monitoring sprawdzający obecność substancji ropopochodnych w akwenach portowych zbudowany jest ze stacji bazowej montowanej np. na słupie ogrodzeniowym oraz czujnika. 
 
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 16 czerwca 2011 r., ma obowiązek wykonywać badania poziomu substancji zanieczyszczających w wodach powierzchniowych akwenów portowych pod względem zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi dwa razy do roku. 

Ponad 68 mln ton przeładunków w Porcie Gdańsk. Tyle towaru nie było do tej pory w historii firmy

- To było i jest realizowane. W ramach wykonywania prac hydrotechnicznych ZMPG prowadził monitoring wizualny – podobnie Urząd Morski. Dotychczas nie było monitoringu mierzącego stężenia zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi w czasie rzeczywistym umożliwiającego szybkie podejmowanie akcji ratowniczych. Teraz dzięki urządzeniom pomiarowym mamy monitoring 24h/dobę - wyjaśnia Aneta Urbanowicz z działu komunikacji spółki. 
 
Takie rozwiązanie jest niezwykle ważne dla portów morskich i rzecznych. Wiąże się to z wysokim ryzykiem zanieczyszczenia wody substancjami ropopochodnymi z powodu działalności związanej z transportem, przeładunkiem oraz przechowywaniem ropy naftowej i jej produktów.
Na zdjęciu widzimy zimowy widok portu. W pierwszym planie po prawej stronie mamy barierkę z żółto-czarnym oznakowaniem, przykrytą śniegiem, obok której znajduje się urządzenie z panelem słonecznym. Woda w porcie jest spokojna, a na niej widoczne są fragmenty lodu oraz pojedyncza boja. Na horyzoncie dominują duże żółte dźwigi portowe oraz statek towarowy z napisem Oldendorff . Na tle szarego, pochmurnego nieba widać również inne elementy infrastruktury portowej, takie jak magazyny i suwnice. Ogólnie sceneria ma chłodną, zimową atmosferę z widocznymi śladami śniegu zarówno na bariery jak i na gruncie
Wprowadzony w Porcie Gdańsk system kontroli czystości wody na obecność ropy naftowej i podobnych cieczy wykrywa skażenie w czasie rzeczywistym
mat. Port Gdańsk
 
- Wprowadzenie systemu monitoringu w Porcie Gdańsk nie tylko zwiększa jego atrakcyjność dla operatorów morskich i turystów, ale również stanowi ważny krok w kierunku przestrzegania międzynarodowych standardów ochrony środowiska i regulacji prawnych - mówi Krzysztof Kaczmarek, po. prezesa Portu Gdańsk.

Baltic Hub największym terminalem kontenerowym na Bałtyku. Rekordy przeładunków 2023 roku

Zanieczyszczenia wód portowych nie zdarzają się często. Jednakże nawet pojedyncze incydenty mogą mieć znaczące skutki dla ekosystemu Zatoki Gdańskiej, stąd decyzja Portu Gdańsk o instalacji całodobowego systemu monitoringowego

Jak działa system kontroli zanieczyszczeń ropopochodnych?

Kluczowym elementem przedsięwzięcia realizowanego jest zaawansowany system analizy danych opracowany przez firmę SeaData. Umożliwia on precyzyjne śledzenie oraz identyfikację zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym.
Na zdjęciu widzimy zbliżenie na urządzenie pływające na powierzchni wody. Wydaje się być to urządzenie techniczne, być może boja lub pomiarowy instrument wodny, z kilkoma wypukłymi elementami - możliwe, że są to jakieś sensory lub pływaki. Urządzenie jest szare, z elementami metalowymi i wyposażone w centralnie umieszczony mechanizm, który może służyć do zbierania danych lub być częścią systemu kotwiczenia. Kable prowadzące do urządzenia sugerują, że jest ono podłączone do innych urządzeń lub systemu pomiarowego na lądzie. Woda jest stosunkowo spokojna, ale z widocznymi plamami, co może wskazywać na obecność substancji biologicznych lub zanieczyszczeń
Urządzenia pomiarowe monitorujące oraz alarmujące o wykryciu substancji ropopochodnych w wodach Portu Gdańsk działają 24h/dobę
mat. Port Gdańsk
 
Z kolei, specjalistyczny sprzęt firmy Mobile Monitoring pozwala na skuteczną implementację systemu, zapewniając wysoką efektywność monitoringu.
 
Cały system dzięki przekazywaniu danych w trybie rzeczywistym może przyczynić się do szybszej reakcji służb portowych i podjęcia działań mających na celu zwalczenie zagrożenia dla środowiska w przypadku rozlewu substancji ropopochodnych. 
Na zdjęciu widzimy otwartą szarą metalową skrzynkę elektryczną umieszczoną na metalowej konstrukcji, prawdopodobnie przy nabrzeżu lub na moście. Wewnątrz skrzynki widać wyświetlacz napięcia (voltomierz) i inne elementy elektryczne, w tym baterię i zielony pojemnik, który może służyć jako zabezpieczenie lub dla przechowywania narzędzi. Po lewej stronie obok skrzynki znajduje się metalowa siatka, a za nią widać wodę, sugerującą, że miejsce to znajduje się nad ciałem wodnym. Na pierwszym planie w dolnej części zdjęcia widzimy rękę osoby otwierającej lub zamykającą skrzynkę. Niebo jest bezchmurne, co wskazuje na pogodny dzień
Szybkie wykrycie skażenia zwiększa bezpieczeństwo środowiskowe w porcie
mat. Port Gdańsk
 
Główne przyczyny zanieczyszczenia to awarie na jednostkach wpływających do Portu Gdańsk lub na tereny stoczni. W teorii, zanieczyszczenia ropopochodne mogą mieć też źródło lądowe i spływać do wód Martwej Wisły np. z kanalizacji deszczowej. 
Monitoring substancji ropopochodnych można śledzić na stronie internetowej Portu Gdańsk.

 

TV

Każdy może pomóc