Z czego składa się system monitorujący?
Monitoring sprawdzający obecność substancji ropopochodnych w akwenach portowych zbudowany jest ze stacji bazowej montowanej np. na słupie ogrodzeniowym oraz czujnika.
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 16 czerwca 2011 r., ma obowiązek wykonywać badania poziomu substancji zanieczyszczających w wodach powierzchniowych akwenów portowych pod względem zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi dwa razy do roku.
Ponad 68 mln ton przeładunków w Porcie Gdańsk. Tyle towaru nie było do tej pory w historii firmy
- To było i jest realizowane. W ramach wykonywania prac hydrotechnicznych ZMPG prowadził monitoring wizualny – podobnie Urząd Morski. Dotychczas nie było monitoringu mierzącego stężenia zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi w czasie rzeczywistym umożliwiającego szybkie podejmowanie akcji ratowniczych. Teraz dzięki urządzeniom pomiarowym mamy monitoring 24h/dobę - wyjaśnia Aneta Urbanowicz z działu komunikacji spółki.
Takie rozwiązanie jest niezwykle ważne dla portów morskich i rzecznych. Wiąże się to z wysokim ryzykiem zanieczyszczenia wody substancjami ropopochodnymi z powodu działalności związanej z transportem, przeładunkiem oraz przechowywaniem ropy naftowej i jej produktów.
- Wprowadzenie systemu monitoringu w Porcie Gdańsk nie tylko zwiększa jego atrakcyjność dla operatorów morskich i turystów, ale również stanowi ważny krok w kierunku przestrzegania międzynarodowych standardów ochrony środowiska i regulacji prawnych - mówi Krzysztof Kaczmarek, po. prezesa Portu Gdańsk.
Baltic Hub największym terminalem kontenerowym na Bałtyku. Rekordy przeładunków 2023 roku
Zanieczyszczenia wód portowych nie zdarzają się często. Jednakże nawet pojedyncze incydenty mogą mieć znaczące skutki dla ekosystemu Zatoki Gdańskiej, stąd decyzja Portu Gdańsk o instalacji całodobowego systemu monitoringowego
Jak działa system kontroli zanieczyszczeń ropopochodnych?
Kluczowym elementem przedsięwzięcia realizowanego jest zaawansowany system analizy danych opracowany przez firmę SeaData. Umożliwia on precyzyjne śledzenie oraz identyfikację zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym.
Z kolei, specjalistyczny sprzęt firmy Mobile Monitoring pozwala na skuteczną implementację systemu, zapewniając wysoką efektywność monitoringu.
Cały system dzięki przekazywaniu danych w trybie rzeczywistym może przyczynić się do szybszej reakcji służb portowych i podjęcia działań mających na celu zwalczenie zagrożenia dla środowiska w przypadku rozlewu substancji ropopochodnych.
Główne przyczyny zanieczyszczenia to awarie na jednostkach wpływających do Portu Gdańsk lub na tereny stoczni. W teorii, zanieczyszczenia ropopochodne mogą mieć też źródło lądowe i spływać do wód Martwej Wisły np. z kanalizacji deszczowej.
Monitoring substancji ropopochodnych można śledzić na stronie internetowej Portu Gdańsk.