• Start
  • Wiadomości
  • Remont ul. Reja i budowa hotelu - prezydent Gdańska spotkała się z mieszkańcami Młynisk

Remont ul. Reja i budowa hotelu - prezydent Gdańska spotkała się z mieszkańcami Młynisk

Sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej nr 69 pękała w szwach w poniedziałkowe popołudnie, 18 listopada. Kilkudziesięciu mieszkańców skorzystało bowiem z zaproszenia na spotkanie z władzami Gdańska w ramach cyklu “Porozmawiajmy przy stole”. Była to okazja, by porozmawiać o potrzebach i problemach Młynisk. A jest to jedna z najmniejszych dzielnic naszego miasta. Jej powierzchnia to 4,32 km kw. Zameldowanych jest tu nieco ponad 2,2 tys. mieszkańców.
18.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu siedząca prezydent gdańska w granatowej marynarce, widać ją od pasa w górę, naprzeciwko niej siedzą dwie kobiety w długich włosach, widać tyły ich głów
18 listopada prezydent Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami dzielnicy Młyniska
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jakie inwestycje na terenie Młynisk?

W latach 2021 - 2024 w tej dzielnicy m.in. wymieniono fragmenty nawierzchni oraz bariery energochłonne na estakadach na węźle Kliniczna i przy ul. Marynarki Polskiej, na pół kilometrowym odcinku ul. Twardej wymieniono jej nawierzchnię i chodniki, wykonano też prace antykorozyjne balustrad na moście nad potokiem Strzyża przy skrzyżowaniu ulic Marynarki Polskiej i Swojskiej oraz na kładce na skrzyżowaniu ulic Reja i Marynarki Polskiej. Wkrótce rozpocznie się przebudowa kładki dla pieszych nad torami kolejowymi przy przystanku SKM Gdańsk Stocznia i modernizacja mostu w ciągu ul. Na Ostrowiu. Powstanie też plac zabaw dla dzieci przy ul. Twardej.

Mocne i słabe strony Młynisk

W trakcie spotkania prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła wyniki ankiety elektronicznej, którą mieszkańcy mogli wypełniać na stronie www.gdansk.pl, a która dotyczyła mocnych i słabych stron dzielnicy Młyniska. 

- Wśród mocnych stron 70 proc. głosujących osób wskazało dostępność i funkcjonowanie transportu publicznego - myślę, że na to faktycznie nie mogą Państwo narzekać. Drugą mocną stroną są tutaj warunki do ruchu pieszego i rowerowego. Doceniacie też państwo ofertę edukacyjną - wyliczała prezydent Dulkiewicz. - Najgorzej oceniana jest natomiast jakość i funkcjonalność przestrzeni publicznej. Wiem, że jednym z głównych problemów Młynisk jest spożywanie alkoholu w przestrzeni publicznej, m.in. na skwerze im. Arama Rybickiego. To nie jest kwestia prosta do rozwiązania, ale zauważamy to wyzwanie, podejmujemy działania - dodała. 

Wśród słabych stron mieszkańcy Młynisk wskazali także ofertę kulturalną i stan infrastruktury drogowej.

na zdjęciu dwie kobiety, ta z lewej trzyma w jednej ręce mikrofon do którego mówi, a w drugiej dyplom, obok stoi grubsza kobieta i patrzy na nią z uśmiechem
Wśród wyróżnionych w poniedziałek osób była Krystyna Baryś, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 69
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Aniołki. Rozmowy z prezydent Gdańska o dzielnicy

Wyróżnienia dla aktywnych mieszkańców

W trakcie poniedziałkowego spotkania prezydent Gdańska nagrodziła najbardziej aktywne, zaangażowane w życie społeczne dzielnicy, mieszkanki. Wyróżniono:

  • Krystynę Baryś, dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 69,
  • Iwonę Krasowską, prezeskę Klubu Seniora “Zielony Trójkąt” (w jej imieniu drobny upominek odebrał jej współpracownik).

Na Młyniskach powstaje hotel

Sporo dyskusji wywołała informacja o realizowanej od kilku miesięcy inwestycji w tej dzielnicy. Przy ul. Reja powstaje bowiem hotel. Będzie się on składał z dwóch budynków. Jeden z nich (bliżej gmachu NFZ) będzie miał 54 metry wysokości i 18 kondygnacji, drugi będzie niższy - będzie miał 21 metrów wysokości i 7 kondygnacji. Inwestycja ta jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania. Mieszkańcy obawiają się m.in. zakorkowania dzielnicy przez osoby, które będą z tego obiektu korzystać. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz spotkała się na Chełmie z mieszkańcami

Wyczekiwany remont ul. Reja

W ramach tzw. umowy szesnastkowej, inwestor realizujący wspomniany hotel przy ul. Reja, jest zobowiązany do gruntownej przebudowy, a w zasadzie budowy nowego, wewnętrznego odcinka ul. Reja na odcinku od “głównej” ul. Reja do wjazdu na teren siedziby NFZ. Powstanie 5-metrowa jezdnia oraz chodniki wzdłuż niej.

- W rejonie garaży droga ta częściowo przebiega przez tereny należące do PKP. Dlatego będzie ona wykonywana na podstawie specustawy drogowej, tzw. decyzją ZRID, która pozwala miastu w takiej sytuacji wywłaszczyć działki drogowe niezbędne do realizacji infrastruktury drogowej. To dość długotrwała procedura, ona się obecnie toczy - wyjaśniał Tomasz Wawrzonek, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. 

Wyjaśnijmy: inwestycje drogowe, powstające w ramach umów popularnie zwanych “szesnastkowymi” (a więc zgodnie z artykułem 16 ust. 1 Ustawy o drogach publicznych), realizują prywatni inwestorzy. Jeśli przedsiębiorca stawia osiedle mieszkaniowe, obiekt handlowy, czy też hotel, zobowiązany jest nie tylko do wybudowania budynków. Musi dostosować do nich układ drogowy, tak by nowa inwestycja nie wpłynęła negatywnie na bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego w sąsiedztwie. W tym celu poszerza się fragmenty ulic, przebudowuje je, wyznacza dodatkowe pasy do skrętów, czy też zamienia klasyczne skrzyżowania w ronda, ale także buduje oświetlenie uliczne.

ZOBACZ PREZENTACJĘ PRZYGOTOWANĄ NA SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI MŁYNISK

 

O czym chcieli porozmawiać mieszkańcy?

  • Pan Stanisław Strzelecki zgłosił problem, jaki wywołuje od kilku miesięcy plac budowy przy ul. Reja. 

- Z placu budowy wywożone jest błoto, które zanieczyszcza okoliczny teren. Nikt tego nie sprząta, a kiedy zgłaszamy to pracującym tam robotnikom, to nikt nas nie rozumie, bo są z Ukrainy lub innych krajów. Tymczasem to błoto zapycha nam studzienki burzowe. Przez naszą działkę przechodzi rurociąg prowadzący do ul. Zielony Trójkąt. Jeśli tego nie wyczyszczą, a przyjdą duże ulewy, to nas zaleje. Nasz budynek, przy ul. Zielony Trójkąt 16, znajduje się bowiem w 60-centymetrowej niecce - pan Strzelecki. - Miasto obiecało się tym zająć. 

  • Pani Anna Nawrocka postanowiła porozmawiać z władzami miasta o lokalnym “barze pod chmurką”.

- U nas pod blokiem, przy ul. Twardej 18, regularnie odbywają się libacje, a straż miejska rzadko reaguje na nasze monity. Libacje mają miejsce codziennie, nawet do godz. 22 - 23, niezależnie od pory roku. Pijące osoby to najczęściej obcojęzyczni pracownicy pobliskiej stoczni. To zazwyczaj są właśnie stoczniowcy, którzy wracając z pracy kupują sobie piwko, lub mocniejszy alkohol, w pobliskim sklepie. Tam jest murek, na którym sobie siadają i piją. Jest tam sporo szkła, także rozbitego, ale oni lubią to miejsce, bo… bardzo rzadko zajeżdża tam straż miejska - ocenia pani Nawrocka. - Dzisiaj dostałam obietnicę, że strażnicy się tym zajmą i będą tam częstsze kontrole.

Gospodarski spacer po Młyniskach z udziałem prezydent Gdańska i radnych dzielnicy

  • Pan Lech Paciurkiewicz postanowił z kolei zwrócić uwagę na brak dobrej oferty handlowej w tej części miasta. Jego zdaniem, brakuje tu m.in. apteki i sklepów spożywczych “z prawdziwego zdarzenia”.

- Nie ma też warzywniaka, sklepu rybnego, pasmanterii. Co istotne, lokale są, ale stoją niewykorzystane. W niektórych były gry hazardowe, w części obecnie sprzedawane są jakieś tynki, cementy. Brakuje mi sklepu, w którym będę mógł zrobić porządne zakupy spożywcze, gdzie kupię nie tylko “mleko i alkohol”. A tu, w obrębie 50 metrów, działają aż trzy sklepy monopolowe - podkreślał pan Paciurkiewicz. - Wiem, że pani prezydent nie ma na to bezpośredniego wpływu, ale jednak zarządza naszym miastem. Nie wiem, czy coś się zmieni, ale moje uwagi zostały zanotowane.

  • Pan Piotr Maj, który od kilku tygodni piastuje stanowisko zastępcy przewodniczącego Rady Dzielnicy Młyniska, zgłosił włodarzom Gdańska kilka spraw.

- Rozmawialiśmy m.in. o inwestycji przy ul. Reja, kilka kwestii w tym temacie udało się wyjaśnić. Rozmawialiśmy też o konieczności wykonania pilnych remontów naszych wewnętrznych ulic: Reja oraz Zielony Trójkąt. Władze obiecały, że przyjrzą się tematowi - relacjonował pan Maj. - To tylko kilka przykładów. Mam zapisanych ponad 20 problemów zgłaszanych mi przez mieszkańców, dlatego będę naciskał na Miasto, by przyglądały się baczniej naszej dzielnicy. Mamy ostatnio też problem z osobami bezdomnymi, które stworzyły sobie koczowisko na pętli tramwajowej przy Węźle Kliniczna. Regularnie zgłaszamy też “wieczny problem” z osobami, które nadużywają alkoholu przy sklepach.

na zdjęciu kilka osób stoi w jednym rzędzie, za nimi granatowa kurtyna, wszyscy w oficjalnych strojach
W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli także zastępcy prezydent Gdańska, skarbnik Miasta i dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kto był na spotkaniu?

W poniedziałkowym wydarzeniu w Szkole Podstawowej nr 69 uczestniczyli też wszyscy zastępcy prezydent Gdańska: Piotr Grzelak, Piotr Borawski, Monika Chabior i Emilia Lodzińska. Była również Skarbnik Gdańska Izabela Kuś i Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska Piotr Kryszewski. Obecni byli miejscy radni: Katarzyna Czerniewska, Cezary Śpiewak-Dowbór, Agnieszka Bartków i Maximilian Kieturakis. Nie zabrakło też świeżo upieczonych radnych dzielnicy Młyniska, na czele z zarządem dzielnicy: Joanną Grzenią, Agnieszką Klatt, Tomaszem Larczyńskim i Piotrem Majem. 

Obecni byli też prezesi i dyrektorzy miejskich jednostek i spółek. 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki