• Start
  • Wiadomości
  • Spotkanie mieszkańców z prezydentem. Porozmawiajmy o Oruni - Św. Wojciechu - Lipcach. Środa, godz. 17.00

Spotkanie mieszkańców z prezydentem. Porozmawiajmy o Oruni - Św. Wojciechu - Lipcach

77. spotkanie obywatelskie z cyklu „Twoja dzielnica – Twój Gdańsk” odbędzie się w środę, 11 kwietnia, o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 16 (ul. Ubocze 3). Mieszkańcy Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec będą mieli okazję spotkać się z prezydentem Gdańska i usłyszeć m.in. o planach inwestycyjnych, rozwojowych i społecznych dotyczących ich dzielnicy.
10.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Amfiteatr w Parku Oruńskim
Amfiteatr w Parku Oruńskim
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Spotkanie obywatelskie, w którym może wziąć udział każda gdańszczanka i każdy gdańszczanin, składa się z dwóch części. W pierwszej z nich prezydent Paweł Adamowicz prezentuje zagadnienia wypracowane podczas warsztatów i spacerów, które odbywały się 2 tygodnie przed spotkaniem. Prezydent przedstawia również zrealizowane inwestycje i opowiada o planach rozwoju dzielnicy. Nagradza jej najbardziej aktywnych mieszkańców, działających na rzecz lokalnej społeczności.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Podczas drugiej części spotkania mieszkańcy mogą się zwrócić ze swoimi pytaniami do odpowiednich zastępców prezydenta, którzy w oddzielnych salach czekają na chętnych do rozmów. Dzięki takiemu rozwiązaniu ci, którzy mają pytania np. o mieszkania komunalne lub remont drogi, kierują się bezpośrednio do zastępcy prezydenta ds. polityki komunalnej, a zainteresowani realizowanymi inwestycjami i planami inwestycyjnymi – do zastępcy prezydenta ds. polityki gospodarczej. Z kolei osoby interesujące się edukacją udają się do zastępcy prezydenta ds. polityki społecznej, a chcące poznać miejscowe plany zagospodarowania – do zastępcy prezydenta ds. polityki przestrzennej.

Przed spotkaniem można porozmawiać z pracownikami jednostek miejskich. Od godz. 16.00 do stoisk informacyjnych zapraszają przedstawiciele: Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Gdańskiego Centrum Świadczeń, spółki Saur Neptun Gdańsk, Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Zarządu Transportu Miejskiego, straży miejskiej, policji, Wydziału Obsługi Mieszkańców UMG, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, przedsiębiorstwa Gdańskie Wody Sp. z o.o., Wydziału Urbanistyki i Architektury oraz Biura Rozwoju Gdańska, gdzie można zapoznać się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. To okazja, aby spytać pracowników poszczególnych instytucji o konkretne zagadnienia.


Orunia-Św. Wojciech-Lipce wypięknieją

Pierwsze wzmianki na temat tej dzielnicy pojawiły się ok. 700 lat temu. Przez średniowieczną wieś Orunia-Św. Wojciech-Lipce przebiegał znany trakt kupiecki. Do Gdańska została ona przyłączona w 1933 r. Obecnie dzielnica ma charakter mieszkaniowo-przemysłowo-rolniczy. Zamieszkuje ją 14 435 osób, a wśród nich najwięcej jest kobiet. Jak przystało na długowieczną część miasta, znajdziemy tu sporo historycznych pamiątek. Wśród nich jest m.in. zabytkowy park Oruński – jeden z najstarszych (jego początki sięgają końca XVI w.) i drugi co do wielkości park miejski w Gdańsku. Stanowi on wielką gratkę dla miłośników przyrody; można w nim podziwiać unikatowe pomniki przyrody. Park Oruński w ostatnich latach przeszedł gruntowną metamorfozę i zrobił się jeszcze piękniejszy. Powstały ścieżki spacerowe, kamienne murki i drewniane pomosty. Stanęła fontanna stylizowana na XIX-wieczną. Utworzono tu zadaszony amfiteatr z 263 miejscami siedzącymi, nowoczesne place zabaw oraz siłownię na świeżym powietrzu; wyremontowano wozownię, oświetlenie i nawierzchnie alejek. Prace kosztowały 9,4 mln zł. Rewitalizacja parku opierała się na jego planie wykonanym w połowie XIX w., opublikowanym w książce Hansa Reichowa – niemieckiego architekta, znawcy gdańskich ogrodów. Dodajmy, że park Schopenhauera również ulegnie modernizacji; obejmie ona m.in. utworzenie nowych alejek spacerowych, placu zabaw, oświetlenia, fontann i ogólnodostępnej toalety, instalację monitoringu, posadzenie zieleni oraz postawienie ławek. Rozpoczęcie prac zaplanowano na lata 2019–2020.

Mieszkańcy Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec są bardzo aktywni i chętnie biorą udział w różnych organizowanych tu przedsięwzięciach. Prężnie działają: Rada Dzielnicy, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych i Gdańska Fundacja Inicjatyw Społecznych (GFIS), która jest partnerem projektu rewitalizacji dzielnicy. Na uwagę zasługuje kawiarnia Kuźnia, którą prowadzi GIFS. Są w niej zatrudnieni młodzi ludzie objęci wsparciem, którzy w ten sposób zdobywają doświadczenie zawodowe. Dodajmy, że lokal, w którym znajduje się kawiarnia, został wyremontowany i użyczony fundacji przez władze Gdańska. GFIS prowadzi też Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań”, który od lat angażuje do współpracy lokalną społeczność. Od wielu lat działa też tutaj Stacja Orunia – dom kultury prowadzony przez Gdański Archipelag Kultury.

Aktywni fizycznie mieszkańcy dzielnicy też znajdą tu coś dla siebie. W maju tego roku przewidziane jest ukończenie budowy basenu przy szkole na ul. Smoleńskiej, z którego będą mogli korzystać najmłodsi i najstarsi gdańszczanie. W tym roku planuje się także ukończenie budowy mostu nad Kanałem Raduni (ul. Starogardzka).

Mamy też dobrą wiadomość dla zmotoryzowanych i pieszych. W najbliższych latach realizowana będzie budowa tzw. bezkolizyjnych przekroczeń magistrali kolejowej E-65.

Planowana jest także kompleksowa modernizacja energetyczna budynków oświatowych oraz sportowych należących do Gminy Miasta Gdańska. W ramach programu „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku” zostaną przeprowadzone m.in. remont i adaptacja dawnego ratusza przy ul. Gościnnej 1. Zagospodarowany zostanie także skwer przy ul. Gościnnej i park przy ul. Związkowej. Rewaloryzacji poddany będzie rynek oruński; obejmie ona m.in. przebudowę układu drogowego i zmianę infrastruktury technicznej, renowację elementów budynków komunalnych, rewitalizację ich otoczenia. 


CZYTAJ TAKŻE:

Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Sporo inwestycji w dzielnicy, ale potrzeb wciąż dużo



TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    2. Kongres Zdrowia Kobiet. Gdańszczanki badają piersi