Do 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się 109 kandydatów. Spośród nich kapituła konkursowa pierwszego stopnia wyłoniła 22 finalistów w 5 kategoriach, którzy byli w tym roku nominowani do nagrody.
Dr Wojciech Glac z Pracowni Neurobiologii Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Uniwersytetu Gdańskiego co roku prowadzi kilkadziesiąt wykładów popularnonaukowych o tematyce neurobiologicznej. Jest pomysłodawcą i organizatorem Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim, które od 10 lat przyciągają kilka tysięcy młodzieży i dorosłych zainteresowanych tematyką mózgu.
Więcej informacji o Dniach Mózgu na UG na stronie internetowej projektu.
Niezwykłej "Neuroopowieści wigilijnej" w wykonaniu najlepszego popularyzatora nauki w Polsce mieli okazję wysłuchać słuchacze wykładów dla dorosłych w Hevelianum.
Lista finalistów i zwycięzców:
W kategorii „Animator”:
- Dawid Myśliwiec (zwycięzca)
- Jerzy Rafalski
- Karol Sieńkowski
- Aleksandra Stefaniak
W kategorii „Instytucja”:
- Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki (zwycięzca)
- Hydropolis
- Klub Astronomiczny Almukantarat
W kategorii „Media”:
- Crazy Nauka - Aleksandra i Piotr Stanisławscy (zwycięzca)
- Czasopismo "Filozofuj!"
- Marzenna Nowakowska
- "Pytania z kosmosu" Program 3 Polskiego Radia - Dr Tomasz Rożek i Marcin Łukawski
W kategorii „Naukowiec”:
- dr Wojciech Glac (zwycięzca)
- dr Mikołaj Małecki
- dr hab. Piotr Rzymski
- dr Joanna Stojer-Polańska
- dr Andrew (Zbyszek) Szydło
- dr hab. Marta Wrzosek
- dr Witold Zawadzki
W kategorii „Zespół”:
- Heweliusze Nauki (zwycięzca)
- Dolnośląski Festiwal Nauki
- Dział Marketingu Uniwersytetu SWPS
- Zespół MGS „Multimedialny Gwiezdny Spektakl”: prof. dr hab. Adam Maj, dr hab. Jerzy Grębosz, Józef Skrzek
Nagrodę główną zdobył Dolnośląski Festiwal Nauki - nominowany w kategorii „Zespół”. Wyróżnienia otrzymali dr hab. Marta Wrzosek - nominowana w kategorii „Naukowiec” oraz Jerzy Rafalski - nominowany w kategorii „Animator”.
Redakcja serwisu PAP Nauka w Polsce przyznała również pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymało je Biuro Prasowe Uniwersytetu Łódzkiego.
Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 roku przez serwis PAP Nauka w Polsce we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.
Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, fizyk prof. Tadeusz Wibig, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek, 28 lutego, w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz oraz przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber, którzy wręczyli nagrody laureatom.