• Start
  • Wiadomości
  • Ponad miliard złotych na edukację z budżetu Gdańska w nowym roku szkolnym

Ponad miliard złotych na edukację z budżetu Gdańska w nowym roku szkolnym

W poniedziałek, 2 września, blisko 30 tys. uczniów rozpocznie naukę w gdańskich szkołach podstawowych, prowadzonych przez gminę Gdańsk. Kolejne 2,5 tys. uczniów wybrało szkoły publiczne, ale prowadzone przez inne organy. 17,5 tys. uczniów trafiło do samorządowych szkół branżowych, techników i liceów. W najbliższy poniedziałek oficjalnie otwarta zostanie nowa szkoła podstawowa, przy ul. Lawendowe Wzgórze - największy w tej części Europy obiekt edukacyjny wykonany w całości z drewna w technologii prefabrykowanej.
28.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O przygotowaniach Gdańska do nowego roku szkolnego opowiadali w środę, 28 sierpnia, Prezydent Aleksandra Dulkiewicz i jej Zastępca, Piotr Kowalczuk
O przygotowaniach Gdańska do nowego roku szkolnego opowiadali w środę, 28 sierpnia, Prezydent Aleksandra Dulkiewicz i jej Zastępca, Piotr Kowalczuk
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

- To będzie chyba najtrudniejszy rok szkolny. Mamy podwójne roczniki, które trzeba było zrekrutować do szkół średnich. Miasto starało się przygotować najlepiej, jak mogło do deformy przygotowanej przez minister Zalewską, i kontynuowaną przez ministra Piontkowskiego. Trudności organizacyjne polegające na tym, że w jednej szkole trzeba zorganizować kilka programów, zarówno 3-letnich, jak i 4-letnich, w tym 3-letnich w dwóch odsłonach. To była wielka praca dla Wydziału Rozwoju Społecznego, jak i dyrektorów szkół - podkreślała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Po raz pierwszy w historii, w gdańskim budżecie wydatki na edukację przekroczą miliard złotych. Przypomnę, że budżet Gdańska wynosi około 3 miliardów złotych. Musieliśmy zmierzyć się z ogromnymi trudnościami organizacyjnymi, niedofinansowaniem i chaosem. Z tymi problemami mierzą się zresztą samorządy w całym kraju, które na edukację wydają z własnego budżetu ponad połowę z każdej złotówki wydatkowanej na ten cel. Dziś to nie rząd finansuje edukację, a samorząd, a rząd jedynie do niej dopłaca.

 

 

Problem podwójnego rocznika

W samorządowych szkołach branżowych naukę podejmie 17,5 tys. dzieci, a w niesamorządowych – ponad 400. Opiekę w publicznych przedszkolach znajdzie z kolei 9,8 tys. maluchów.

- Miejsca znalazły się dla wszystkich przedszkolaków. Na terenie gminy pozostało jeszcze kilkadziesiąt wolnych miejsc. Czasami nie są one "pod domem", czego oczekują często rodzice, ale miejsca jeszcze są - podkreślał Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta Gdańska.

W trakcie środowej konferencji prasowej nie ukrywał, że od kilku dni dzienikarze są zainteresowani głównie kwestią tzw. podwójnego rocznika w szkołach średnich.

- Pytacie państwo, do której godziny będą trwały zajęcia w naszych szkołach. Jedynie Zespół Szkół Morskich w Nowym Porcie zadeklarował, że lekcje będą trwały do około godz. 20. Będzie to potwierdzone w poniedziałek, 2 września. Plan jest jeszcze układany. Zespół Szkół Łączności będzie prowadził zajęcia do godz. 18, a pozostałe placówki - do około godz. 16.30. Nie będzie więc sytuacji, że lekcje prowadzone będą do późnej nocy, trudnością będzie natomiast organizacja dodatkowych zajęć. Bo czasu w ciągu dnia na nie w placówkach nie będzie - tłumaczył prezydent Piotr Kowalczuk, dodając, że jest jeszcze kilkadziesiąt wolnych etatów dla kadry pedagogicznej.

 

 

Przygotowania do przyjęcia podwójnego rocznika w roku szkolnym 2019/2020 Gdańsk rozpoczął już w 2017 roku: ograniczono nabór o jeden oddział (klasę) w niektórych liceach ogólnokształcących, aby stopniowo przygotować przestrzeń w szkołach dla podwójnego rocznika. Otwarto także nowe liceum – X Liceum Ogólnokształcące, które powstało z przekształcenia Gimnazjum nr 25. By ułatwić dostanie się do szkoły średniej, w Gdańsku można było aplikować nie do trzech, ale aż do pięciu placówek.

 

W nowym roku szkolnym Gdańsk wyda na edukację ponad miliard złotych
W nowym roku szkolnym Gdańsk wyda na edukację ponad miliard złotych
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Program ZdroveLove

W trakcie środowej konferencji dziennikarka Telewizji Polskiej dopytywała władze Gdańska o program "ZdroveLove", twierdząc, że część środowisk sprzeciwia się jego wdrażaniu w gdańskich szkołach, ponieważ "znajdują się w nim kontrowersyjne zapisy".

Wiceprezydent Kowalczuk, w odpowiedzi na to, zachęcał do dokładnego przeczytania tego programu. Można go znaleźć m.in. na miejskim portalu www.gdansk.pl.

- Został on przygotowany przez specjalistów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, opracowujących takie programy zdrowotne, którzy wygrali oficjalny konkurs. Stowarzyszenia, o których mówi pani redaktor, nie przystąpiły w żadnym momencie do tego, aby takie programy przygotować. Wiem, że chodzi tu głównie o działanie polityczne. Na tym (publicznym krytykowaniu i sprzeciwianiu się temu programowi - red.) niektórzy dostali się do Rady Miasta Gdańska, dziś ma to być trampolina do Sejmu RP. Dlatego ponownie polecam, każdemu rodzicowi i opiekunowi, żeby wszystko przejrzeć. Są dokładne scenariusze zajęć, slajdy z tego, co pokazywane jest na tych zajęciach. Każdy ma prawo się z tym zapoznać i każdy ma prawo wybrać zajęcia, na które idzie nastolatek - podkreślał wiceprezydent Piotr Kowalczuk. - Kłamstwa, które powiela stowarzyszenie "Odpowiedzialny Gdańsk", jak również jedna z Radnych Miasta Gdańska, w końcu skończą się etapem sądowym. Dlatego, że oskarżanie Gminy Miasta Gdańska o działania, które są naprawdę niegodziwe, niezgodne z prawem, jest po prostu obrzydliwe. Jeżeli rzetelna wiedza seksualizuje kogokolwiek to ja życzę każdemu z państwa rzetelnej wiedzy. Wiedzy, która pozwala na to, aby dziecko mogło powiedzieć "nie" w chwili, kiedy jest poddane właśnie napaści seksualnej przez inną osobę.

 

Stypendium szkolne - gdzie i kiedy składać wnioski
Gdańskie Centrum Świadczeń już w poniedziałek, 2 września, rozpocznie przyjmowanie wniosków o stypendium szkolne. Dodatkowe środki na wydatki związane z edukacją będą mogli otrzymać rodzice uczniów mieszkających w Gdańsku i spełniający wymagane kryterium dochodowe. Wnioski będą przyjmowane tylko do 15 września.
Szczegółowe informacje oraz formularze wniosków dostępne są na stronie Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Zasiłek szkolny
Dla rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji w wyniku zdarzenia losowego, jak np. nagła utrata pracy, śmierć członka rodziny, została przewidziana dodatkowa pomoc dla uczniów w postaci zasiłku szkolnego. Rodziny, które znalazły się w takiej sytuacji, mogą liczyć na jednorazową pomoc do 620 zł na każdego ucznia.
Szczegółowe informacje na stronie Gdańskiego Centrum Świadczeń


Pamiętaj o posiłku dla dziecka w szkole
Nowy rok szkolny i przedszkolny to także konieczność ponownego złożenia wniosków w sprawie dożywiania dzieci w placówkach oświatowych. Gdańskie rodziny, którym przysługuje takie wsparcie, powinny dopełnić formalności u pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W ubiegłym roku łącznie ponad 2100 gdańskich dzieci jadło bezpłatnie obiady w przedszkolach i szkołach.
Wniosek o dożywianie dziecka najlepiej złożyć w Centrum Pracy Socjalnej MOPR, w dzielnicy zamieszkania, adresy na stronie: www.mopr.gda.pl.

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic