Uczniowie oruńskich podstawówek zatańczyli razem poloneza. Co świętowali w ten sposób?

Już przed godz. 13, w niedzielę, 28 maja, na ul. Gościnnej zebrał się spory tłum ludzi - ponad 100 elegancko ubranych uczniów i uczennic oraz ich rodziny. Taniec rozpoczął się blisko kwadrans po godz. 13, zaraz po mszy w pobliskim kościele, parafii pw. św. Jana Bosko.
28.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu widać kilkadziesiąt par tańczących poloneza, w tle ceglany kościół
Ponad 100 uczniów oruńskich szkół podstawowych zatańczyło poloneza na ul. Gościnnej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Czytaj także: VIII Trójmiejski Marsz Równości przeszedł ulicami Gdańska. - Różnorodność jest wolnością!

Polonez uczniów czterech szkół

Ul. Gościnna została zamknięta dla ruchu kołowego na ponad godzinę. Porządku pilnowali funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Poloneza zatańczyli uczniowie ósmych klas z czterech szkół podstawowych, które działają na terenie dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, a więc: SP 16, 40, 56 i Gdańska Szkoła Podstawowa.

Uczniowie ustawili się więc w cztery grupy. Dwie stanęły na wysokości Ratusza Oruńskiego, a dwie - w pobliżu parafii. Najpierw ruszyła klasa ustawiona od strony Ratusza, następnie dołączały do niej pozostałe klasy. Rodzice, ze smartfonami w rękach, z zaangażowaniem robili im pamiątkowe zdjęcia i kręcili filmiki.

Czytaj także: Jak odradzał się Gdańsk. Nowa wystawa o powojennej odbudowie miasta

Taniec trwał około 10 minut. W ostatnich minutach do ósmoklasistów dołączyły... przedszkolaki z dwóch oruńskich przedszkoli: nr 9, które mieści się w Parku Oruńskim, i "Krasnal" z ul. Żuławskiej.

na zdjęciu fragment tańczonego poloneza, widać jedną parę chłopca i dziewczynkę którzy wychodzą z tunelu zbudowanego z rąk innych uczniów
W sercu Oruni zatańczyli ósmoklasiści, którzy w ten sposób chcieli zaakcentować ukończenie szkoły podstawowej i rozpoczęcie kolejnego etapu edukacyjnego w swoim życiu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Skąd pomysł na takie uczczenie zakończenia nauki w szkole podstawowej?

Tańczenie poloneza przez uczniów w miejscach publicznych, reprezentatywnych dla danych miast i miejscowości, zyskuje na popularności w całym kraju. Co jakiś czas informują o tym lokalne media, a nagrania z tych wydarzeń można znaleźć w internecie.

- Bardzo nam się to podobało. I tak się stało, że podczas jednego ze spotkań koleżanka z SP nr 56 zapytała: "A może my też zorganizowalibyśmy takie wydarzenie?". Wszyscy byli na "tak" - przyznaje Nina Markiewicz - Sobieraj, dyrektor SP nr 16.

Przygotowania do wspólnego poloneza trwały kilka tygodni - rozpoczęły się już pod koniec kwietnia br.

Czytaj także: Co ustalono podczas spaceru z zastępcą prezydenta Gdańska?

Mimo iż polonez kojarzy się głównie z balami studniówkowymi, to tradycją jest też taniec w oruńskich szkołach na balach ósmoklasistów.

- Na ul. Gościnnej zatańczono wspólnie po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że stanie się to coroczną lokalną tradycją - nie ukrywa dyrektor Nina Markiewicz - Sobieraj. - Ul. Gościnna to centrum naszej dzielnicy, coraz piękniejsze.

Tańczącym uczniom kibicowała m.in. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- Na Oruni zawsze jest wspólnotowo. Dziękuję i gratuluję wam tej inicjatywy - powiedziała.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Jak tańczyło się oruńskim uczniom?

- Tańczyło się bardzo dobrze, przyjemnie. Stres lekki był, a najtrudniejszy w trakcie tańca okazał się "tunel", bo trzeba było zachować odpowiedni, podobny odstęp, od pozostałych par. Ale nie było źle - mówiły Martyna Sowińska, Zuzia Dworak i Julia Kitowska ze Szkoły Podstawowej nr 16.

Z tej szkoły zatańczyło w sumie 16 par.

Zadowolony z tańca był także Wiktor Żur z SP 16.

- Jest dziś gorąco, ale do wytrzymania. Dobrze się tańczyło przy takiej pogodzie - zapewniał Wiktor - Najtrudniejsze było chyba zgranie się ze wszystkimi, zsynchronizowanie. Co prawda ćwiczyliśmy to wcześniej wielokrotnie, ale wiadomo - każdy idzie swoim krokiem i trzeba się dostosować, by dobrze wszystko wyszło.

Polonez oruńskich ósmoklasistów był także jednym z elementów XXIII Wielkiego Festynu Rodzinnego na Oruni. 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Dzień Jedności Kaszubów