- Ilekroć zauważymy osoby bezdomne na ulicach Gdańska, należy uruchomić aplikację, zaznaczyć, ile tych osób jest, jakiej płci i wysłać za pomocą aplikacji powiadomienie. Jest również miejsce na wysłanie uwag własnych – wyjaśnia Paweł Jaskulski z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, która pozyskała aplikację organizacji pozarządowej Arrels Fundation z Barcelony. – Informacja trafia do naszych streetworkerów, którzy w ciągu 24 - 48 godzin dotrą do miejsca zgłoszenia i udzielą odpowiedniej pomocy. Dzięki aplikacji informacja dociera do nas natychmiast i możemy po pierwsze szybciej świadczyć pomoc, po drugie jesteśmy w stanie pomóc większej liczbie osób bezdomnych.
Aplikację ściągnij bezpłatnie
Każdy, kto nie jest obojętny na potrzeby drugiego człowieka, może bezpłatnie ściągnąć ją na swój telefon komórkowy za pośrednictwem Google Play lub Apple Store. Po zainstalowaniu aplikacji w telefonie, należy wybrać w ustawieniach język polski. Hiszpanie, którzy za darmo przekazali Polakom dostęp do aplikacji Arrels i korzystają z niej od trzech lat odbierają bardzo dużo zgłoszeń.
- Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz Miasto Gdańsk uruchamiają nowatorski projekt, który ma na celu wdrożenie na terenie Gdańska aplikacji telefonicznej, wspierającej pracę streetworkerów. Aplikacja ma umożliwić szybsze i skuteczniejsze odnajdywanie osób bezdomnych w przestrzeni publicznej i docieranie do nich ze wsparciem - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Informacje zbierane przez aplikację będą przekazywane Streetworkerom Towarzystwa, którzy dzięki temu będą mogli o wiele szybciej docierać ze swą ofertą pomocową,
- Trzeba pamiętać o tym, że nie jesteśmy policją, ani służbami porządkowymi i nie posiadamy zastępów ludzi. Dlatego w Gdańsku aplikację będą „obsługiwać” dwie pary streetworkerów. To oznacza, że nie możemy działać ekspresowo. Nasi pracownicy w kolejności chronologicznej będą odwiedzać miejsca, gdzie przebywają bezdomni zgłoszeni za pomocą aplikacji – opowiada Paweł Jaskulski. - Często jest tak, że osoby dotknięte bezdomnością nie chcą skorzystać z naszej pomocy. W takiej sytuacji nie możemy nikogo zmusić. Jednak nasi pracownicy się nie zrażają i często jeszcze raz przyjeżdżają we wskazane miejsce.
Promocja aplikacji
Na terenie Gdańska trwa aktualnie akcja promująca aplikację Arrels. Chodzi o to, by informacja o możliwości pomocy osobie bezdomnej dotarła do jak największej ilości mieszkańców. Na przystankach Gdańska pojawiły się citylighty, w pojazdach komunikacji miejskiej - plakaty.
W autobusach i tramwajach wyświetlany jest również krótki spot instruktażowy dotyczący aplikacji, który można obejrzeć poniżej
ZOBACZ JAK POBRAĆ APLIKACJĘ - FILM
- Towarzystwo zaprosiło Miasto do włączenia się w akcję promocyjną na terenie miasta, aby przekonać jak najwięcej gdańszczan do korzystania z aplikacji i zwiększyć szanse na sukces tego nowoczesnego narzędzia społecznego - mówi prezydent Kowalczuk. - Aplikacja jest jedną z wielu form pomocy, którą Gdańsk obejmuje osoby doświadczające bezdomności. Im więcej osób "wyrwiemy ulicy", tym większe szanse na przeżycie zimą, a w końcu najważniejszy powrót do życia w społeczeństwie. Trudny, bo z nowymi regułami życiowymi, ale przywracający szacunek do siebie i pojednanie z bliskimi. Często mały gest przywraca radość i nadzieję na spełnione życie - dodaje.
Element polityki miejskiej
Aplikacja jest jednym z elementów polityki miejskiej, przyjętej 23 kwietnia br. przez Radę Miasta Gdańska w formie uchwały „Gdański Programu Rozwiązywania Problemu Bezdomności na lata 2018 – 2023”. Wypracowany projekt „Gdańskiego Programu Rozwiązywania Problemu Bezdomności” był poddany szerokim konsultacjom społecznym, w których uczestniczyli także sami potencjalni beneficjenci - ok. 50 bezdomnych osób, m.in. przebywających w schroniskach i noclegowniach w mieście.
Osoby w kryzysie bezdomności w Gdańsku mogą liczyć na kompleksową pomoc MOPR oraz organizacji pozarządowych. Aż osiem placówek na terenie miasta, noclegowni i schronisk, udziela wsparcia na zlecenie Ośrodka. Chodzi m.in. o nocleg, posiłki, pomoc rzeczową, aktywizację społeczną i zawodową, opiekę asystenta. W placówkach jest łącznie ok. 750 miejsc. Bezdomnych w Gdańsku jest ok. 1000 osób, z czego ok. 15 – 20 proc. przebywa na ulicy.
Autobus SOS
Gdańsk uruchomił także mobilną pomoc dla potrzebujących w okresie zimowym – autobus z ciepłą zupą, odzieżą, wsparciem ratownika medycznego i pracownika socjalnego, udzielającego informacji o wsparciu w schroniskach i noclegowniach. Z tej oferty korzystało każdego zimowego wieczoru nawet do 80 osób bezdomnych. Inicjatorami projektu uruchomienia Ikarusa SOS byli gdańscy radni - głównym pomysłodawcą był Przemysław Ryś. Usługa będzie uruchomiona ponownie pod koniec roku.
Parking Społecznie Odpowiedzialny
Przy ul. Lawendowej w Gdańsku uruchomiono w tym roku Parking Społecznie Odpowiedzialny - opłaty za parkowanie pobierają tam podopieczni Towarzystwa Pomocy Św. Brata Alberta z Nowego Portu. Dochód przekazany będzie na urządzenie noclegowni dla osób bezdomnych na Wyspie Sobieszewskiej. W kasie parkingu, poza opłaceniem postoju, można nabyć bon charytatywny w cenie 10 zł, zapewniając w ten sposób ciepły posiłek osobie potrzebującej.
Towarzystwo Pomocy Św. Brata Alberta świadczy w Gdańsku pomoc dla osób dotkniętych bezdomnością od 1989 roku. W swoich schroniskach daje dach nad głową, jedzenie, czyste ubranie, a także obejmuje potrzebujących różnymi programami pomocowymi, m.in. walki z nałogiem, przy znalezieniu pracy, czy mieszkaniowym.
Jak pomóc osobom bezdomnym?
Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych mozna kierować:
- aplikacja Arrels – streetworkerom Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta
- Samodzielny Referat Reintegracji MOPR, ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (od pon. do pt. w godz. 7.30 do 15.30)
- Straż Miejska - tel. 986
- Policja - tel. 997 i 112