“Sztormy” zmieniały się na przestrzeni lat. Pierwotnie przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne, poszerzone w 2015 roku o nominacje w dziedzinach biznesu i sportu, w 2022 doczekały się kolejnego liftingu. Teraz oceniani są również aktywiści, szefowie kuchni, lokalni liderzy, społecznicy i naukowcy z Pomorza.
- Jeśli trudność w wyborze nominacji w poszczególnych kategoriach plebiscytu Pomorskie Sztormy, można potraktować jako swego rodzaju wskaźnik jakości, to trzeba wyraźnie powiedzieć – miniony rok był dla Pomorza bardzo udany - przyznają redaktorzy GWT, którzy przygotowali po pięć propozycji (tylko kultura otrzymała sześć) w każdej z dziewięciu kategorii.
W “Pomorskich Sztormach” gdańskie osiągnięcia są zawsze licznie reprezentowane. A do kogo z Gdańska trafią statuetki?
W Kulturze mamy ogromne szanse, gdyż wszystkie nominacje związane są z miastem. Otrzymały je nowe wydarzenia muzyczne, takie jak Bałtycki Festiwal Operowy (inicjatywa Opery Bałtyckiej) czy festiwale Inside Seaside i See You przygotowane przez agencję Live oraz Instytut Kultury Miejskiej, który przeprowadził się do nowej siedziby w Kunszcie i z tej okazji poszerzył swoją ofertę kulturalną. Nominowany jest także spektakl „Piękna Zośka” Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże jako poruszające przedstawienie o różnych rodzajach przemocy oraz sam Teatr Wybrzeże z jeszcze większym potencjałem po remoncie. Jedyną indywidualną osobą, którą doceniono jest Katarzyna Warzecha, młoda reżyserka z imponującymi osiągnięciami. Współpracowała przy dwóch ważnych filmowych realizacjach - współreżyserując “Zieloną granicę” Agnieszki Holland i serial „Absolutni debiutanci” - oba nagradzane i nominowane w wielu konkursach. Pierwsza gdańszczanka na festiwalowym weneckim czerwonym dywanie.
W Sztormie Urbanistycznym, dziennikarze promują ludzi, firmy i organizacje, które “kreują dobre przestrzenie urbanistyczne bądź na rzecz takich rozwiązań aktywnie działają”. Wśród nich znalazła się Montownia uznana za jedną z najbardziej efektownych rewitalizacji ostatnich lat w Gdańsku. Prace deweloper Euro-Styl wykonywał pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków i w ten sposób postoczniowa hala zyskując część hotelowo-konferencyjną i foodhall - “ważny punkt na mapie rosnącego dookoła Młodego Miasta” - nie zatraciła całkiem swego charakteru. Wciąż odnajdziemy tam ślady jej poprzedniego życia - kabiny operatorów suwnic, tory kolejowe, brukowaną nawierzchnię.
Sztorm Ekologiczny, który honoruje działania na rzecz lepszej jakości pomorskiego środowiska może trafić do inicjatywy Las Jest Nasz – Pomorze Gdańskie, do której należą różne środowiska walczące (głównie, ale nie tylko) z dewastacją Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Są wśród nich społecznicy z gdańskiego Dolnego Miasta zrzeszeni wokół inicjatywy Dzika Fosa Miejska. Szansę ma też Joanna Seredyńska - społecznica i mieszkanka Dolnego Miasta w Gdańsku oraz Maria Kuziemka z Agencji Kreatywnej A Studio, która wymyśliła akcję "Wyczesany Las". Dzięki sprzedaży ekologicznego kalendarza (papierze w 100 proc. z recyklingu, eko farby, zawieszka bez plastiku) kupuje sadzonki i sadzi drzewa, m.in. na Górkach Zachodnich w Gdańsku.
W Sztormie Obywatelskim wyróżniani są ludzie aktywizujący innych. Tacy są aktywiści ze Stowarzyszenia Tolerado, którzy od 2015 r. organizują Trójmiejski Marsz Równości w Gdańsku czy z gdańskiej sekcji Food not bombs (międzynarodowy ruch), rozdający wegetariańskie posiłki osobom bezdomnym i potrzebującym w każdą jesienną i zimową niedzielę przy fontannie Neptuna w Gdańsku. Ale też z Up Foundation - zarejestrowana w Gdańsku fundacja łączy inicjatywy obywatelskie oraz małe organizacje z samorządami, uczelniami i biznesem. Pomaga im uzyskać pieniądze, narzędzia i wiedzę do działania.
Sztorm Europejski Infrastruktura docenia inwestycje powstałe przy współudziale środków z Unii Europejskiej, jak budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku (Fundacja Hospicyjna), którą też nominowano w kat. Sztorm Europejski Kapitał Ludzki”, ponieważ placówka zapewnia wszelką pomoc przewlekle chorym, ale - co ważne - również ich bliskim zapewniając opiekę wytchnieniową ich podopiecznym.
Gmina Miasta Gdańsk otrzymała też w tej kategorii nominację za projekt „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku” wraz z otwarciem Domu Sąsiedzkiego „Gościnna Przystań”.
A w Sporcie na Sztorm zasłużyło m.in. takie wydarzenie jak Finał Ligi Narodów Siatkarzy w Ergo Arenie - finałowy turniej Ligi Narodów, którego gospodarzem był Gdańsk oraz Short Track w Stoczniowcu Gdańsk. Zdaniem dziennikarzy z GWT “sekcja short tracku w Stoczniowcu rozwija się z każdym rokiem, a jej sztandarowymi postaciami są Kamila Stormowska, Nikola Mazur oraz Diane Sellier.
Sztorm Naukowy promuje osiągnięcia pomorskich uczelni - innowacje, publikacje ale też pozyskiwanie grantów, dzięki którym naukowcy mogą wcielać w życie oryginalne pomysły. Wśród nominowanych są: prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego (pracuje nad szczepionką przeciwko COVID19); prof. Grzegorz Boczkaj z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej (odkrył technologię zastosowania kawitacji przy oczyszczaniu ścieków przemysłowych); dr hab. Piotr Siondalski i dr Magdalena Kołaczkowska z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (stworzyli bioinplant ze zmodyfikowanej bakteryjnej celulozy, który może być stosowany jako zastawka serca); Ewa Pawłowska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (twórczyni aplikacji Horus do wykrywania wznowy raka płuc); dr hab. Marcin Pawłowski z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego (wynalazca prowadzi m.in. badania nad rozwojem technologii kwantowych ze szczególnym uwzględnieniem kwantowego cyberbezpieczeństwa danych).
A na deser Sztorm Kulinarny, bo każdy kocha dobrze zjeść. I tu wyróżnili się z Gdańska: Bar Leon, wegański Avocado Team z Wrzeszcza oraz Plenum z ulicy Elektryków.
Jak głosować?
Głosowanie trwa do 18 marca, w każdej kategorii można oddać po jednym głosie, a kto zdobędzi nagrody dowiemy się podczas Gali wręczenia Pomorskich Sztormów - 2 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności. Głównym partnerem „Pomorskich Sztormów" jest samorząd województwa pomorskiego.
Nominacje w poszczególnym kategoriach
Sztorm Kulturalny
Koordynatorem kategorii jest redaktor Przemysław Gulda, z którym ramienia urzędu marszałkowskiego współpracują: Beata Jaworowska i Władysław Zawistowski.
- Bałtycki Festiwal Operowy -
- Festiwale Inside Seaside i See You Nowe
- Instytut Kultury Miejskiej
- Spektakl „Piękna Zośka” Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże -
- Katarzyna Warzecha
- Teatr Wybrzeże
Sztorm Urbanistyczny
Koordynatorem kategorii jest redaktor Krzysztof Romański.
- Rewitalizacja Placu Przyjaciół Sopotu
- Gdynia OdNowa
- Wodne Ogrody w Wejherowie
- Montownia
- Park Centralny w Gdyni
Sztorm Ekologiczny
Koordynatorką kategorii jest redaktorka Joanna Wiśniowska.
- Las Jest Nasz – Pomorze Gdańskie
- Joanna Seredyńska
- Maria Kuziemka
- Rafał Śniegocki i Piotr Kajut
- Stowarzyszenie Nenufar
Sztorm Obywatelski
Koordynatorem kategorii jest redaktor Maciej Sandecki, natomiast mecenasem zostało Miasto Sopot.
- Food not bombs
- Fundacja GrowSpace
- Fundacja Zupa na Monciaku
- Stowarzyszenie Tolerado
- Up Foundation
Sztorm Europejski – Infrastruktura
Wyboru nominowanych w obu kategoriach Sztorm Europejski dokonała kapituła składająca się z ekspertów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, w której znaleźli się: Jan Szymański, Marcin Fuchs, Katarzyna Szczuka, Michał Kukliński, Mirosław Zucholl i Martyna Sawicka. Koordynatorem kategorii europejskich z ramienia „Wyborczej” jest redaktor Paweł Wojciechowski.
- Fundacja Hospicyjna
- Gmina Miasta Gdańsk - za projekt „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku” wraz z otwarciem Domu Sąsiedzkiego „Gościnna Przystań”
- Gmina Miasta Gdynia - za otwarcie Centrum Sąsiedzkiego Przystań Widna 2A w Gdyni w ramach projektu „Gdynia odNowa: rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja”.
- MPWIK Lębork - za projekt „Budowa baterii ogniw fotowoltaicznych oraz instalacja pompy ciepła na potrzeby oczyszczalni ścieków w Lęborku”.
- Morski Instytut Rybacki Państwowego Instytutu Badawczego - za projekt „Rozbudowa Ścieżki Edukacyjnej Akwarium Gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego”.
Sztorm Europejski – Kapitał Ludzki
- Fundacja Hospicyjna - za projekt „Opieka wytchnieniowa – domowa i stacjonarna”.
- Gmina Starogard Gdański - za projekt „Nowe wyzwanie – edukacja przedszkolna szansą na poprawę jakości edukacji w Gminie Starogard Gdański”.
- Powiat Bytowski - za projekt „Dobry zawód lepsza przyszłość”, którego założeniem było podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez wzmocnienie wybranych szkół oraz kierunków kształcenia w czterech kluczowych branżach dla regionu: budownictwie, meblarstwie, logistyce oraz turystyce i sporcie.
- Stowarzyszenie pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej w Koniecwałdzie wraz z partnerami: Nadwiślańską Fundacją Rozwoju oraz Gminą Dzierzgoń - za projekt „Centrum Wsparcia Rodziny w Dzierzgoniu
- Województwo Pomorskie (Departament Zdrowia) - za projekt „Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży”, stanowiący odpowiedź na wzrost przypadków depresji i zaburzeń lękowych, które nasiliły się po pandemii.
Sztorm Sportowy
Koordynatorem kategorii jest redaktor Tomasz Osowski, wspierany z ramienia urzędu marszałkowskiego przez Macieja Kowalczuka.
- Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot)
- Finał Ligi Narodów Siatkarzy w Ergo Arenie
- Jakub Szymański (SKLA Sopot) - srebrny medal w biegu na 60 m przez płotki.
- Koszykarze Trefla Sopot - z szansą na medal mistrzostw Polski.
- Short Track w Stoczniowcu Gdańsk
Sztorm Naukowy
Koordynatorką kategorii jest redaktorka Katarzyna Fryc.
- Prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk / Instytut Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego - zespół wirusologów pod jej kierunkiem prowadzi badania nad szczepionką przeciwko COVID i badania nad mutacjami wirusa. Dzięki jej staraniom w Uniwersytecie Gdańskim otwarto pierwsze laboratorium BSL-3+ w Polsce północnej. Będą w nim prowadzone badania nad tzw. żywymi wirusami, m.in. koronawirusem czy wirusem kleszczowego zapalenia mózgu.
- Prof. Grzegorz Boczkaj, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej W listopadzie 2023 roku znalazł się w elitarnym gronie 1 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Wraz ze swoim zespołem odkrył technologię zastosowania kawitacji przy oczyszczaniu ścieków przemysłowych, co wpłynie m.in. na jakość wód w polskich rzekach. Profesor Boczkaj pracuje też nad uzyskaniem nowych rodzajów rozpuszczalników, które mogą być alternatywą dla szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników organicznych.
- Dr hab. Piotr Siondalski i dr Magdalena Kołaczkowska / Katedra i Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - twórcy innowacyjnego, opatentowanego bioinplantu ze zmodyfikowanej bakteryjnej celulozy, który może być stosowany jako zastawka serca. Dalekosiężnym osiągnięciem ich badań jest opracowanie doskonałego biomateriału, który może być użyty jako bioimplant w układzie krążenia.
- Lek. Ewa Pawłowska / Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - twórczyni aplikacji Horus do wykrywania wznowy raka płuc. Aplikacja udostępnia cotygodniowe ankiety, których wyniki analizowane są w czasie rzeczywistym, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów umożliwia wdrożenie wcześniejszej diagnostyki i leczenia. Skorzystać z niego mogą pacjenci przebywający pod opieką Poradni Onkologicznej Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK w Gdańsku.
- Dr hab. Marcin Pawłowski, Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego - prowadzi prace badawcze nad rozwojem technologii kwantowych ze szczególnym uwzględnieniem kwantowego cyberbezpieczeństwa danych. Jest ono niezwykle istotne, bo przestępcy w tym obszarze to także terroryści i wojenni agresorzy. W 2023 roku opracowany przez prof. Pawłowskiego samotestujący kwantowy generator liczb losowych – unikatowe w skali światowej urządzenie – otrzymał III miejsce w kategorii odkryć konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.
Sztorm Kulinarny
Koordynatorką kategorii jest redaktorka Małgorzata Muraszko.
- Bar Leon
- Buns
- Joanna Krupicka i Avocado Team
- Plenum
- Rafał Koziorzemski - szef kuchni sopockiej restauracji Fisherman, laureat prestiżowych i światowych konkursów.