• Start
  • Wiadomości
  • Pomorskie Sztormy 2024 - gdańskie wydarzenia i twórcy nominowani

Pomorskie Sztormy 2024 - gdańskie wydarzenia i twórcy nominowani. Zagłosuj!

Już po raz 19. dziennikarze Gazety Wyborczej Trójmiasto nominują, a czytelnicy przyznają - w internetowym głosowaniu lub listownie - nagrody w plebiscycie, który wyróżnia ubiegłoroczne wydarzenia, przedsięwzięcia i osoby godne docenienia z naszego regionu. Zobacz, jakie gdańskie nominacje zaproponowała redakcja w tym roku i zagłosuj na swoich faworytów. Głosowanie trwa do 18 marca, wyniki poznamy 2 kwietnia.
06.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-03-23-sztormy-001_949x633.JPG
Mosiężną statuetkę - symbol Pomorskiego Sztormu - zaprojektowała gdańska rzeźbiarka Grażyna Tomaszewska-Sobko
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

“Sztormy” zmieniały się na przestrzeni lat. Pierwotnie przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne, poszerzone w 2015 roku o nominacje w dziedzinach biznesu i sportu, w 2022 doczekały się kolejnego liftingu. Teraz oceniani są również aktywiści, szefowie kuchni, lokalni liderzy, społecznicy i naukowcy z Pomorza. 

- Jeśli trudność w wyborze nominacji w poszczególnych kategoriach plebiscytu Pomorskie Sztormy, można potraktować jako swego rodzaju wskaźnik jakości, to trzeba wyraźnie powiedzieć – miniony rok był dla Pomorza bardzo udany - przyznają redaktorzy GWT, którzy przygotowali po pięć propozycji (tylko kultura otrzymała sześć) w każdej z dziewięciu kategorii. 

W “Pomorskich Sztormach” gdańskie osiągnięcia są zawsze licznie reprezentowane. A do kogo z Gdańska trafią statuetki? 

W Kulturze mamy ogromne szanse, gdyż wszystkie nominacje związane są z miastem. Otrzymały je nowe wydarzenia muzyczne, takie jak Bałtycki Festiwal Operowy (inicjatywa Opery Bałtyckiej) czy  festiwale Inside Seaside i See You przygotowane przez agencję Live oraz Instytut Kultury Miejskiej, który przeprowadził się do nowej siedziby w Kunszcie i z tej okazji poszerzył swoją ofertę kulturalną. Nominowany jest także spektakl „Piękna Zośka” Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże jako poruszające przedstawienie o różnych rodzajach przemocy oraz sam Teatr Wybrzeże z jeszcze większym potencjałem po remoncie. Jedyną indywidualną osobą, którą doceniono jest Katarzyna Warzecha, młoda reżyserka z imponującymi osiągnięciami. Współpracowała przy dwóch ważnych filmowych realizacjach - współreżyserując “Zieloną granicę” Agnieszki Holland i serial „Absolutni debiutanci” - oba nagradzane i nominowane w wielu konkursach. Pierwsza gdańszczanka na festiwalowym weneckim czerwonym dywanie.

W Sztormie Urbanistycznym, dziennikarze promują ludzi, firmy i organizacje, które “kreują dobre przestrzenie urbanistyczne bądź na rzecz takich rozwiązań aktywnie działają”. Wśród nich znalazła się Montownia uznana za jedną z najbardziej efektownych rewitalizacji ostatnich lat w Gdańsku. Prace deweloper Euro-Styl wykonywał pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków i w ten sposób postoczniowa hala zyskując część hotelowo-konferencyjną i foodhall - “ważny punkt na mapie rosnącego dookoła Młodego Miasta” - nie zatraciła całkiem swego charakteru. Wciąż odnajdziemy tam ślady jej poprzedniego życia - kabiny operatorów suwnic, tory kolejowe, brukowaną nawierzchnię.

Sztorm Ekologiczny, który honoruje działania na rzecz lepszej jakości pomorskiego środowiska może trafić do inicjatywy Las Jest Nasz – Pomorze Gdańskie, do której należą różne środowiska walczące (głównie, ale nie tylko) z dewastacją Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Są wśród nich społecznicy z gdańskiego Dolnego Miasta zrzeszeni wokół inicjatywy Dzika Fosa Miejska. Szansę ma też Joanna Seredyńska - społecznica i mieszkanka Dolnego Miasta w Gdańsku oraz Maria Kuziemka z Agencji Kreatywnej A Studio, która wymyśliła akcję "Wyczesany Las". Dzięki sprzedaży ekologicznego kalendarza (papierze w 100 proc. z recyklingu, eko farby, zawieszka bez plastiku) kupuje sadzonki i sadzi drzewa, m.in. na Górkach Zachodnich w Gdańsku.

W Sztormie Obywatelskim wyróżniani są ludzie aktywizujący innych. Tacy są aktywiści ze Stowarzyszenia Tolerado, którzy od 2015 r. organizują Trójmiejski Marsz Równości w Gdańsku czy z gdańskiej sekcji Food not bombs (międzynarodowy ruch), rozdający wegetariańskie posiłki osobom bezdomnym i potrzebującym w każdą jesienną i zimową niedzielę przy fontannie Neptuna w Gdańsku. Ale też z Up Foundation - zarejestrowana w Gdańsku fundacja łączy inicjatywy obywatelskie oraz małe organizacje z samorządami, uczelniami i biznesem. Pomaga im uzyskać pieniądze, narzędzia i wiedzę do działania.

Sztorm Europejski Infrastruktura docenia inwestycje powstałe przy współudziale środków z Unii Europejskiej, jak budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku (Fundacja Hospicyjna), którą też nominowano w kat. Sztorm Europejski Kapitał Ludzki”, ponieważ placówka zapewnia wszelką pomoc przewlekle chorym, ale - co ważne - również ich bliskim zapewniając opiekę wytchnieniową ich podopiecznym.

Gmina Miasta Gdańsk otrzymała też w tej kategorii nominację za projekt „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku” wraz z otwarciem Domu Sąsiedzkiego „Gościnna Przystań”. 

A w Sporcie na Sztorm zasłużyło m.in. takie wydarzenie jak Finał Ligi Narodów Siatkarzy w Ergo Arenie - finałowy turniej Ligi Narodów, którego gospodarzem był Gdańsk oraz Short Track w Stoczniowcu Gdańsk. Zdaniem dziennikarzy z GWT “sekcja short tracku w Stoczniowcu rozwija się z każdym rokiem, a jej sztandarowymi postaciami są Kamila Stormowska, Nikola Mazur oraz Diane Sellier. 

Sztorm Naukowy promuje osiągnięcia pomorskich uczelni - innowacje, publikacje ale też pozyskiwanie grantów, dzięki którym naukowcy mogą wcielać w życie oryginalne pomysły. Wśród nominowanych są: prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego (pracuje nad szczepionką przeciwko COVID19); prof. Grzegorz Boczkaj z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej (odkrył technologię zastosowania kawitacji przy oczyszczaniu ścieków przemysłowych); dr hab. Piotr Siondalski i dr Magdalena Kołaczkowska z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (stworzyli bioinplant ze zmodyfikowanej bakteryjnej celulozy, który może być stosowany jako zastawka serca); Ewa Pawłowska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (twórczyni aplikacji Horus do wykrywania wznowy raka płuc); dr hab. Marcin Pawłowski z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego (wynalazca prowadzi m.in. badania nad rozwojem technologii kwantowych ze szczególnym uwzględnieniem kwantowego cyberbezpieczeństwa danych).

A na deser Sztorm Kulinarny, bo każdy kocha dobrze zjeść. I tu wyróżnili się z Gdańska: Bar Leon, wegański Avocado Team z Wrzeszcza oraz Plenum z ulicy Elektryków. 

Jak głosować?

Głosowanie trwa do 18 marca, w każdej kategorii można oddać po jednym głosie, a kto zdobędzi nagrody dowiemy się podczas Gali wręczenia Pomorskich Sztormów - 2 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności. Głównym partnerem „Pomorskich Sztormów" jest samorząd województwa pomorskiego.

Zagłosuj tutaj

 

Nominacje w poszczególnym kategoriach

Sztorm Kulturalny

Koordynatorem kategorii jest redaktor Przemysław Gulda, z którym ramienia urzędu marszałkowskiego współpracują: Beata Jaworowska i Władysław Zawistowski.

  1. Bałtycki Festiwal Operowy -
  2. Festiwale Inside Seaside i See You Nowe 
  3. Instytut Kultury Miejskiej
  4. Spektakl „Piękna Zośka” Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże - 
  5. Katarzyna Warzecha 
  6. Teatr Wybrzeże 

 

Sztorm Urbanistyczny

Koordynatorem kategorii jest redaktor Krzysztof Romański.

  1. Rewitalizacja Placu Przyjaciół Sopotu
  2. Gdynia OdNowa
  3. Wodne Ogrody w Wejherowie
  4. Montownia
  5. Park Centralny w Gdyni 

 

Sztorm Ekologiczny

Koordynatorką kategorii jest redaktorka Joanna Wiśniowska.

  1. Las Jest Nasz – Pomorze Gdańskie
  2. Joanna Seredyńska
  3. Maria Kuziemka
  4. Rafał Śniegocki i Piotr Kajut 
  5. Stowarzyszenie Nenufar

 

Sztorm Obywatelski

Koordynatorem kategorii jest redaktor Maciej Sandecki, natomiast mecenasem zostało Miasto Sopot.

  1. Food not bombs
  2. Fundacja GrowSpace 
  3. Fundacja Zupa na Monciaku 
  4. Stowarzyszenie Tolerado
  5. Up Foundation

 

Sztorm Europejski – Infrastruktura

Wyboru nominowanych w obu kategoriach Sztorm Europejski dokonała kapituła składająca się z ekspertów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, w której znaleźli się: Jan Szymański, Marcin Fuchs, Katarzyna Szczuka, Michał Kukliński, Mirosław Zucholl i Martyna Sawicka. Koordynatorem kategorii europejskich z ramienia „Wyborczej” jest redaktor Paweł Wojciechowski.

  1. Fundacja Hospicyjna
  2. Gmina Miasta Gdańsk - za projekt „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku” wraz z otwarciem Domu Sąsiedzkiego „Gościnna Przystań”
  3. Gmina Miasta Gdynia - za otwarcie Centrum Sąsiedzkiego Przystań Widna 2A w Gdyni w ramach projektu „Gdynia odNowa: rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja”.
  4. MPWIK Lębork - za projekt „Budowa baterii ogniw fotowoltaicznych oraz instalacja pompy ciepła na potrzeby oczyszczalni ścieków w Lęborku”. 
  5. Morski Instytut Rybacki Państwowego Instytutu Badawczego - za projekt „Rozbudowa Ścieżki Edukacyjnej Akwarium Gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego”. 

 

Sztorm Europejski – Kapitał Ludzki

  1. Fundacja Hospicyjna - za projekt „Opieka wytchnieniowa – domowa i stacjonarna”. 
  2. Gmina Starogard Gdański - za projekt „Nowe wyzwanie – edukacja przedszkolna szansą na poprawę jakości edukacji w Gminie Starogard Gdański”.
  3. Powiat Bytowski - za projekt „Dobry zawód lepsza przyszłość”, którego założeniem było podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez wzmocnienie wybranych szkół oraz kierunków kształcenia w czterech kluczowych branżach dla regionu: budownictwie, meblarstwie, logistyce oraz turystyce i sporcie.
  4. Stowarzyszenie pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej w Koniecwałdzie wraz z partnerami: Nadwiślańską Fundacją Rozwoju oraz Gminą Dzierzgoń - za projekt „Centrum Wsparcia Rodziny w Dzierzgoniu
  5. Województwo Pomorskie (Departament Zdrowia) - za projekt „Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży”, stanowiący odpowiedź na wzrost przypadków depresji i zaburzeń lękowych, które nasiliły się po pandemii.

 

Sztorm Sportowy

Koordynatorem kategorii jest redaktor Tomasz Osowski, wspierany z ramienia urzędu marszałkowskiego przez Macieja Kowalczuka.

  1. Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot) 
  2. Finał Ligi Narodów Siatkarzy w Ergo Arenie
  3. Jakub Szymański (SKLA Sopot) - srebrny medal w biegu na 60 m przez płotki.
  4. Koszykarze Trefla Sopot - z szansą na medal mistrzostw Polski.
  5. Short Track w Stoczniowcu Gdańsk

 

Sztorm Naukowy

Koordynatorką kategorii jest redaktorka Katarzyna Fryc.

  1. Prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk / Instytut Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego - zespół wirusologów pod jej kierunkiem prowadzi badania nad szczepionką przeciwko COVID i badania nad mutacjami wirusa. Dzięki jej staraniom w Uniwersytecie Gdańskim otwarto pierwsze laboratorium BSL-3+ w Polsce północnej. Będą w nim prowadzone badania nad tzw. żywymi wirusami, m.in. koronawirusem czy wirusem kleszczowego zapalenia mózgu.
  2. Prof. Grzegorz Boczkaj, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej W listopadzie 2023 roku znalazł się w elitarnym gronie 1 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Wraz ze swoim zespołem odkrył technologię zastosowania kawitacji przy oczyszczaniu ścieków przemysłowych, co wpłynie m.in. na jakość wód w polskich rzekach. Profesor Boczkaj pracuje też nad uzyskaniem nowych rodzajów rozpuszczalników, które mogą być alternatywą dla szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników organicznych.
  3. Dr hab. Piotr Siondalski i dr Magdalena Kołaczkowska / Katedra i Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - twórcy innowacyjnego, opatentowanego bioinplantu ze zmodyfikowanej bakteryjnej celulozy, który może być stosowany jako zastawka serca. Dalekosiężnym osiągnięciem ich badań jest opracowanie doskonałego biomateriału, który może być użyty jako bioimplant w układzie krążenia.
  4. Lek. Ewa Pawłowska / Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - twórczyni aplikacji Horus do wykrywania wznowy raka płuc. Aplikacja udostępnia cotygodniowe ankiety, których wyniki analizowane są w czasie rzeczywistym, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów umożliwia wdrożenie wcześniejszej diagnostyki i leczenia. Skorzystać z niego mogą pacjenci przebywający pod opieką Poradni Onkologicznej Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK w Gdańsku.
  5. Dr hab. Marcin Pawłowski, Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego - prowadzi prace badawcze nad rozwojem technologii kwantowych ze szczególnym uwzględnieniem kwantowego cyberbezpieczeństwa danych. Jest ono niezwykle istotne, bo przestępcy w tym obszarze to także terroryści i wojenni agresorzy. W 2023 roku opracowany przez prof. Pawłowskiego samotestujący kwantowy generator liczb losowych – unikatowe w skali światowej urządzenie – otrzymał III miejsce w kategorii odkryć konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.

 

Sztorm Kulinarny

Koordynatorką kategorii jest redaktorka Małgorzata Muraszko.

  1. Bar Leon 
  2. Buns
  3. Joanna Krupicka i Avocado Team
  4. Plenum
  5. Rafał Koziorzemski - szef kuchni sopockiej restauracji Fisherman, laureat prestiżowych i światowych konkursów.
  6.  

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic