Trzynaście lat temu, kiedy powstała nagroda “Sztorm”, była wyróżnieniem, które Gazeta Wyborcza przyznawała tylko w dziedzinie kultury. Od czterech lat jednak, GW Trójmiasto w organizacji partneruje Samorząd Województwa Pomorskiego i statuetki wręczane są nie tylko artystom, ale również sportowcom, przedstawicielom biznesu oraz inwestycjom powstałym dzięki unijnym dotacjom.
W każdej z wymienionych kategorii jest szansa na wygraną w trzech podgrupach: o jednej decydują czytelnicy wysyłając swoje typy na adres mailowy gazety, dwie pozostałe wskazują Kapituły składające się z dziennikarzy, samorządowców i ekspertów w danej dziedzinie.
Nagrody dotyczą firm, wydarzeń i osób z całego Pomorza, my skupimy się na razie na gdańskich trofeach.
Inwestycje i innowacje
I tak w dziedzinie BIZNESU, kategorii najbardziej rozbudowanej w Pomorskich Sztormach, mieszkańcy Pomorza uznali za najważniejszą inwestycję - kładkę na Ołowiankę, która skróciła i uprościła drogę na Wyspę Spichrzów, ułatwiła dojście do Filharmonii Bałtyckiej i może być poważnym katalizatorem zmian w tej okolicy. Już teraz dzięki niej gdańszczanie i turyści coraz chętniej odwiedzają drugi brzeg Motławy, poszerzając sobie w ten sposób teren spacerowy po Głównym Mieście.
Tłumy na otwarciu kładki. Zobacz pierwsze reakcje
Kładka na Ołowiankę otwarta dla pieszych! Historyczny spacer za nami
Byliśmy w sterowni - zobacz jak działa kładka na Ołowiankę
Pierwszy miesiąc kładki na Ołowiankę: jest dobrze, będzie jeszcze lepiej
Kładka wygrała m. in. z Hotelem Central z browarem powstałym przy Dworcu Głównym PKP i Oliwą 505 - inwestycją znajdującą się w budynku dawnego, niemieckiego Dworu (przy al. Grunwaldzkiej), w którym teraz mieści się hotel Hampton by Hilton z ponad setką pokojów i restauracją.
Odbierając nagrodę dla DRMG prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przyznał, że jedną z osób, które zainspirowały go do tej budowy był prof. Roman Perucki, dyrektor Filharmonii Gdańskiej.
Decyzją kapituły Firmą Roku została firma Learnetic z Gdańska, która jest wydawcą oprogramowania edukacyjnego i dostawcą technologii e-learning. Za największą nadzieję pomorskiego biznesu uznano zaś firmę Portman Lights z Gdyni, która projektuje i produkuje nietuzinkowe oświetlenie sceniczne.
Za unijne pieniądze
Wśród najlepszych inwestycji realizowanych z wykorzystaniem pieniędzy unijnych znalazły się w kategorii Kapitał Ludzki: Fundacja Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia - projekt "Kompetencje na wymiar - integracja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością". Efektem projektu jest przygotowanie 50 nieaktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnością do podjęcia zatrudnienia.
Zaś w kategorii Infrastruktura nagrodę odebrała z rąk marszałka Gmina Miasta Gdańska za projekt "Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem w Gdańsku". Działania te spowodowały, że Dolne Miasto przeżywa renesans. Projekt kosztował 34 mln zł i zawierał remonty prawie 2 km dróg wraz z podziemną infrastrukturą, przebudowano 31 budynków mieszkalnych, zrewitalizowano i zaadaptowano dla celów publicznych gmach CSW "Łaźnia" i budynek przy ul. Dobrej 8A i B. Odnowiono też ul. Łąkową, która stała się teraz reprezentacyjnym miejscem w tej dzielnicy, coraz modniejszej.
- To dzielnica z dużym potencjałem. Zapraszam na Dolne Miasto - zachęcał Paweł Adamowicz.
Sportowe zaskoczenia
W tej kategorii czytelnicy głosują na Sportowca Roku, a Kapituła decyduje o Odkryciu Roku i wybiera Drużynę Roku. Odkryciem okazał się Cyprian Mrzygłód, lekkoatleta, zawodnik AZS AWFiS Gdańsk i jeden z najbardziej utalentowanych polskich oszczepników, który wywalczył w 2017 tytuł mistrza Europy juniorów. Podopieczny Leszka Walczaka pobił rekord Polski w tej kategorii wiekowej, rzucając 80,52 m. a w porównaniu z 2016 r. poprawił się o ponad pięć metrów.
Pozostałe nagrody trafiły do gdynian. Tytuł Sportowca Roku wręczył Rafałowi Siemaszce, Larry OK Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku - to pomysł organizatora, by nominacje dla sportowców wręczali ludzie kultury i na odwrót. Siemaszko jest piłkarzem, zawodnikiem zespołu Arka Gdynia i jej najlepszym strzelcem (16 goli). Arka została też Drużyną Roku, bo rok temu wywalczyła niespodziewanie Puchar Polski i Superpuchar. To była prawdziwa niespodzianka. Na drodze do kolejnych tytułów zespół pokonał na Stadionie Narodowym - Lecha Poznań, a kilka miesięcy - mistrza Polski Legię Warszawa.
- To kolejna statuetka w moich rękach i powinienem przygotować sobie przemówienie, ale i tym razem “jadę” improwizując. Co tu powiedzieć, kilka razy sztormem powiało w ubiegłym roku, aż tu w Gdańsku niektórym czapki pospadały z głów - śmiał się Siemaszko odbierając nagrodę i życzył wszystkim spełnienia marzeń.
Co w kulturze piszczy?
Czytelnicy GW Trójmiasto przyznali swoją nagrodę nowej wersji ul. Elektryków. To ona wygrała w kategorii Kulturalne Wydarzenie Roku. Można posłuchać tam było latem w weekendy muzyki na żywo, zjeść niedzielne śniadanie z przyjaciółmi i rodziną. Pomysł chwycił i podczas wakacji miejsce to tętniło życiem.
Zaszczytny tytuł Człowieka Roku w kulturze trafił do rąk Marcina Borchardta. To reżyser, scenarzysta, filmoznawca, autor książek i filmów dokumentalnych. Kapituła doceniła jego najnowsze dzieło, dokument o rodzinie Beksińskich "Beksińscy. Album wideofoniczny", który składa się z oryginalnych archiwaliów wideo nagrywanych przez Zdzisława Beksińskiego.
Odkryciem Roku dla Kapituły okazała się Magdalena Kalisz, właścicielka i kuratorka galerii Sztuka Wyboru, która łączy funkcje księgarni, kawiarni i przestrzeni do pracy. Na piętrze mieszcząc sklep z designem i galerię sztuki. Kapituła przyznała jej nagrodę za pomysł na subiektywne przewodniki "Ogarnij Miasto", które współtworzyła. Z jej inicjatywy w Gdańsku odbędą się "Gdańskie Targi Książki".
Inaczej niż w Sopocie. Rośnie moda na nocne imprezowanie w Gdańsk
Medal Karty Trójmiasta trafił do Fundacji ARMAAG (Fundacja Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej) zajmującej się monitorowaniem powietrza atmosferycznego i jej dyrektorki Krystyny Szymańskiej.
Galę wręczenia nagród w plebiscycie w poniedziałkowy wieczór, 5 marca 2018 roku poprowadziła dziennikarka GWT Ilona Godlewska i szef działu marketingu Krzysztof Romański. Muzyczną gwiazdą na scenie Teatru Wybrzeże była pochodząca ze Słupska Sarsa (Marta Markiewicz). Artystka ma na koncie dwa albumy: pierwszy “Zapomnij mi” uzyskał status platynowej płyty, drugi “Pióropusze” ukazał się w 2017 roku.