Pomorska Nagroda Literacka 2023. Poznaj nominowanych

Ponad 400 publikacji brało udział w konkursie Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Jury wyłoniło dziewiątkę finalistów. Laureatów poznamy 18 października. Wśród nominowanych prac są reportaże, kryminał, biografie i książki popularnonaukowe. Z autorami będzie można spotkać się w poniedziałek, 30 września na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże.
11.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
okładki książek
Oto dziewięć książek nominowanych do nagrody
materiały prasowe/ Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

To już siódma edycja ustanowionej w 2018 roku Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Nagroda przyznawana jest  autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską. 

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” przyznawana jest w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz za całokształt pracy twórczej. We wszystkich kategoriach nagrodą jest statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda pieniężna, której fundatorem jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Oto lista nominowanych: 

Literacka Książka Roku:

  • „Irlandia wstaje z kolan” – Marta Abramowicz, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
  • „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” – Stasia Budzisz, Wydawnictwo Poznańskie
  • „Urban. Biografia” – Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Wydawnictwo Znak
  • „Gerda” – Krzysztof A. Zajas, Wydawnictwo Marginesy

Pomorska Książka Roku:

  • „Zachodni front śródmieścia Gdańska. Studium urbanistyczno- konserwatorskie” – Łukasz Bugalski, Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria
  • „Młyny wodne, wiatraki i kieraty w XIX i 1 połowie XX w. na terenie Pomorza (w granicach dawnych Prus Zachodnich). Technika i architektura” – Maciej Prarat, Wydawnictwo Naukowe UMK
  • „Privilegia Casimiriana. Przywileje Króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej” – Marcin Grulkowski, Wydawnictwo Muzeum Gdańska
  • „Słupsk 1945. Miasto Niemców, Sowietów i Polaków” – Wojciech Skóra, Wydawnictwo Rys
  • „Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej” – Piotr Wróblewski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Gala 

Gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej oraz siostrzanej Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2023 odbędzie się 18 października 2024 roku o godz. 18.00 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Wcześniej, 30 września o godz. 18.00, będzie można spotkać się z autorami nominowanych książek w Teatrze Wybrzeże, na scenie Malarnia, podczas „Wieczoru literackiego”.

Jury 

W jury nagrody zasiadają: Władysław Zawistowski (przewodniczący), prof. dr hab. Edmund Kizik, dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. UG, dr Katarzyna Banucha oraz Dagny Kurdwanowska.

Więcej o nominowanych książkach:  

O tytuł Literackiej Książki Roku walczyć będą dwa reportaże, biografia i kryminał.

„Irlandia wstaje z kolan” Marty Abramowicz to podróż po religijno-społecznej historii i teraźniejszości Irlandii.  

Stasia Budzisz w książce „Welewetka. Jak znikają Kaszuby”, na podstawie rodzinnych wspomnień i rozmów, ukazała przemijanie języka, kultury i tradycji na Kaszubach. 

Dorota Karaś i Marek Sterlingow zanurzyli się w świecie jednego z najbardziej kontrowersyjnych dziennikarzy i polityków w Polsce – Jerzego Urbana. 

Krzysztof A. Zajas zakończył swoją trylogię pomorską „Gerdą”, w której ponownie zmierzył się z konwencją kryminału.

Nominacje do Pomorskiej Książki Roku otrzymało pięć tytułów. 

Reportaż Piotra Wróblewskiego pokazuje oczami budowniczych, naukowców i mieszkańców Kaszub proces nieudanej budowy Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. 

Opis dziejów Słupska, autorstwa Wojciecha Skóry, przybliża trzy perspektywy historyczne i podejmuje z nimi polemikę. 

Łukasz Bugalski opisał fenomen gdańskiego ringu – rozwiązania urbanistycznego, które zastąpiło rozebrane w XIX w. odcinki fortyfikacji. 

Maciej Prarat podjął się zebrania i przeanalizowania materiałów dotyczących charakterystycznej grupy budowli przemysłowych powstałej w XIX wieku. 

Marcin Grulkowski przełożył na język polski, a następnie omówił przywileje króla Kazimierza Jagiellończyka wystawione Gdańskowi w czasie wojny trzynastoletniej (1454-1466).

Dotychczasowi laureaci

W poprzednich latach Nagrodę za Literacką Książkę Roku otrzymali m.in.: Martyna Bunda („Nieczułość”), Monika Milewska („Latawiec z betonu” oraz „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”), Izabela Morska („Znikanie”), Antoni Pawlak („Ale bez rozgrzeszenia”) i Wiktoria Bieżuńska („Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”). 

Statuetkę za Pomorską Książkę Roku zdobyli m.in.: prof. dr hab. Edmund Kizik i dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG, za „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra T. 1, Eseje”; dr Ewa Barylewska-Szymańska, dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska, dr Zofia Maciakowska i dr Wojciech Szymański za „Gdańskie ogrody”; prof. dr hab. Józef Borzyszkowski oraz prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński za „Historię Kaszubów w dziejach Pomorza T. 3–5”; Katarzyna Włodkowska za reportaż „Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla”; a także Mikołaj Trzaska, Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński za „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska. Autobiografia”. 

Za całokształt twórczości nagrodzeni zostali m.in. pisarze, eseiści i poeci: Stefan Chwin, Paweł Huelle, Aleksander Jurewicz, skandynawista Zenon Ciesielski, historyk teatru Mieczysław Abramowicz, a także poetka, tłumaczka i prozaiczka Anna Czekanowicz.

Aktualności i szczegółowe informacje dotyczące Nagrody dostępne są TUTAJ 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza