Tegoroczna edycja gali odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w piątek, 27 maja 2022 roku. Gala to spotkanie przedstawicieli biznesu, polityki, samorządów i różnych instytucji. To okazja do debaty, wymiany informacji o istotnych dla środowiska małych i średnich przedsiębiorców zagadnieniach z zakresu gospodarki, czy rynku pracy.
Pomorska Gala Rzemiosła - co mówili rzemieślnicy?
- Rzemiosło to bogactwo tradycji, różnorodność, ale też konieczność dostosowania prowadzenie biznesu do wyzwań, innowacyjnych technologii, przygotowania sukcesji - powiedział Zbigniew Stencel, prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku. - Dziś to też wyzwania społeczne, gospodarcze, dotyczące bezpieczeństwa. Trzeba zdać egzamin nie tylko jako przedsiębiorca ale i człowiek. Dziękuję też rzemieślnikom za wielkie wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, wiemy jak wiele zrobiliście jako sąsiedzi, bliźni. Jak mówił Jan Paweł II, "pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość". Dlatego szczególnie bliski jest nam etos kształcenia zawodowego czeladników. Dokładamy starań, żeby praca była atrakcyjna, a zdobycie kwalifikacji, zatrudnienia, było pasją.
Wiesław Szajda, były prezes PIRMiŚP patronem Pomorskich Szkół Rzemiosł w Gdańsku
Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podkreślił, że to polscy przedsiębiorcy, w tym rzemieślnicy, tworzą siłę państwa: gospodarczą i militarną. Tworzą dobrobyt zwykłych obywateli, dają miejsca pracy.
- Jeżeli nie stworzymy warunków, żeby firmy mogły być przekazywane, pokolenie dzieci, które będą przejmować małą przedsiębiorczość zaniknie - stwierdził Adam Abramowicz. - Dzieci widząc jak rodzice ciężko pracują, w jakim stresie ciągną ten wózek, niekoniecznie chcą kontynuować to, co stworzyli rodzice. A przedsiębiorcy, rzemieślnicy tworzą dobrobyt całego kraju, należy im się szacunek.
Zaapelował też do zgromadzonych na sali samorządowców i polityków, aby starali się o stworzenie takich warunków, żeby można było w Polsce pracować spokojniej i skoncentrować się na pracy, a nie zmagać się z wymaganiami urzędników.
Gala odbyła się pod patronatami honorowymi grona przyjaciół pomorskich rzemieślników: Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego. Gośćmi specjalnymi gali byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych z Izbą partnerskich izb rzemieślniczych z Niemiec i Francji: Izby Rzemieślniczej Dolnej Frankonii oraz Izby Rzemieślniczej Normandii / region Calvados-Orne.
Gdańsk inwestuje w kształcenie zawodowe
Tegoroczna gala była też okazją do wspomnienia Wiesława Szajdy, wieloletniego prezesa Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP, który zmarł w 2021 roku. Przed Galą odbyła się wyjątkowa uroczystość w prowadzonej przez izbę rzemieślniczą szkole w Gdańsku, podczas której zespołowi szkół p.n. Pomorskie Szkoły Rzemiosł nadane zostanie imię Wiesława Szajdy.
Finał Gdańskiego Tygodnia Zawodowca. Poznajcie pracodawcę przyjaznego szkołom!
Leszek Bonna wicemarszałek woj. pomorskiego przypomniał, że korzenie polskiego biznesu sięgają tradycji rzemieślniczej.
- Cieszę się z sukcesów rzemieślników - powiedział Leszek Bonna. - One nie tylko dają wam indywidualną satysfakcję, ale przekładają się na rozwój naszego regionu. Wasza aktywność wpisuje się w rozwój przedsiębiorczości w regionie, mieszkańcy Pomorza są najbardziej przedsiębiorczy. Dobra kooperacja samorządu, regionu i biznesu to uniwersalna wartość, która generuje rozwój Pomorza. To wy dajecie pieniądze Polakom: samorządom i rządowi przez zatrudnianie pracowników.
- Dzieciństwo spędziłam w zakładzie rzemieślniczym, którzy prowadzili moi dziadkowie - powiedziała Aleksandra Dulkieiwcz, prezydent Gdańska. - Był to zakład szycia koszul i bluzek damskich w sercu Gdańsk, dziadkowe za sąsiadów mieli różnych rzemieślników, kapelusznika, jubilera, szklarza, piekarza. Nauczyłam się tam szacunku do ciężkiej pracy I przekazywania pałeczki dalej, mama przejęła pałeczkę, też wychowywała pracowników, bo ważne żeby się doskonalić ale równie ważne żeby dzielić się wiedzą, talentem doświadczeniem. Mam wielki szacunek do pracy, do tego że małe przedsiębiorstwa z czasem przekształcają się w większe, że wychowujecie uczniów i następców. Sukcesja w firmach rodzinnych to problem, z którym mierzymy się nie tylko w Polsce.
Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że Gdańsk od lat inwestuje w szkolnictwo zawodowe. Dziś uczniowie uczą się w Gdańsku 79 zawodów, jest wiele klas patronackich, miasto tworzy aktywnie program praktycznego nauczania, aby absolwenci byli "od ręki" gotowi do pracy. Aleksandra Dulkiewicz dodała, że bez infrastruktury, sprzętów i wykształconej kadry takie przygotowanie do zawodu nie byłoby możliwe.
Tradycyjnie podczas Gali wręczono odznaczenia i wyróżnienia dla pomorskich rzemieślników. Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP doceniła też swoich partnerów z różnych instytucji zasłużonych dla rzemiosła. Najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym nadawanym przez Związek Rzemiosła Polskiego jest “Szabla Kilińskiego”.Jest to replika karabeli polskiej z XVIII w. wykonana w skali 1:1 wraz z miniaturką oraz legitymacją. Tę odznakę przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą członkowie Zarządu Rzemiosła Polskiego. Kapituła nadaje szable rzemieślnikom - członkom organizacji samorządu rzemiosła, między innymi za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i zagranicą, inicjatywę, zaangażowanie i ofiarną działalność w organach statutowych rzemiosła i małej przedsiębiorczości, zwłaszcza szczebla krajowego.
Jakie nagrody przyznano podczas Pomorskiej Gali Rzemiosła?
Szabla im. Kilińskiego - najwyższe odznaczenie rzemieślnicze nadawane przez Związek Rzemiosła Polskiego
Ryszard Stachura jest rzemieślnikiem zrzeszonym od 56 lat w Sopockim Cechu Rzemiosł Różnych. Swoim rzemiosłem, którym jest mechanika precyzyjna pojazdowa oraz ślusarstwo zajmuje się po dzień dzisiejszy. Jego firma „SKRAW-MET” działa od 1966 roku i jest ceniona na rynku krajowym oraz zagranicznym. Praca jest jego ogromną pasją, w wieku 86 lat nadal jest aktywny zawodowo, a jego firma łączy tradycję z nowoczesnością. Jak mówią o nim koledzy rzemieślnicy - to rzemieślnik, który całe swoje serce i życie zawodowe oddał rzemiosłu.
Tadeusz Pupacz jest od wielu lat szefem masarni w Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Żukowie, znanej i cenionej na Kaszubach oraz Trójmieście. Był współzałożycielem Pomorskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy w Gdańsku i do dzisiaj jest bardzo aktywnie działającym członkiem Zarządu, obecnie jako Podstarszy Cechu. Jest również członkiem Komisji Egzaminacyjnej Pomorskiej Izby Rzemieślniczej w zawodzie rzeźnik. Mistrz Tadeusz szkoli uczniów młodocianych. Jak mówią o nim rzemieślnicy – Tadeusz dał się poznać jako człowiek energiczny, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia, potrzebna jest tylko wiedza i chęci. W jego działaniach zawsze na pierwszym miejscu jest dobro człowieka i dobro rzemiosła, a nie zaszczyty i splendory.
Rzemiosło ma moc i wielką przyszłość. ROZMOWA o konkursie SkillsPoland Gdańsk 2021
Leszek Jerzy Sobiech jest Mistrzem Rzemiosł Artystycznych. Jego wyroby są przykładem niezwykłego ducha twórczego drzemiącego w polskim rzemiośle złotniczym i były wielokrotnie nagradzane na ogólnopolskich konkursach i targach branżowych. Projekty opracowane i wykonane w pracowni Leszka Jerzego Sobiecha prezentują niepowtarzalny styl i poziom myśli twórczej, czyniąc je unikatowymi. My znamy go najlepiej jako współtwórcę i wielkiego Ambasadora unikalnego na skalę światową dzieła Bursztynowego Ołtarza w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku.
Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego oraz Dyplom Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP z podziękowaniem za zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz rzemieślników
Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Minister Adam Abramowicz pełni funkcję rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców od 2018 roku. Wcześniej był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Wykorzystując swoje własne wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, w Sejmie był m.in. członkiem sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, a także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Pełniąc obecnie funkcję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest zaangażowany w sprawy rzemiosła, wspiera wiele inicjatyw Związku Rzemiosła Polskiego na rzecz sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Wspiera wprowadzenie zmian w Ustawie o rzemiośle, które służyć mają poprawie sytuacji rzemieślników. Minister Adam Abramowicz współpracuje też blisko ze Sztabem Pomorskich Przedsiębiorców, którego Pomorska Izba Rzemieślnicza jest inicjatorem i koordynatorem. Rzecznik MŚP objął swoim honorowym patronatem Pomorską Galę Rzemiosła.
Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego
Mirosław Czerski od 2000 r. prowadzi zakład produkcji mebli. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gdańskim, gdzie pełnił funkcje członka Zarządu przez dwie kadencje, a aktualnie jest Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Od wielu lat jest członkiem Komisji Egzaminacyjnej Pomorskiej Izby Rzemieślniczej. Wyszkolił bardzo wielu uczniów.
Jerzy Kaliszczak jest cukiernikiem i prowadzi znaną Cukiernię „Justynka” w Gdyni. Od od 42 lat jest członkiem Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni. W swojej karierze zawodowej wyszkolił wielu uczniów.
Alfons Labuda prowadzi od 1976 roku Zakład Produkcji Mebli i Usług Budowlano-Transportowych AL-JA z siedzibą w Rumi. Jest to firma wielopokoleniowa - wspólnie z nim pracują też syn i wnuk. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Rumi. W swojej ponad 45-letniej karierze wyszkolił ponad 100 uczniów.
Zbigniew Laskowski prowadzi zakład Mechanika, Elektromechanika Pojazdowa, Wulkanizatorstwo w Sztumie. Jest wieloletnim członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Sztumie. Wychowawca wielu absolwentów szkół branżowych, z długim stażem jako członek komisji egzaminacyjnej przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej.
Andrzej Mieczkowski prowadzi od 35 lat firmę tapicerską w Rumi od 35 lat. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Rumi, gdzie obecnie pełni funkcję II Podstarszego. Jak dotąd wyszkolił 35 uczniów w zawodzie tapicer.
Adam Mosa prowadzi firmę MOSA Stolarstwo Meblowe z siedzibą w Rumi. Zakład założył w 1934 r. ojciec Pana Adama, Antoni, mistrz stolarstwa. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Rumi, gdzie obecnie pełni funkcję I Podstarszego Cechu Rumia. Egzaminuje i szkoli uczniów w zawodzie stolarz. Wyszkolił 80 uczniów.
Ryszard Ossowski jest właścicielem firmy PPHU „MET-POL” z branży metalowej. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gdańskim. Bardzo dobry, ceniony fachowiec w swojej branży, aktywny i przedsiębiorczy rzemieślnik. Przez lata działalności wyszkolił wielu adeptów rzemiosła.
Marian Panek od 35 lat prowadzi zakład branży hydraulicznej. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gdańskim. Od wielu lat pracuje w Komisji Egzaminacyjnej Pomorskiej Izby Rzemieślniczej. Niesamowicie aktywny i pełen energii do pracy społecznej działacz.
Dariusz Truszczyński, podobnie jak jego ojciec, jest mistrzem fryzjerstwa, prowadzi swoją firmę rzemieślniczą - Salon fryzjerski „Dalia 2” od 1988 roku. Od blisko 30 lat jest członkiem Sopockiego Cechu Rzemiosł Różnych. Jest też członkiem Branżowej Komisji Fryzjersko-Kosmetycznej przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej. Zaangażowany w proces szkolenia młodocianych pracowników.
Andrzej Wesołowski prowadzi przedsiębiorstwo usługowo-handlowe „Termo” branży budownictwo i infrastruktura w Dzierzgoniu. Od wielu lat działa w rzemiośle, obecnie jest Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Sztumie. Wieloletni członek komisji egzaminacyjnych w zawodach budowlanych przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej.
Złoty Medal im. Jana Kilińskiego
Zdzisław Adrych prowadzi od blisko 30 lat Zakład Stolarski ADRYCH z siedzibą w Zblewie. Jest cenionym fachowcem w branży stolarskiej i z ogromną pasją poświęca się praktycznej nauce zawodu. Należy do Cechu Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gdańskim.
Kazimierz Barejka prowadzi od blisko 30 lat zakład rzemieślniczy branży piekarniczej i cukierniczej pod nazwą Piekarnia Otłowiec z siedzibą w Otłowcu. Hasło w logotypie piekarni brzmi - „masz wypieki od pieczenia”. Wieloletni członek Cechu Rzemiosł i Różnych w Kwidzynie, gdzie w Zarządzie pełnił funkcję Starszego Cechu aż do 2021 roku. W ubiegłym roku został członkiem Zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP.
Ewa Białogłowska prowadzi salon fryzjerski „Ewa” w Gdańsku od ponad 30 lat. Jest sędzią w konkursach i mistrzostwach fryzjerstwa oraz rzeczoznawcą do spraw produktów i usług. Należy do Wojewódzkiego Cechu Rzemiosł Fryzjersko-Kosmetycznych, gdzie pełni funkcję Podstarszego. Od 2021 roku jest też członkinią Zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP. Przez wiele lat zasiadała w Komisji Egzaminacyjnej w Izbie.
Edward Cieśla prowadzi od 1979 roku zakład rzemieślniczy w branży samochodowej pod nazwą Mechanika Pojazdowa w Rumi. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Rumi. Od wielu lat szkoli młodocianych pracowników - jak dotąd to w sumie około 125 uczniów.
Krystian Dias prowadzi od ponad 30 lat firmę Dias - Service Mechanika Pojazdowa w Rumi, która zajmuje się serwisem samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Rumi. Od wielu lat szkoli młodocianych pracowników - jak dotąd 40 uczniów.
Marian Fornal prowadzi zakład rzemieślniczy - Mechanika Pojazdowa, szlifowanie wałów korb i cylindrów. Od 35 lat członkiem Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni. Posiada długie doświadczenie w szkoleniu młodzieży. Jest też oddanym społecznikiem.
Janusz Gleba jest od 1986 właścicielem firmy IZOL-DACH w Janowie, zajmującej się wykonawstwem pokryć dachowych. Jest Członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gdańskim. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Od wielu lat jest członkiem Komisji Egzaminacyjnych Pomorskiej Izby Rzemieślniczej.
Władysław Grubba jest właścicielem zakładu rzemieślniczego Usługi Stolarskie Władysław Grubba w Rumi. Jest zrzeszony w Cechu Rzemiosł Różnych w Rumi, gdzie w Zarządzie pełni funkcję skarbnika. Działalność w zawodzie stolarz prowadzi 1979 roku, a w tym okresie wyszkolił ponad 40 uczniów.
Małgorzata Hinc od 1990 r. prowadzi własną działalność fryzjerską. Należy do Wojewódzkiego Cechy Rzemiosł Fryzjersko-Kosmetycznych w Gdańsku od blisko 30 lat, gdzie obecnie pełni funkcje członka Zarządu. Jest zastępcą przewodniczącej komisji egzaminacyjnej dla mistrzów i czeladników, a także członkiem Wojewódzkiej Komisji Branży Fryzjersko – Kosmetycznej, której przewodniczyła w ubiegłej kadencji.
Józef Kowalski prowadzi Zakład Rzemieślniczy Budowlano-Instalacyjny w Kwidzynie. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Kwidzynie od 1985 roku.
Joanna Kuzas-Jakuszewska prowadzi własny zakład rzemieślniczy „Galeria Fryzur Artystycznych Joanna Kuzas-Jakuszewska”. Jest od wielu lat zrzeszona w Cechu Rzemiosł Różnych w Tczewie. Jest Wiceprzewodniczącą Ogólnopolskiej Komisji Branżowej Fryzjersko-Kosmetycznej Związku Rzemiosła Polskiego. Jest także członkinią Wojewódzkiej Komisji Branży Fryzjersko-Kosmetycznej przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej MSP. Ma wiele tytułów mistrzowskich w swoim fachu.
Jadwiga Stefanowicz prowadzi zakład fryzjerski pod nazwą Usługi Handlowo-Produkcyjne Jadwiga w Gdyni. Od blisko 30 lat należy do Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni. Z zaangażowaniem szkoli uczniów młodocianych.
Izabela Jezierska jest dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Związana zawodowo z Samorządem Województwa Pomorskiego od 15 lat, pracowała wcześniej m.in. w Departamencie Europejskiego Funduszu Społ. Urzędu Marszałkowskiego. Dyrektor Jezierska bardzo angażuje się na rzecz współpracy z Pomorską Izbą Rzemieślniczą MSP. WUP już po raz drugi jest Partnerem Głównym Pomorskiej Gali Rzemiosła. Dyrektor Jezierska współpracuje też blisko ze Sztabem Pomorskich Przedsiębiorców. Podczas pandemii, Dyrekcja i cały zespół WUP wykazali się ogromnym zaangażowaniem w udzielaniu wsparcia przedsiębiorcom, zarówno bezpośrednio, jak i też wspierając powiatowe urzędy pracy, co spotkało się z dużym uznaniem pracodawców - rzemieślników.
Katarzyna Żmudzińska jest Wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, gdzie jest zaangażowana w sprawy pomorskiego rynku pracy, wspiera i rozwija kampanie informacyjne dot. kształcenia zawodowego. Blisko współpracuje z Pomorską Izbą Rzemieślniczą MSP, wspierając rzemieślników m.in. poprzez szkolenia oraz szeroką wspólną działalność informacyjno-edukacyjną. Dokłada starań na rzecz promowania pośród rzemieślników korzystania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Wicedyrektor K. Żmudzińska współpracuje z ramienia WUP ze Sztabem Pomorskich Przedsiębiorców i uczestniczy regularnie w posiedzeniach Sztabu, prezentując pracodawcom i przedsiębiorcom najnowsze dane oraz informacja o dostępnych instrumentach wsparcia.
Agnieszka Majewska pełni funkcję pełnomocnika terenowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Gdańsku. Wspiera przedsiębiorców nie tylko z Pomorza, ale z Północnej Polski, między innymi poprzez informowanie właściwych organów o dostrzeżonych barierach i utrudnieniach w obszarze wykonywania działalności gospodarczej. W dobie pandemii realizowała zadania Rzecznika w zakresie ochrony praw przedsiębiorców w regionie. Jako pełnomocnik terenowy Rzecznika MŚP w Gdańsku jest również zaangażowana w sprawy rzemiosła i blisko współpracuje z Pomorską Izbą Rzemieślniczą MSP, wspierając rzemieślników w ich indywidualnych sprawach, ale także poprzez szkolenia, warsztaty i działalność informacyjną. Jest też stałym partnerem Sztabu Pomorskich Przedsiębiorców, wspierając merytorycznie oraz pośrednicząc w kontaktach z biurem Rzecznika MŚP.
Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego
Halina Budzeń-Dąbrowska prowadzi własny zakład rzemieślniczy pod nazwą SALON FRYZJERSKO-KOSMETYCZNY „GRACJA” w Gdyni. Od ponad 30 lat jest członkiem Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni. Szkoli uczniów młodocianych od wielu lat, zapewniając im wysokie umiejętności zawodowe.
Antoni Frelichowski prowadzi zakład rzemieślniczy Usługi Hydrauliczno- Gazowe Antoni Frelichowski. Od blisko 40 jest członkiem Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni. Nadal aktywny zawodowo i społecznie.
Dariusz Grzenkowski z zawodu jest złotnikiem-jubilerem i prowadzi własny zakład rzemieślniczy pod nazwą „PARAGON”. Od 2010 roku zrzeszony jest w Cechu Rzemiosł Artystycznych w Gdańsku.
Bogdan Hołub prowadzi własną działalność gospodarczą pod nazwą „AMBALT”, która zajmuje się produkcją wyrobów jubilerskich. Bogdan Hołub od 1982 roku zrzeszony jest w Cechu Rzemiosł Artystycznych w Gdańsku. Laureat wielu nagród i wyróżnień.
Elżbieta Kozłowska posiada profesjonalny zakład fryzjerski w Sztumie. Jest aktywnym członkiem Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Sztumie. Laureatka wielu konkursów fryzjerskich, w 2013 roku została Mistrzynią Polski we fryzjerstwie damskim. Szkolenie młodzieży jest dla Niej pasją. Wyszkoliła wielu uczniów, którzy dzisiaj zdobywają nagrody w wielu konkursach we fryzjerstwie.
Grzegorz Mańkowski prowadzi Pracownię Złotniczą pn. "Karneol" w Gdyni. Jest wieloletnim Członkiem Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni. Zaangażowany w prace Sekcji Artystycznej i Rzemiosła Różne przy Cechu. Od 15 lat pracuje w Komisji Egzaminacyjnej i 14 lat w Komisji Branżowej Złotniczo-Jubilerskiej Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP w Gdańsku.
Honorowa Odznaka Związku Rzemiosła Polskiego
Jan Brylowski prowadzi własny zakład rzemieślniczy pod nazwą BRYL-MEBLE. Od ponad 40 lat należy do Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni. Ceniony za profesjonalizm w pracy. Szkoli uczniów młodocianych umożliwiając im zdobycie zawodu i usamodzielnienie się.
Dariusz Krupa prowadzi zakład rzemieślniczy branży blacharstwo-dekarstwo od 2006 roku. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Kwidzynie od 15 lat, gdzie zasiada w Zarządzie Cechu.
Henryk Mioduński prowadzi zakład rzemieślniczy pod nazwą Instalatorstwo Sanitarne, C.O. i Gazowe w Dzierzgoniu. Od 20 lat członek Cechu Rzemiosł Różnych w Sztumie mocno zaangażowany w jego działalność. Od 2006 roku przewodniczący Sądu Koleżeńskiego w Cechu. Nauczyciel zawodu.
Wiesław Polakiewicz prowadzi zakład rzemieślniczy branży stolarskiej od 1988 r. pod nazwą Zakład Stolarski Wiesław Polakiewicz. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Kwidzynie, gdzie sprawuje od 17 lat funkcję członka Zarządu.
Karol Szatybełko od 14 lat prowadzi aktywną działalność zawodową w rzemiośle, kontynuując tradycje rodzinne w znanej Cukierni „Rydelek” w Sopocie. Należy do Cechu Cukierników i Piekarzy, gdzie pełni funkcję I Podstarszego od blisko 10 lat. Codzienną pracę w cukierni łączy z pełnieniem funkcji mistrza szkolącego. Jest Przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Małgorzata Wasilewska prowadzi zakład rzemieślniczy pod nazwą „DOM FRYZUR MAŁGOSIA” w Kwidzynie. Należy do Cechu Rzemiosł Różnych w Kwidzynie, gdzie obecnie pełni funkcję Starszego Cechu.
Krzysztof Wasilewski jest właścicielem firmy budowlanej WAMAL. Jest członkiem Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gdańskim. Członek Komisji Egzaminacyjnej Pomorskiej Izby Rzemieślniczej. Doskonały fachowiec w swojej branży oraz wzorowy instruktor praktycznej nauki zawodu.
Beata Wierzba od blisko 10 lat jest dyrektorem zespołu szkół – od dziś o nazwie Pomorskie Szkoły Rzemiosł im. Wiesława Szajdy w Gdańsku. Wielokrotnie nagrodzona Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrodą Prezesa Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw za osiągnięcia na rzecz rozwoju edukacji zawodowej. Bardzo zaangażowana w sprawy kształcenia zawodowego w rzemiośle, przede wszystkim w Pomorskich Szkołach Rzemiosł oraz w Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej MSP, ale także w Gdańsku, na Pomorzu i w strukturach Związku Rzemiosła Polskiego.
Marzena Wierzbowska jest fotografem i prowadzi zakład rzemieślniczy pod nazwą „Foto-Studio M”. Od 30 lat jest członkiem Cechu Rzemiosł Artystycznych w Gdańsku.
Adam Wróblewski prowadzi zakład stolarski. Jest świetnym fachowcem, bardzo cenionym w środowisku rzemieślniczym. Należy do Cechu Rzemiosł Różnych w Sztumie, gdzie sprawuje od wielu lat funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Wychowawca wielu pokoleń uczniów w zawodzie stolarz.
Romuald Zajączkowski jest fotografem i prowadzi własny zakład rzemieślniczy pod nazwą „Foto-Zajączek”. Jest zrzeszony jest w Cechu Rzemiosł Artystycznych w Gdańsku od ponad 30 lat.