Pomorska Ekonomia Społeczna na 763. Jarmarku Św. Dominika

Pomorskie podmioty ekonomii społecznej (PES) po raz kolejny prezentują się na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, który trwa od 22 lipca do 13 sierpnia. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się działalności przedsiębiorstw z naszego regionu, które łączą cele ekonomiczne z działaniami społecznymi, i wziąć udział w rozmaitych atrakcjach - m.in. z okazji pierwszego Święta Pomorskiej Ekonomii Społecznej.
25.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa ludzi pozuje z nagrodą na ulicy, wokół jarmarkowe domki sprzedawców
Uliczka Pomorska to specjalna strefa regionalna na ulicy Szerokiej, gdzie obok wytwórców swoją ofertę prezentują pomorskie muzea, artyści i podmioty ekonomii społecznej, organizowane są też interaktywne gry rodzinne. W 2021 została nagrodzona Wyróżnieniem Specjalnym przez komisję Grand Prix Jarmarku św. Dominika
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Kupcy przejęli miasto. Oficjalnie i hucznie otwarto 763. Jarmark św. Dominika

Czym jest ekonomia społeczna i jej podmioty

Ekonomia społeczna to szerokie pojęcie, które najprościej ujmując, oznacza prowadzenie działalności gospodarczej łączącej cele ekonomiczne (zarobek) i społeczne (pomaga zapobiegać wykluczeniu). Podmiotami ekonomii społecznej są natomiast miejsca, zatrudniające osoby, którym z jakiegoś powodu ciężej jest znaleźć się na rynku pracy (np. niepełnosprawność czy długotrwałe bezrobocie).

XXVIII Święto Chleba. Matejko i Kopernik z piernika, jagodzianki i chleby na zakwasie

Oni czekają na ulicy Szerokiej

Podobnie jak w latach poprzednich, stoiska dedykowane podmiotom ekonomii społecznej umiejscowione są w kilku lokalizacjach Gdańska w ramach Jarmarku św. Dominika, który trwa od 22 lipca do 13 sierpnia.

Dwa z nich będzie można znaleźć na ulicy Szerokiej, w sąsiedztwie innych domków, w ramach organizowanej przez Samorząd Województwa Pomorskiego „Uliczki Pomorskiej”.

Wśród wystawców znajdą się organizacje, które poprzez swoją działalność wspierają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, takie jak:

  • Fundacja Leny Grochowskiej Oddział w Gdańsku – zajmująca się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas Jarmarku organizacja zaoferuje najwyższej jakości, autorskie rękodzieło, wykonane przez podopiecznych fundacji;
  • Spółdzielnia Socjalna Zeroban z Gdańska – łącząca w swojej działalności dwa cele społeczne: działania proekologiczne w duchu upcyklingu oraz aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami. Na swoim stoisku sprzedawać będzie m.in. piękne, kolorowe torby, saszetki i ubrania wykonane wedle idei less waste;
  • Spółdzielnia Socjalna ”Kooperacja” z Sopotu – umożliwiająca osobom pozostającym bez pracy oraz wykluczonym powrót na rynek pracy i do społeczeństwa, poprzez prowadzenie inicjatyw „LukLuk” takich jak dom gościnny oraz salon kosmetyczny, fryzjerski i masażu. Podczas Jarmarku będzie można natomiast wesprzeć Spółdzielnię poprzez zakup darów pochodzących ze sklepu charytatywnego LukLuk;
  • Fundacja „Świat Wrażliwy” z Gdańska – zajmująca się aktywizowaniem młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz seniorów, poprzez m.in. prowadzenie kawiarni Caffe Aktywni. Na swoim stoisku fundacja zaoferuje smakowitą kawę oraz prawdziwie domowe wypieki.
  • Stowarzyszenie LOS z Kościerzyny – specjalizujące się w aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podczas Jarmarku organizacja będzie sprzedawała wyroby rękodzielnicze wykonane przez uczestników warsztatów organizowanych w ramach Stowarzyszenia.
  • Stowarzyszenie Invisibilia – prowadzące Gdańską Galerię Zmysłów (muzeum zwiedzane w ciemności), na swoim stoisku będzie prowadzić warsztaty i zajęcia edukacyjne z zakresu wspierania osób z niepełnosprawnością poprzez zabawę.
  • Fundacja Pępek Świata z Gdańska, zajmująca się profilaktyką zdrowia kobiet. Jej misją jest medyczne i psychiczne wsparcie kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet ciężarnych. Organizacja zajmuje się wykonywaniem badań najwyższej klasy sprzętem, głównie w małych miejscowościach na Pomorzu, gdzie dostęp do takich usług jest ograniczony. Na Jarmarku św. Dominika organizacja oferować będzie między innymi produkty z kategorii „dla dzieci” i „dla mam” ze swojego sklepu.

Tych wystawców spotkamy na wyspie Ołowianka

Kolejny punkt wystawienniczy umiejscowiony będzie przy ul. Ołowianka, gdzie w ramach jarmarkowej strefy gastronomicznej, obecna jest wyjątkowa Spółdzielnia Socjalna Dalba z Pucka. Jest to jedyne w Polsce przedsiębiorstwo społeczne, prowadzące swój własny browar – Browar Spółdzielczy. Inicjatywa browaru powstała z pasji do piwa i potrzeby zmiany sytuacji osób z niepełnosprawnością. Przy produkcji rzemieślniczego browaru uczestniczą pracownicy, którzy z powodu swoich problemów zdrowotnych nie mieli szans na otwartym rynku pracy. Przez cały Jarmark na stoisku Dalby można skosztować najlepszych wyrobów Browaru z Pucka, w tym znanych już na całym świecie, piw wymrażanych.

Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej

Wyjątkowym wydarzeniem zaplanowanym w ramach tegorocznego Jarmarku św. Dominika i Pomorskiej Ekonomii Społecznej jest pierwsze w historii Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej, które odbędzie się w piątek, 28 lipca, na ulicy Rajskiej - przy skwerze Heweliusza. W tym miejscu usytuowana będą stoiska wystawiennicze podmiotów ekonomii społecznej.

W Święcie Pomorskiej Ekonomii Społecznej udział wezmą m.in. :

  • Fundacja Energii Społecznej i Dobrych Praktyk BATERIA z Gardei;
  • Stowarzyszenie Akademia Aktywności z Kwidzyna;
  • Zakład Aktywności Zawodowej Sztum;
  • Spółdzielnia socjalna „Sercem do ludzi” z Dzierzgonia;
  • Ośrodek Adaptacyjny Puck - Warsztat Terapii Zajęciowej;
  • Fundacja #Serce dla sportu z Gdańska;
  • Stowarzyszenie LOS z Kościerzyny;
  • Fundacja Przystań ze Słupska;
  • Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Słoneczne Wzgórze” ze Stężycy;
  • Europe Direct Gdańsk.

Podczas wydarzenia oprócz stoisk handlowych odbywać się będą wyjątkowe wydarzenia także na scenie przy skwerze Heweliusza. Fundacja Leny Grochowskiej przeprowadzi warsztaty i prelekcje, w których instruktorzy wraz z  osobami z niepełnosprawnością intelektualną, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, prezentując ciekawe techniki pracy z gliną. Przedstawiciele Spółdzielni Socjalnej Dalba zaprezentują natomiast panel sensoryczny o smakach i aromatach piwa oraz prezentację na temat projektu Mermaiding oraz „Pojąć Głębię” - wprowadzenie do nurkowania. Z kolei Spółdzielnia Socjalna Kooperacja, zorganizuje pokaz mody oraz pokaz technik oddechowych specjalistki z salonu masażu LukLuk.

Uczestnicy wydarzenia będą także mogli obejrzeć spektakl przygotowany przez Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, a także wysłuchać koncertu zespołu Mariusza Florczyka ze Spółdzielni Socjalnej „Słoneczne Wzgórza” oraz grupy „Teatr POZA SZTUKĄ”.

Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej poprowadzi Maciek „Gleba” Florek, tancerz i choreograf, znany m.in. z programu You Can Dance.

Działanie realizowane jest w ramach projektu "Pomorski system przedsiębiorczości społecznej: koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie pomorskim na lata 2019-2022". Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 06.03. Ekonomia społeczna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jarmark św. Dominika. Odwiedź stoisko IKM na Przystanku Równość, przyjdź na wtorkowe spotkania

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic