• Start
  • Wiadomości
  • Miasto wobec epidemii. Wsparcie dla organizacji pozarządowych, uczniów i bezrobotnych

Miasto wobec epidemii. Wsparcie dla organizacji pozarządowych, uczniów i bezrobotnych

Liczba wniosków o rejestrację osób bezrobotnych zwiększyła się o kilka procent, wpłynęło też pierwsze zgłoszenie o zwolnieniu grupowym, mniej pracy sezonowej. - Nastroje analityków i ekonomistów nie są najlepsze - mówił podczas konferencji Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska. Miasto organizuje zbiórkę sprzętu komputerowego dla potrzebujących rodzin, umarza część opłat z tytułu korzystania z gminnych lokali, organizuje mini pożyczki dla NGO.
03.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku zwiększa się liczba osób zarażonych koronawirusem. Jednak wciąż wykonywanych jest zbyt mało testów
W Gdańsku zwiększa się liczba osób zarażonych koronawirusem. Jednak wciąż wykonywanych jest zbyt mało testów
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Piątek: 203 nowe zakażenia w kraju, już w sumie ponad 3000. W Gdańsku łącznie 30

 

W piątek, 3 kwietnia, odbyła się kolejna wirtualna konferencja władz Gdańska. Na wstępie prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła aktualną sytuację w Gdańsku dotyczącą liczby osób zarażonych koronawirusem, a także tych przebywających na kwarantannie.

- Cały czas czekamy na zwiększenie liczby testów, które będą wykonywane w naszym mieście. Robimy co możemy, by wspomóc różne podmioty, żeby testy mogły być wykonywane w jak największej liczbie - podkreśliła prezydent.

 

Wsparcie dla uczniów i nauczycieli

W piątek, 3 kwietnia, Miasto otrzymało informację o gotowych do odebrania 60 zestawach komputerowych.

- Dziękuję firmie Cordia Homes, która zgłosiła się do nas i zechciała właśnie w taki sposób wspomóc mieszkanki i mieszkańców Gdańska. To ważny aspekt takiej pomocy, którą możemy także sami organizować - podkreślała prezydent Dulkiewicz. - Nauka zdalna zaskoczyła nas wszystkich, nie tylko szkoły i nauczycieli, ale też wiele domów. Są bowiem sytuacje, że w danym domu jest kilkoro dzieci albo dzieci nauczycieli, którzy w tym samym czasie, w którym one mają zajęcia on line, prowadzą zdalnie lekcje. Ale pamiętajmy też, że w naszym mieście jest grupa ludzi, których nie stać na komputer z dostępem do internetu.

Oszacowaliśmy te potrzeby z dyrektorami szkół i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Brakuje w Gdańsku około 1,8 tys. komputerów, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli - po to, by w pełni można było korzystać z nauki zdalnej.

 

Jeżeli w waszych domach bądź firmach zalega nie używany, ale sprawny sprzęt komputerowy - przekażcie go uczniom, by mogły uczyć się w trybie on line
Jeżeli w waszych domach bądź firmach zalega nie używany, ale sprawny sprzęt komputerowy - przekażcie go uczniom, by mogły uczyć się w trybie on line (zdjęcie poglądowe)
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Prezydent Piotr Kowalczuk: Egzamin ósmoklasisty powinien zostać odwołany, maturalny także

W Wydziale Rozwoju Społecznego zorganizowano "skrzynkę kontaktową", w której Miasto chciałoby przyjmować używany sprzęt komputerowy - po to, by osoby, które w ogóle takiego nie posiadają, mogły korzystać z nauczania zdalnego. To propozycja, ale też i apel, do różnego rodzaju firm i instytucji, które wymieniają sprzęt na nowszy i lepszy, pozbywając się dotychczasowego. Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie takie go sprzętu jest Agnieszka Kuźnik z Wydziału Rozwoju Społecznego.

 

 

Pomoc dla organizacji pozarządowych

Dzisiejszy kryzys związany z pandemią dotyka także organizacje pozarządowe. Również one znalazły się w trudnej sytuacji. W naszym mieście działa ich ponad dwa tysiące. Miasto Gdańsk przygotowało z myślą o nich specjalny pakiet pomocowy.

- Chociaż chyba lepiej nazwać go pakietem "szczególnej współpracy" z NGO'sami w Gdańsku - stwierdziła prezydent Dulkiewicz.



Co proponuje Gdańsk?

- Możliwość umorzenia opłat lub odłożenia w czasie i rozłożenia na raty opłat z tytułu korzystania z gminnych lokali i nieruchomości

- Uelastycznienie sposobów i terminów realizacji zadań zleconych, w tym także zmiany kadry i harmonogramu realizacji danego zadania. Będzie to dotyczyć także zmian w kosztorysie. W tym przypadku wprowadzane będą aneksy do zawartych umów

- Zgoda na alternatywne sposoby realizacji zadań, co do których już są podpisane umowy np. forma zdalna, on line. Każdy projekt, który będzie mógł być realizowany w taki sposób, będzie miał na to zgodę

- Uruchomienie forum w mediach społecznościowych lub za pośrednictwem Youtube, dotyczącego wymiany doświadczeń, tego jak organizacje mogą sobie radzić w sytuacji kryzysu. Będą też konsultacje on line z pracownikami m.in. Wydziału Rozwoju Społecznego czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

- Dedykowana pula środków na mini dotacje lub mini pożyczki, które wesprą organizacje w walce ze skutkami epidemii, pomogą utrzymać ich płynność finansową.

 

Od kwietnia więcej bezrobotnych

Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu przypomniał, że wnioski związane z tzw. tarczą antykryzysową przyjętą przez parlament przyjmuje Gdański Urząd Pracy. Tutaj też są wypłacane świadczenia.

- Od 1 kwietnia, a więc od kiedy obowiązuje tarcza, do GUP wpłynęło 90 wniosków o pożyczki dla mikro przedsiębiorców. W dniu dzisiejszym (3 kwietnia) została wypłacona już pierwsza taka pożyczka. Działamy bez zbędnej zwłoki - zaznaczył Piotr Borawski.

 

  Pożyczki i dofinansowania - pomoc dla mikro przedsiębiorców. Kto może otrzymać?

 

Przyznał on także, że Miasto widzi już pierwsze sygnały o zmianach na rynku pracy.

- Od 1 kwietnia o kilka procent zwiększyła się liczba wniosków o rejestrację jako osoby bezrobotne. Mamy także pierwsze zgłoszenie zamiaru dokonania zwolnień grupowych. Będziemy tą sytuację monitorować. Jednak nastroje analityków i ekonomistów nie są najlepsze. Na pewno spodziewamy się spowolnienia gospodarczego i zmian na rynku pracy - nie ukrywał zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - W porównaniu do marca 2019 roku, odnotowaliśmy także spadek o 1209 osób, które złożyły oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. Mamy także o 37 wniosków mniej o zezwolenie na pracę sezonową w porównaniu do lutego 2020 r. - dodał

W marcu br. liczba nowych wniosków dotyczących miejsc pracy wynosiła 407. Od 1 kwietnia wpłynęły z kolei 22 wnioski z ofertami pracy do Gdańskiego Urzędu Pracy - osoby, które straciły pracę w ostatnim czasie mogą więc zapoznać się z dostępnymi ofertami w GUP.

 

Od 2 kwietnia nadzór nad Strażą Miejską ma Policja
Od 2 kwietnia nadzór nad Strażą Miejską ma Policja
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Współpraca służb

Od 2 kwietnia br. Straż Miejska przeszła pod kontrolę służbową Policji.

 

  Koronawirus. Komendant Straży Miejskiej: - Od 2 kwietnia pracujemy pod zwierzchnictwem policji

 

- Od wielu miesięcy spotykamy się ze wszystkimi służbami w naszym mieście. Ta współpraca jest bardzo dobra. Jeżeli chodzi o wspólne działania związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, to już 5 marca mieliśmy pierwsze posiedzenie wszystkich służb z tym związanych - podkreślił Piotr Borawski.

 

Tramwaj wodny

Zazwyczaj w długi weekend majowy wypływa w rejsy tramwaj wodny. W związku z panującą epidemią, zdecydowano iż w maju i czerwcu 2020 r. tramwaj nie będzie kursował. Będzie to możliwe prawdopodobnie w lipcu - wszystko zależy od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka