• Start
  • Wiadomości
  • Składanie kwiatów w ważnych miejscach pamięci w dniu Narodowego Święta Niepodległości

Składanie kwiatów w ważnych miejscach pamięci w dniu Narodowego Święta Niepodległości

Pod pomnikami Józefa Piłsudskiego, króla Jana III Sobieskiego oraz "Tym co za polskość Gdańska" w środę, 11 listopada, prezydent Aleksandra Dulkiewicz wspólnie z radnymi miasta, gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej i dowództwem Garnizonu Gdańskiego złożyła kwiaty w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
11.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości. Składanie kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego
Obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości. Składanie kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, Gdańsk obchodzi Święto Niepodległości w zmienionej formule. Nie odbyła się doroczna, barwna Parada Niepodległości, w której rokrocznie od 2003 roku uczestniczyło kilka, kilkanaście tysięcy osób (w 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości około 30 tys. osób). Miejskie uroczystości odbyły się na Górze Gradowej, symbolicznego miejsca na mapie Gdańska. 


W środę, 11 listopada, składano też kwiaty w miejscach upamiętniających odzyskanie Niepodległości lub ważnych dla Gdańska, gdańszczanek i gdańszczan. 

 

O godz. 10.00 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego.

Pod pomnikiem kwiaty składali m.in. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz, radna miejska Emilia Lodzińska, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, poseł na Sejm Kazimierz Smoliński, kombatanci. 

 

Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Przywitanie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. Po lewej gdańska radna Emilia Lodzińska
Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Przywitanie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. Po lewej gdańska radna Emilia Lodzińska
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

O godz. 11.00 prezydent Dulkiewicz wraz z radną miasta Gdańska Anną Golędzinowską złożyły kwiaty pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Potem spod tego miejsca zostały wypuszczone białe gołębie, co jest doroczną tradycją gdańskiego Święta Niepodległości.

Pomnik Jana III Sobieskiego pierwotnie stanął w 1898 roku we Lwowie. W 1950 roku pomnik został przekazany władzom polskim. Przez 15 lat stał w parku w Wilanowie, po czym przewieziono go do Gdańska. Od pierwszych chwil, kiedy pojawił się na Targu Drzewnym - a wydarzyło się to 26 czerwca 1965 roku - stał się ważny dla gdańszczan. To pod Janem III Sobieskim gdańszczanie od lat świętują najważniejsze rocznice 

 

 

Grypa osób wypuszsza gołębie, z tyłu pomnik Jana Sobieskiego
Wypuszczanie gołębi w Święto Niepodległości to też coroczna tradycja 
                                                                                                                                                                         Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

O godz. 11.30 prezydent Dulkiewicz wraz z radną Kamilą Błaszczyk złożyły kwiaty pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska” przy ul. Podwale Staromiejskie. 

Pomnik upamiętnia wydarzenia historyczne związane z Rzezią Gdańską w 1308 roku (w rzeczywistości raczej była wynikiem zerwania wojennego sojuszu polsko-krzyżackiego niż propolskiej postawy mieszkańców Gdańska), z polsko-krzyżacką wojną trzynastoletnią oraz wydarzeniami wojennymi dotyczącymi polskich gdańszczan w latach 1939-1945. Pomnik odsłonięty 28 grudnia 1969.

W dniu 8 maja 2008 roku z inicjatywy Koła Polonii Gdańskiej i Towarzystwa Przyjaciół Gdańska odsłonięto tablicę pamiątkową o treści: "Pamięci Polaków gdańskich, którzy zginęli za polskość Gdańska w niemieckich więzieniach, obozach koncentracyjnych i innych miejscach kaźni w latach 1939-1945."

Pod tablicą znajduje się zapisany fragment z Pieśni XII Jana Kochanowskiego: "A jeśli komu droga otwarta do nieba - Tym, co służą ojczyźnie."

 

Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska”
Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska”
                                                                                                                                                                        Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl



ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SKŁADANIA KWIATÓW POD POMNIKAMI 

 

TV

Światowa stolica bursztynu