• Start
  • Wiadomości
  • Polsko-czeska premiera Miniatury. „Atlas wysp odległych”

„Atlas wysp odległych” - opowieść o osobliwościach świata. Premiera Miniatury

Już w sobotę, 18 marca 2023 r., Teatr Miniatura zaprasza młodszych i starszych widzów w niezapomnianą podróż dookoła świata podczas spektaklu „Atlas wysp odległych”. To adaptacja książki Judith Schalansky w reżyserii nagradzanego czeskiego twórcy Marka Zákostelecký'ego.
16.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aktor trzyma ilustrację samolotu
Teatr Miniatura zaprasza na adaptację wybranych opowieści z książki znakomitej niemieckiej autorki Judith Schalansky - „Atlas wysp odległych”
fot. Piotr Pędziszewski

Scena Magazyn - nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta

Na swoją pierwszą premierę w tym roku, przeznaczoną dla widzów od 13. roku życia, Teatr Miniatura wybrał adaptację książki „Atlas wysp odległych” Judith Schalansky w przekładzie Tomasza Ososińskiego (wydawnictwo Dwie Siostry).

Można ją określić jako... poetycki i pięknie zilustrowany atlas geograficzny. Opowiada o 50. wyspach, a historie w niej zamieszczone są często zaskakujące, dziwaczne, a czasem nieprawdopodobne. Co ciekawe, wszystkie zdarzyły się naprawdę. Noblistka Olga Tokarczuk, która recenzowała książkę Judith Schalansky, napisała, że to „spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata”.

łysy mężczyzna w okularach
Spektakl reżyseruje Marek Zákostelecký - scenograf teatralny i reżyser, który pracował m.in. w światowej sławy teatrze lalkowym DRAK w Hradcu Králové
fot. Piotr Pędziszewski

Reżyseruje znany czeski twórca

Gdańską adaptację docenionej przez czytelników na całym świecie, oraz przez krytyków, książki Judith Schalansky przygotował wielokrotnie nagradzany czeski artysta Marek Zákostelecký. Na swoim koncie ma on ponad 130 scenografii do spektakli realizowanych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Polsce i Australii. Jest dwukrotnym laureatem prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, laureatem Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. W Gdańsku dał się poznać dzięki scenografii do spektaklu „Co u diabła” w reżyserii Michała Derlatki - za którą otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego w 2022 roku.

- Widziałem spektakl na podstawie książki „Atlas wysp odległych” w Czechach i tak mi się spodobał - temat, te mikrohistorie, które tam są - że bardzo chciałem go zrobić tutaj w Polsce. Dyrektor Michał Derlatka przystał na tę propozycję - wspomina Marek Zákostelecký, który gdański spektakl reżyseruje, a także przygotował do niego scenografię.

Co ciekawe, sceniczne miniatury będą tworzone na oczach widzów z zastosowaniem planszet, teatru cieni, efektów iluzji i kamer. Reżyser wybrał dziesięć wysp, wokół których buduje opowieść, a przemyślana i oryginalna forma teatralna ma oddać jej niepowtarzalny klimat.

aktor trzyma w rękach koło od steru statku
Najnowsza premiera Miniatury to oddziałująca na wyobraźnię opowieść o podróży po pięćdziesięciu tajemniczych wyspach
fot. Piotr Pędziszewski

Po temat sięgnął nieprzypadkowo - jak przyznaje, podróże są dla niego naturalne, nie tylko z uwagi na charakter jego pracy. - W podróżach najbardziej lubię to, co jest niespodziewane. Super jest, kiedy człowiek nie ma żadnych oczekiwań i otwiera się na to, co może go spotkać przyjemnego. Lubię mapy i atlasy, żona kupiła mi zestaw map turystycznych po Czechach. Ale często też podróżuję bez map. Myślę, że każdy człowiek musi sam znaleźć swoje drogi.

Muzykę do spektaklu skomponował Martin Husovský, pochodzący ze Słowacji muzyk, współzałożyciel i frontman zespołu Komajota, nagradzany kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Dramaturgicznie przy przedstawieniu współpracuje kierowniczka literacka Teatru Miniatura Agnieszka Kochanowska. W spektaklu występują: Magdalena Bednarek, Magdalena Gładysiewicz, Kamil Marek Kowalski, Jacek Majok i Piotr Srebrowski.

fragment scenografii z wyświetlanym dużym zdjęciem portretowym
Przedstawienie spodoba się widzom starszym i młodszym - przeznaczone jest dla widzów od 13. roku życia
fot. Piotr Pędziszewski

Premiera 18 marca, następne pokazy w marcu i kwietniu

Premiera „Atlasu wysp odległych” odbędzie się w sobotę, 18 marca, na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 16). Kolejne pokazy: 19 marca o godz. 15.00, 21 marca o godz. 10.00 i 12.00, 22 marca o godz. 10.00 i 12.00, 24 marca o godz. 18.00, 25 marca o godz. 12.00 i 15.00, 26 marca o godz. 15.00, 1 i 2 kwietnia o godz. 15.00.

Pokazowi 26 marca będą towarzyszyły warsztaty rodzinne zatytułowane „Kierunek: mapy uczuć” z cyklu #podróżemałeiduże prowadzone przez pedagożkę teatru Monikę Tomczyk. -Jak rzeczywistość staje się mapą, płaskim odwzorowaniem? I co się dzieje po drodze? Podczas warsztatów przetestujemy to na własnej skórze, tworząc światy bliskie i dalekie - zaprasza prowadząca.

Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl. Bilety na premierę można kupić na tydzień przed premierą. Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl.

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo