• Start
  • Wiadomości
  • Polski Chór Kameralny uroczyście obchodził swoje 45-lecie.

Znakomity koncert z okazji jubileuszu. Polski Chór Kameralny świętuje swoje 45-lecie

Znakomity koncert z okazji 45-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Gdański chór i zaproszeni muzycy ściągnęli w sobotni wieczór (17 czerwca) do Archikatedry Oliwskiej tłumy melomanów. Można było wysłuchać wykonania arcydzieła Jana Sebastiana Bacha "Mszy h-moll".
18.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
chórzyści w odświętnych strojach śpiewają we wnętrzu kościoła
Polski Chór Kameralny w tym roku obchodzi jubileusz 45-leci działalności
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jest instytucją kultury Miasta Gdańska. Tworzy ją 24 zawodowych śpiewaków wykonujących a cappella muzykę różnych epok. Zespół założył w 1978 przez Ireneusz Łukaszewski, a od od 1983 jego dzieło kontynuuje brat Jan Łukaszewski.

Wystawa polskich aparatów fotograficznych w Hevelianum. Takiej jeszcze nie było

Chór rocznie realizuje około 50 różnych programów, które prezentuje na blisko 100 koncertach. Trasy koncertowe obejmują miasta niemal całej Europy, także USA, Kanadę i Japonię. W repertuarze znajdują się dzieła zarówno kompozytorów światowych jak i polskich. Wielu kompozytorów współczesnych dedykuje zespołowi swoje utwory (ponad 700 prawykonań). Chór dostąpił zaszczytu światowego prawykonania drugiej, autorskiej wersji Missa Breavis Krzysztofa Pendereckiego.

wnętrze katedralne w ławach po bokach publiczność, na końcu nawy chór, w tle ogromny witraż
Publiczność szczelnie wypełniła Archikatedrę Oliwską
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

W ramach organizowanych przez zespół wydarzeń muzycznych odbywają się między innymi Dni Bachowskie, Międzynarodowy Festiwal Chopin w Gdańsku, a latem Międzynarodowe Festiwale Mozartowskie, zwane Mozartiana. W 1998 chór odznaczony został Medalem Stolema, w 1999 chór i dyrygent Jan Łukaszewski otrzymali Medal Księcia Mściwoja II, a w 2009 Splendor Gedanensis za „wykreowanie marki Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w Gdańsku”. W 2011 sam Festiwal został laureatem konkursu na najlepszy produkt turystyczny województwa pomorskiego. Chór jest tez zdobywcą aż 5 Fryderyków oraz 29 nominacji do tej nagrody i wielu innych.

Uczta dla melomanów w Archikatedrze Oliwskiej

Z okazji jubileuszu 45-lecia zespołu (1978-2023) Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis zaprosił do współpracy wykonawców z najwyższej półki. W Archikatedrze Oliwskiej usłyszeliśmy gwiazdę Mezzo z Ukrainy Olgę Kulchynską, znaną ze najlepszych scen muzycznych m.in. z Opéra National De Paris czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wystąpił też Iestyn Davies, brytyjski kontratenor, powszechnie uznawany za jednego z najlepszych śpiewaków na świecie, na co dzień występujący w English National Opera, La Scala w Mediolanie, laureata dwóch nagród Gramophone, zdobywcę Grammy. Publiczność oklaskiwała również szwajcarskiego tenora Fabio Trümpy, zdobywcę jednej z najważniejszych europejskich nagród muzycznych Prix des Amis du Festival d’Art Lyrique in Aix-en-Provence, związanego z Concertgebouw w Amsterdamie i Opérą de Dijon we Francji oraz basa Mariusza Godlewskiego, stypendystę w klasie prof. Leopolda Spitzera. Uhonorowanego Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii najlepszy śpiewak.


Solistom towarzyszyła orkiestra instrumentów dawnych założona i prowadzona przez charyzmatyczną skrzypaczkę Martynę Pastuszkę. „Oh orkiestra” zapraszana jest do udziału w najważniejszych festiwalach i salach koncertowych Europy, m.in. Theater an der Wien, Opera de Dijon, Sali im. Czajkowskiego w Moskwie, Kölner Philharmonie, Bayreuth Baroque, Handel Festspiele Halle, Bachfest Leipzig. Wprost ze światowych tournée przyjechała do Gdańska, do oliwskiej katedry, by po raz pierwszy zagrać w pełnym 24-osobowym składzie.

Kulminacyjnym punktem koncertu było wykonanie arcydzieła Jana Sebastiana Bacha „Mszy h-moll” (BWV 232 ) przez jubilata, czyli Polski Chór Kameralny Scholę Cantorum Gedanensis. Oliwski koncert skałdał się na cykl wydrzen Roku Jubileuszowego Polskiego Chóru Kameralnego.

Znakomici wykonawcy i dobór repertuaru był przepisem na sukces. Koncert był frekwencyjnym sukcesem. Biletów nie wystarczyło dla wszystkich, a wnętrze świątyni wypełnił tłum widzów. Po koncercie publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

Zobacz fotogalerię "Zasłuchanie" autorstwa Piotra Wittmana:

Medale dla zasłużonych artystów

Przed koncertem w archikatedrze wręczono też Medale za Długoletnią Służbę pięciu zasłużonym artystom. Natomiast prof. Jerzy Łukaszewski został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis i Nagrodą Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Medalem Prezydenta Miasta Gdańska z kolei odznaczony został Andrzej Macierzyński.

starszy mężczyzna siwy w kościele odbiera dyplom
Dyrektor naczelny i artystyczny oraz dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego prof. Jan Łukaszewski nagrodzony za swoją działalnośc
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Włodek Pawlik i inni świetni wykonawcy. XII EURO Chamber Music Festival od 21 czerwca 

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”