• Start
  • Wiadomości
  • Polska przejmuje stery Unii Europejskiej. Gdańsk jednym z ośrodków

Polska na pół roku przejmuje stery Unii Europejskiej. Gdańsk będzie na ustach całej Europy

Od 1 stycznia 2025 r. Polska będzie sprawować przez pół roku prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Identyczne zadanie nasz kraj wykonał 14 lat temu, w pierwszej połowie 2011 r. Od stycznia do czerwca zaplanowano ok. 300 spotkań, wydarzenia odbędą się w 24 miastach. Gdańsk będzie jednym z głównych ośrodków prezydencji w Radzie UE - to właśnie u nas wystartuje półroczna misja Polski we wspólnocie europejskiej. Jakie inne ważne imprezy zostaną zorganizowane w naszym mieście? 
30.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczne są flagi Unii Europejskiej. Flaga UE to niebieskie tło z dwunastoma złotymi gwiazdami ułożonymi w okrąg, symbolizujące jedność i harmonię narodów Europy. Centralna flaga na maszcie jest uchwycona w ruchu, poruszająca się na wietrze. W tle widać częściowo rozmazane fragmenty innych flag, które podkreślają wielokrotność symboli UE. Zdjęcie wykonane w pochmurny dzień, co nadaje obrazowi delikatnej, stonowanej atmosfery.
Flagi Unii Europejskiej na maszcie znajdującym się na Górze Gradowej
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Jakie są organy Unii Europejskiej?

Na początek warto wyjaśnić, jakie są najważniejsze instytucje, które kształtują codzienne życie państw UE. 

Parlament Europejski (PE) - to jedyna instytucja UE, której członkowie są wybierani bezpośrednio przez obywateli państw członkowskich Unii. Obecnie składa się z 720 posłów, z czego 53 to przedstawiciele Polski. Europarlament wybierany jest na 5-letnią kadencję. Ostatnie wybory odbyły się 9 czerwca 2024 r. 

Rada Unii Europejskiej (RUE) - znana również jako Rada Ministrów, składa się z ministrów rządów 27 państw członkowskich. Odgrywa kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji, współpracując z Parlamentem Europejskim w zakresie legislacji. Rada UE odpowiada za ustalanie kierunków polityki oraz koordynację działań w takich obszarach jak bezpieczeństwo, zdrowie publiczne i ochrona środowiska. 

Komisja Europejska (KE) - to organ wykonawczy Unii Europejskiej, który dba o przestrzeganie traktatów i wdrażanie polityk unijnych. Składa się z komisarzy reprezentujących każde państwo UE. Odpowiadają za różne dziedziny m.in. handel, środowisko, rolnictwo. Polskę w Komisji Europejskiej reprezentuje Piotr Serafin. Jest on komisarzem ds. budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej. KE ma też prawo inicjatywy legislacyjnej 

 
Na grafice widnieje logo nawiązujące do 25-lecia Polski w Unii Europejskiej. Dominują kolory charakterystyczne dla Polski (biały i czerwony) oraz Unii Europejskiej (niebieski). Symbol „EU” jest stylizowany, z czerwonym paskiem przecinającym litery, co może nawiązywać do polskiej flagi. Pod symbolem znajduje się adres internetowy: „POLAND25.EU” zapisany w dwóch kolorach — „POLAND” w czerwonym, a „25.EU” w niebieskim. Całość umieszczona jest na białym tle, nadając kompozycji prostotę i elegancję.
Twórcą logo polskiej prezydencji w Radzie UE jest Jerzy Janiszewski. To artysta, który stworzył symbol Solidarności w 1980 r., a także znak polskiej prezydencji w 2011 r. Logo czerpie inspirację z najnowszej historii Polski i symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Polska flaga przenika litery EU, co odzwierciedla ponad 20-letnie członkostwo Polski w UE oraz partnerstwo i synergię
mat. prasowe
 

Rada UE reprezentuje rządy państw członkowskich. Poszczególni ministrowie biorą udział w formalnych i nieformalnych radach, dotyczących ich resortowych zadań. Radom tym przewodniczy minister pochodzący z państwa sprawującego prezydencję. Na jej forum ministrowie i eksperci ze wszystkich państw UE:

  • negocjują i uchwalają unijne prawo
  • zawierają w imieniu UE umowy międzynarodowe
  • uchwalają budżet UE
  • tworzą unijną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa
  • koordynują politykę państw członkowskich w konkretnych dziedzinach

Co czeka Polskę w ramach prezydencji?

Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie wspólnoty europejskiej po 6 miesięcy każde, zaczynając od stycznia i od lipca danego roku. 

Deklaracja Gdańska. Samorządowcy z całej Europy rozmawiali, jak utrzymać silną UE

Przedstawiciele kraju sprawującego prezydencję w Radzie UE, zarówno na szczeblu ministerialnym jak i eksperckim, są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady UE oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.

Na zdjęciu widzimy scenę z publicznego wydarzenia, prawdopodobnie obchodów lub manifestacji. Na pierwszym planie ojciec niesie na ramionach małą dziewczynkę, która trzyma w dłoni czerwone kwiaty. Dziewczynka ma na sobie okulary przeciwsłoneczne i naszyjnik, co dodaje jej uroku. W tle widoczne są flagi Polski (biało-czerwona) oraz Unii Europejskiej (niebieskie z żółtymi gwiazdami), co sugeruje, że wydarzenie ma związek z tematyką europejską lub polsko-unijną. Atmosfera jest pogodna, a zdjęcie wykonano w słoneczny dzień, co podkreślają jasne barwy i cienie.
Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r.
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 

W związku z tym, do zadań Polski w najbliższych sześciu miesiącach będzie należało m.in.

  • Przewodniczenie pracom Rady UE i jej organów przygotowawczych (komitety i grupy robocze)
  • Reprezentowanie Rady wobec innych instytucji UE, w szczególności wobec Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego
  • Reprezentowanie Unii Europejskiej w stosunkach z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi (we współpracy z Komisją Europejską i Europejską Służbą Działań Zewnętrznych) 

Do 31 grudnia 2024 r. prezydencję Rady UE sprawują Węgry.

Unia Europejska szykuje ponad 8 miliardów zł dla pomorskich firm i inwestycji do 2027 roku

Polska prezydencja w Radzie UE przypada na początek nowego cyklu instytucjonalnego:

  • po wyborach do Parlamentu Europejskiego
  • początek prac nowego składu Komisji Europejskiej

Polska prezydencja będzie mierzyć się z wyzwaniami dotyczącymi m.in. 

  • europejskiego bezpieczeństwa
  • migracji
  • zmian klimatu
  • konieczności zapewnienia konkurencyjności Unii Europejskiej na globalnym rynku

Ponadto, przewodnictwo Polski będzie przypadało na początek kadencji nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

To Gdańsk rozpocznie prezydencję 

Pod przewodnictwem Polski w Radzie UE odbędą się 22 spotkania nieformalne w Warszawie i ok. 300 wydarzeń towarzyszących: spotkań eksperckich i urzędniczych. Poza tym, Polska zrealizuje interdyscyplinarny program kulturalny prezydencji w kraju i poza nim. 

- Planowanych w Gdańsku i u naszych sąsiadów z Gdyni i Sopotu spotkań może być finalnie nawet około pięćdziesięciu - informuje Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta i kierownik Referatu Spraw Zagranicznych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Na zdjęciu widzimy chłopca stojącego na wzgórzu, trzymającego dużą flagę Unii Europejskiej. Flaga powiewa na wietrze, a w tle rozciąga się panorama miasta z charakterystycznymi budynkami, w tym wysoką katedrą. Sceneria jest pełna zieleni, co wskazuje na wiosenną porę roku. Zdjęcie wykonane w słoneczny dzień, co podkreślają jasne barwy i wyraźne kontury. Chłopiec ubrany jest w letni strój: białą koszulkę i jeansowe szorty, co dodaje kompozycji swobody i radosnej atmosfery. Całość obrazu emanuje spokojem i nawiązuje do idei jedności oraz współpracy europejskiej.
9-10 stycznia 2025 r. w związku z inauguracją polskiej prezydencji w Radzie UE dojdzie w Gdańsku do spotkania Kolegium Komisarzy UE z członkami polskiego rządu. W naszym mieście gościć będzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 

Maciej Buczkowski zapewnia, że magistrat w ścisłej współpracy ze służbami wojewody pomorskiej oraz marszałka województwa pomorskiego stara się koordynować wszystko to, co złoży się na kalendarium gdańskich wydarzeń dedykowanych polskiej prezydencji w Radzie UE. 

- Możemy liczyć na życzliwość i merytoryczne wsparcie wielu gestorów miejsc istotnych z punktu widzenia logistyki organizacji wydarzeń. Goście polskiej prezydencji będą mieli okazję obradować na przykład w pomieszczeniach Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska (Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta), Teatru Szekspirowskiego, Muzeum II Wojny Światowej, ale też w wielu innych przestrzeniach, z których słynie Gdańsk - dodaje. 

Czy jadą z nami Czesi? Baltic Express już jest, ale wozi niemal samych Polaków

Zaznacza jednocześnie, że jednym z kluczowych partnerów dla Urzędu Miejskiego oraz strony rządowej jest też Gdańska Organizacja Turystyczna

- Fakt organizacji w Gdańsku wydarzenia inaugurującego polską prezydencję jest wyraźnym dowodem na niezaprzeczalną renomę i globalną rozpoznawalność, jaką cieszy się nasze miasto - podkreśla Maciej Buczkowski. 

Bo to właśnie w Gdańsku w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE w dniach 9-10 stycznia dojdzie do spotkania Kolegium Komisarzy z członkami polskiego rządu. Obie delegacje wezmą udział w dyskusjach zorganizowanych wokół klastrów tematycznych, koncentrujących się na różnych obszarach polityki UE i dostosowanych do priorytetów polskiej prezydencji. Spotkania te zakończą się sesją plenarną pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Oficjalne otwarcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej nastąpi 3 stycznia w formie uroczystej gali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Jakie wydarzenia będzie gościć Gdańsk?

Ważna “gdańska” data w kalendarzu wydarzeń polskiej prezydencji to Forum Kościuszkowskie. Spotkanie w dniach 3-4 lutego przygotowuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Będzie to najważniejsze wydarzenie polskiej prezydencji dotyczące praw człowieka i wolności obywatelskich w Białorusi.

Na zdjęciu widzimy flagę Unii Europejskiej powiewającą na maszcie na tle pochmurnego nieba. Na pierwszym planie znajduje się herb przedstawiający złotego lwa trzymającego tarczę z biało-czerwonym krzyżem i koroną. Symbolika wskazuje na odniesienie do Gdańska lub regionu Pomorza, co łączy lokalny motyw z europejskim kontekstem. Zestawienie flagi UE z historycznym herbem podkreśla jedność i współpracę w ramach wspólnoty europejskiej, jednocześnie akcentując lokalną tożsamość. Atmosfera zdjęcia jest uroczysta, z delikatnym kontrastem pomiędzy złotem herbu a błękitem flagi UE.
Polska po raz pierwszy przewodnictwo w Radzie UE objęła 1 stycznia 2011 r., siedem lat po uzyskaniu członkostwa w Unii Europejskiej
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 

Kolejne ciekawe wydarzenie, które w adresie ma Gdańsk, to konferencja dotycząca priorytetu resortowego prezydencji "Przyszłość pracy w Europie cyfrowej". Jej organizatorem w dniach 20-21 luty jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W dniach 22-23 maja odbędzie się w Gdańsku 54. Posiedzenie Dyrektorów Generalnych Ochrony Ludności państw Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Jego organizatorem jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Gdańsk będzie też gościł uczestników Konferencji Tydzień kosmiczny UE. Organizatorem spotkania od 28 do 29 maja jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Z kolei, w dniach 9-10 czerwca Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zorganizuje w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku konferencję pt. „Społeczeństwo obywatelskie jako czynnik odporności/ gotowości na zjawiska kryzysu we współczesnej UE”.

Jak Unia Europejska zmieniła Gdańsk przez 20 lat? Przypominamy 20 topowych inwestycji

Po naszym kraju Radzie UE przewodniczyć będzie Dania (lipiec-grudzień 2025), a następnie Cypr (styczeń-czerwiec 2026). Z tymi dwoma państwami Polska ściśle współpracuje podczas swojej prezydencji. Trzy kolejne kraje członkowskie UE opracowują m.in. wspólnie 18-miesięczny program działań. System trio prezydencji wprowadzony został w 2009 r. traktatem lizbońskim.

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana