• Start
  • Wiadomości
  • Półkolonie teatralne z aktorami i pedagożką z Teatru Miniatura. Zapisy już ruszyły

Półkolonie teatralne z aktorami i pedagożką z Teatru Miniatura. Zapisy już ruszyły

Zostań teatralnym szpiegiem! - pod takim hasłem odbędzie się „Letni kurs dekryptażu” - letnie półkolonie dla młodzieży w wieku od 10 do 13 lat, prowadzone przez aktorów Wojciecha Stachurę i Krystiana Wieczyńskiego, oraz pedagożkę teatru Monikę Tomczyk, z Miejskiego Teatru Miniatura. Zajęcia potrwają dwa tygodnie, od 19 do 30 lipca. Zapisy przyjmowane są do 30 czerwca.
12.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Teatr Miniatura zaprasza na półkolonie dla młodzieży - Wojciech Stachura, Monika Tomczyk i Krystian Wieczyński poprowadzą ciekawe zajęcia interdyscyplinarne
Teatr Miniatura zaprasza na półkolonie dla młodzieży - Wojciech Stachura, Monika Tomczyk i Krystian Wieczyński poprowadzą ciekawe zajęcia interdyscyplinarne
mat. Teatru Miniatura

 

 

Tematem „Letniego kursu dekryptażu”, organizowanego w drugiej połowie lipca przez Teatr Miniatura, będzie zabawa w szpiegowanie rzeczywistości - jej dekodowanie, a potem kodowanie w teatralne działanie. Uczestnicy przekonają się, że każdy ślad oraz trop mogą być inspirujące do artystycznej wypowiedzi i spędzenia wakacji w twórczy sposób.

Zajęcia będą się odbywały w teatrze i jego okolicach. Warsztatowicze będą ćwiczyli spostrzegawczość i uważność na to, co ich otacza, sprawdzą, jak to jest przyjmować różne role i grać je przekonująco i spróbują sami zakodować ważny dla nich przekaz w finałowym pokazie, który będzie można zobaczyć na Dużej Scenie teatru 30 lipca. Możliwe, że nie tylko na scenie, ale również w różnych miejscach teatru i poza nim - wszystko zależy od kreatywności i chęci uczestników.

Zajęcia podczas półkolonii poprowadzi trio doświadczone w prowadzeniu teatralnych działań edukacyjnych różnego typu: aktorzy Teatru Miniatura - Wojciech Stachura i Krystian Wieczyński, oraz pedagożka teatru Monika Tomczyk, która przygotowała warsztaty bazujące na naturalnej aktywności ruchowej, sztuce współczesnej i fotografii, inspirowane teatrem tańca i teatrem plastycznym. Z kolei Krystian Wieczyński skupi się na podstawowych zadaniach aktorskich i metodzie improwizacji, a Wojciech Stachura wykorzysta zabawę teatralnymi środkami wyrazu, aby nauczyć uczestników budowania dramaturgii wydarzeń scenicznych i tworzenia teatralnych form. Uczestnicy będą podzieleni na trzy grupy - każda będzie miała zajęcia ze wszystkimi instruktorami.

Warsztaty odbywać się będą od poniedziałku do piątku, w dniach 19-30 lipca, w godzinach 9:00-15:00 (przewidziana są przerwy na posiłek, który każdy uczestnik przynosi dla siebie - teatr nie zapewnia posiłków. Ze względu na ograniczenia związane z reżimem sanitarnym także napoje uczestnicy zapewniają we własnym zakresie). Pokaz finałowy odbędzie się 30 lipca o godzinie 18:00.

Koszt dwutygodniowych półkolonii to 600 zł. Ilość miejsc jest ograniczona - w sumie w zajęciach może wziąć udział 30 osób (liczy się kolejność zgłoszeń). Zgłoszenia są przyjmowane do 30 czerwca. Wymagane dokumenty: formularz zgłoszenia uczestnika, kartę kwalifikacyjną uczestnika oraz oświadczenie uczestnika warsztatów w czasie stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19, dostępne są do pobrania na stronie teatru - TUTAJ. Należy je wypełnić oraz przesłać skan na adres justyna.sawicka@teatrminiatura.pl - do koordynatorki półkolonii Justyny Sawickiej, która udziela także informacji ws. półkolonii - pod numerem tel. 601 710 850. Oryginał dokumentów należy przynieść w pierwszym dniu półkolonii.

 

W ubiegłym roku podczas półkolonii teatralnych Teatru Miniatura uczestnicy zwiedzili m.in. stolarnię, w której zapoznali się z procesem tworzenia elementów świata teatralnego od A do Z
W ubiegłym roku podczas półkolonii teatralnych Teatru Miniatura uczestnicy zwiedzili m.in. stolarnię, w której zapoznali się z procesem tworzenia elementów świata teatralnego od A do Z
mat. Teatru Miniatura

 

O prowadzących warsztaty:

Wojciech Stachura - aktor Miejskiego Teatru Miniatura, zadebiutował w Gdańsku w 2013 roku tytułową rolą w spektaklu „Fahrenheit” w reżyserii Michała Derlatki. Prowadzi warsztaty edukacyjne, jest wiceprezesem Fundacji Sopot Centralny, aktywnie współtworzy życie kulturalne Trójmiasta. Poza macierzystym teatrem regularnie uczestniczy w projektach niezależnych i bierze udział w przedsięwzięciach innych instytucji. Współpracuje m.in. z, Teatrem Gdynia Główna, Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Kameralną w Sopocie, Fundacją Pomysłodalnia oraz Instytutem Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie. Ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Jeszcze w trakcie studiów występował w Białostockim Teatrze Lalek oraz w Teatrze Latarnia Magiczna. W wolnym czasie zajmuje się również konstrukcją i budową lalek. Instruktor Lata w teatrze w latach 2015, 2016 i 2020. Pomysłodawca i prowadzący Ferie w teatrze w 2020 roku. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego w 2021 roku.

Monika Tomczyk - pedagog teatru w Miejskim Teatrze Miniatura od marca 2020 roku. Animatorka, terapeutka, reżyserka. Absolwentka pedagogiki specjalnej Uniwersytetu Łódzkiego z 16-letnim stażem pedagogicznym – nauczyciel dyplomowany (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Klinika Zaburzeń Rozwoju Navicula, Towarzystwo Wspierania Dziecka i Rodziny Lokomotywa) oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST we Wrocławiu. Ukończyła też Akademię Teatru Alternatywnego, Letnią Szkołę Dramy z Johnem Sommersem, jest terapeutką SI, instruktorką Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała, Eksperymentalnego Teatru Tańca (EXTATHE dr Detlefa Kapperta), Edukacji Somatycznej (The Body/Think Process BTP Alana Craiga Wilsona) oraz Tańca Terapeutycznego.

Krystian Wieczyński - aktor Miejskiego Teatru Miniatura. Przygodę z teatrem rozpoczął w liceum, w 1992 roku, w dzisiejszym Teatrze Wiczy, z którym zrealizował większość tytułów. W latach 2001-2017 instruktor ds. teatru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, gdzie zajmował się również cyrkiem. W 2015 roku zdał egzamin eksternistyczny na aktora dramatu ZASP. W latach 2006-2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania. Od 2012 gościnnie, a od 2018 w stałym zespole Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Współtwórca i realizator wielu projektów kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Laureat m.in. głównej nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Sezon w piekle” Teatru Wiczy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1996 roku, nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu teatru w 2003 roku, Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest za wkład w rozwój filmu w regionie w 2007 roku, Krawata Kultury portalu kulturalnytorun.pl w dziedzinie film/teatr w 2011 roku.
 

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna