Uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza rozpoczną się w piątek, o godz. 17.00. O tej godzinie kondukt żałobny wyruszy z budynku Europejskiego Centrum Solidarności (gdzie od czwartku, od godz. 17.00 ustawiono trumnę z prezydentem, aby mieszkańcy mogli się z nim pożegnać) do Bazyliki Mariackiej.
Żałobnicy wyruszą ulicami Gdańska, gdzie będzie mijał miejsca związane z życiem i działalnością prezydenta Pawła Adamowicza. Trasa, nazwana sentymentalną, będzie wiodła ulicami: Doki, Łagiewniki, Stolarska, Podwale Staromiejskie, Pańska, Węglarska i Piwna.
- Kondukt żałobny minie I Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszczał prezydent, następnie przejdzie obok ulicy Miniszki, na której znajduje się mieszkanie, gdzie się wychował - mówi Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska. - Dalej kondukt podąży ulicą w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 50, do której również uczęszczał, i iinie kościół św. Mikołaja, gdzie został ochrzczony. Stamtąd skręci przy Baszcie Jacek, w pobliżu placu z Pomnikiem Jana III Sobieskiego, gdzie prezydent Adamowicz uczestniczył w manifestacjach Ruchu Młodej Polski. Następnie ulicą Piwną podjedzie pod wejście główne Bazyliki.
Kondukt będzie poruszał się jezdnią. Wzdłuż trasy będą dostępne tylko chodniki dla pieszych. Po wniesieniu trumny do bazyliki Mariackiej zostanie odprawiona msza święta i trumna zostanie wystawiona do godz. 24.00.
- Niestety, w sobotę od godz. 7.00 rano, tak jak wcześniej podawaliśmy, nie będzie możliwe wejście do bazyliki ze względów bezpieczeństwa. Świątynia będzie otwarta dopiero mniej więcej od godz. 10.00 - dodaje Dulkiewicz.
O godz. 12 w sobotę, 19 stycznia, w Bazylice Mariackiej rozpocznie się pogrzebowa msza św., którą poprowadzi metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. Uroczystość będzie miała charakter otwarty, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc w świątyni, w kilku lokalizacjach Gdańska staną telebimy, na których będzie transmitowana na żywo.
Na terenie Śródmieścia zostaną wyznaczone 4 miejsca oglądalności, w których na telebimach będzie emitowana ceremonia:
- Ulica Długa i Długi Targ. Dojście będzie możliwe ze wszystkich kierunków z wyłączeniem: Bramy Zielonej (Most Zielony), ul. Powroźniczej i ul. Pocztowej;
- Targ Węglowy: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
- Park Świętopełka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
- Ołowianka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia.
Rodzina zaapelowała, by na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy, a zamiast tego wesprzeć dwie organizacje: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz Hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Po mszy prochy prezydenta zostaną złożone w świątyni.
Podczas pogrzebu każdy, kto będzie potrzebował, będzie miał zapewnioną bezpłatną profesjonalną pomoc psychologiczną. Będzie ona udzielana w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ulicy Długi Targ 39/40.
W pobliżu Bazyliki Mariackiej wsparcia udzielać będą również pracownicy socjalni (ubrani w pomarańczowe kamizelki, z plakietkami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku), którzy odprowadzą do psychologa, wyprowadzą z tłumu itd.
Telebimy z transmisją mszy pogrzebowej w Bazylice Mariackiej staną także m.in. w Sopocie, Warszawie, Gliwicach, Poznaniu, Łodzi, Rybniku, Szczecinie i innych miastach Polski, w centralnych punktach - na placach, rynkach, itp.