• Start
  • Wiadomości
  • Podziękowanie za 30 lat wolności. Msza dziękczynna w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Podziękowanie za 30 lat wolności. Msza dziękczynna w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Podczas mszy w Bazylice Mariackiej Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska zapaliła przy ołtarzu świecę, symbolizującą wdzięczność za odzyskaną wolność. W poniedziałek w bazylice odbędzie się msza ponad podziałami dla przedstawicieli różnych religii i wyznań.
02.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska zapala świecę podczas mszy dziękczynnej w Bazylice Mariackiej
Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska zapala świecę podczas mszy dziękczynnej w Bazylice Mariackiej
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Wizyta papieża Jana Pawła II była impulsem do powstania "Solidarności" - powiedział rozpoczynając mszę ksiądz prałat Ireneusz Bradtke. - Wielomilionowego ruchu Polek i Polaków, którzy podjęli odpowiedzialność za ojczyznę pragnąc zmienić jej oblicze.

We mszy dziękczynnej za 30 lat wolności w Bazylice Mariackiej uczestniczyli m.in.: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego, Jacek Karnowski prezydent Sopotu, Jan Kozłowski były marszałek woj. pomorskiego, bliscy zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza - m.in. wdowa Magdalena, ojciec Ryszard Adamowicz i brat, Piotr.

- W tych dniach chcemy wrócić pamięcią do wydarzeń, które mają wielkie znaczenie dla Polaków - mówił ojciec Zdzisław w Bazylice Mariackiej podczas mszy. - Przed 40 laty stanął pomiędzy nami papież z rodu Polaków, a 30 lat temu rozpoczynał się marsz ku upragnionej wolności. Wtedy w 1979 roku, jak mówią historycy, Polacy się policzyli. Zobaczyli, ilu ich jest, kiedy ponad 10 milionów gromadziło się przez dziewięć dni w różnych miastach naszej ojczyzny. Wtedy na Placu Zwycięstwa przy Grobie Nieznanego Żołnierza papież wygłosił tak ważną dla nas katechezę.

Ojciec Zdzisław podkreślił też, że nie wolno mówić, że tę czy inną osobę mamy zwalczać, zniszczyć a chrześcijanie mają być tymi, którzy szukają porozumienia, tymi z którymi należy obmyślać jak dźwigać brzemiona.

- Jeden drugiego brzemiona nosić - przypomniał słowa papieża Jana Pawła II ojciec Zdzisław. - Jak dziś te słowa są aktualne, jak głęboko musimy je wziąć do swoich serc i sumień. Dziś jest czas odpowiedzialności za to, czego jako społeczeństwo podjęliśmy się realizować w czerwcowe dni 1989 roku, kiedy w wyborach obraliśmy kierunek wolnej i suwerennej ojczyzny.

 

AX5A9315
W niedzielę 2 czerwca msza dziękczynna, w poniedziałek 3 czerwca także w Bazylice Mariackiej msza ponad podziałami dla wyznawców różnych religii i wyznań 
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Ksiądz prałat Ireneusz Bradtke podkreślił pod koniec liturgii, że świeca zapalona na początku mszy przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz będzie paliła się do końca obchodów Wolności i Solidarności, do 11 czerwca jako przejaw wdzięczności za dar wolności i solidarności.  Zaprosił też chętnych na wyjątkową mszę do bazyliki Mariackiej, która odbędzie się w poniedziałek, 3 czerwca o godz. 16.30.

- Jutro do Gdańska przyjadą samorządowcy z całej Polski - powiedział ksiądz Bradtke. - Będziemy się modlić modlitwą ponadreligijną. Razem z prezydent Dulkiewicz zaprosiliśmy do bazyliki przedstawicieli różnych religii i wyznań, aby wspólnie, jeden z drugim, podziękować Bogu za wielki dar wolności, który jest też zadaniem, abyśmy go dobrze  zagospodarowali.

 

Czytaj także:

Modlitwa ekumeniczna w Bazylice Mariackiej z udziałem kilkudziesięciu samorządowców

 

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów