• Start
  • Wiadomości
  • Podsumowanie działań na rzecz osób z niepełnosprawnością 

Gdańskie działania na rzecz osób z niepełnosprawnością: mieszkania, asystenci, kręgi wsparcia

Treningi usamodzielniające w mieszkaniach wspomaganych i środowisku domowym, wsparcie asystenckie osób niepełnosprawnych, diagnoza i poradnictwo, kręgi wsparcia - to niektóre z działań Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Miasta Gdańska w ramach wsparcia osób z niepełnosprawnością w Gdańsku. 
11.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej kobita w średnim wieku, w rótkich włosach sukience obok mloda kobieta z długimi włosami i oklaramia,w marynarce i spódniy obok młody meżczyzna szczupły w marynarce. Przed nimi mikrofon, za nimi tablica z napisem Gdańsk Miastem Równości
Nz. Od lewej Joanna Cwojdzińska, prezes PSONI Gdańsk obok Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Marcin Męczykowski, zastępca dyrektora ds. usług społecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Czytaj także: Wiecha na budynku Centrum Opieki Wytchnieniowej. Za pół roku pierwsi podopieczni


Prezydent Dulkiewicz: Kampania Gdańsk Miastem Równości to konkretne działania

W środę, 11 stycznia 2023 roku w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ulicy Jagiellońskiej w Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Joanna Cwojdzińska, prezes PSONI Gdańsk i Marcin Męczykowski, zastępca dyrektora ds. usług społecznych MOPR przedstawili działania Miasta, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzine wpisujące się w kampanię Gdańsk Miastem Równości.

Czytaj także: ECS stanie się bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych - placówka dostała na to ćwierć miliona zł grantu

- Hasło “Gdańsk Miastem Równości” to efekt nie tylko polityki prowadzonej przez Radę Miasta Gdańska już od pięciu lat - powiedziała  Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - To nie tylko kampania społeczna uświadamiająca, w jak różnym społeczeństwie żyjemy, ale też pakiet konkretnych działań, które nie byłyby możliwe bez współpracy z organizacjami pozarządowymi. Takimi jak Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które wspiera rodziny już od informacji, że mogą zostać rodzicami dzieci z niepełnosprawnością, do ich dorosłości. Takich miejsc powinniśmy mieć więcej, choć inne miasta patrzą na nas z zazdrością, bo wiele wyzwań udaje się realizować. To między innymi mieszkalnictwo wspomagane i społeczne, asystentura. “Gdańsk Miastem Równości” to nie jest puste hasło, wypełniamy je treścią. Chcemy zapewnić każdemu na miarę jego możliwości dobre, godne życie.

Czytaj także: Rodziny zastępcze. Czego potrzebują, jak je wesprzeć? Autorski projekt gdańskiej Fundacji

Przypomnijmy - kampania Gdańsk Miastem Równości ma zwrócić uwagę na różne aspekty równości dotyczące wszystkich mieszkańców. Mówi też o poszukiwaniu rozwiązań, które sprawią, że każdy będzie czuł się dobrze w miejscu, w którym żyje. Jednym z dokumentów mówiących o potrzebie dostosowania przestrzeni miejskiej dla wszystkich jej użytkowników jest Gdański Model na Rzecz Równego Traktowania, a w 2022 roku przyjęty został Poradnik projektowania uniwersalnego. 

PSONI - od 60 lat dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin 

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną tworzy warunki dla aktywnego życia osób z niepełnosprawnością intelektualną. To niezależna, innowacyjna organizacja skupiającą ludzi działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin i otoczenia. Stworzyła dla nich system kompleksowego wsparcia.

Na co dzień w Gdańsku, Stowarzyszenie realizuje swoje działania w 11 placówkach. Oferuje sieć wsparcia osobom niepełnosprawnym przez całe życie, daje możliwość wszechstronnej rehabilitacji, edukację ogólną, szansę na aktywizację zawodową, opieka wytchnieniową lub asystenturę i samodzielność. 

20230111-psoni-briefing-12_949x633
Jednym z praw każdego człowieka, również tego z niepełnosprawnością, jest prawo do niezależnego życia w miejscu, w którym zamieszkuje i stworzenie takiego systemu całościowego wsparcia, żeby niepełnosprawność nie była przesłanką każącą zamieszkać takiej osobie w domu pomocy społecznej.
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Gdańsk Miastem Równości to młoda kampania, a my już 60 lat tworzymy system wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnością - podkreśla Joanna Cwojdzińska, prezes PSONI Koło Gdańsk. - Wiemy, jak to zrobić, wspieramy osoby z niepełnosprawnością od urodzenia do dorosłości. Dużo zadań wykonujemy we współpracy z samorządem i dzięki unijnym środkom. Walczymy o respektowanie praw osób z niepełnosprawnością do niezależnego życia w lokalnej społeczności. Tworzymy taki system całożyciowego wsparcia, żeby niepełnosprawność nie była przesłanką zmuszającą osobę z niepełnosprawnością do zamieszkania w domu pomocy społecznej. Stąd cały wachlarz usług społecznych, które muszą być zrealizowane i w naszym mieście są realizowane. To asystencja osobista, usługi wytchnieniowe, mieszkania wspomagane, mieszkania ze wsparciem. 

Czytaj także: Wiecha na budynku Centrum Opieki Wytchnieniowej. Za pół roku pierwsi podopieczni

Mieszkańcy Gdańska mogą skorzystać z następujących form wsparcia. To m.in. specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, świadczone przez osoby posiadające odpowiednie przygotowanie, dostosowane do potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności. To również program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” finansowany w ramach Funduszu Solidarnościowego. Usługa polega na zapewnieniu osobom z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym, umiarkowanym lub dzieciom do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowania w życiu społecznym.

Kierunek - deinstytucjonalizacja. Kręgi wsparcia, mieszkania społeczne, asystentura

Jak podkreślił Marcin Męczykowski, zastępca dyrektora ds. usług społecznych gdańskiego MOPR obecnie w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością jest jeden ważny kierunek - deinstytucjonalizacja, czyli wspieranie osoby między innymi z niepełnosprawnością w jej środowisku. 

- Unikamy wsparcia instytucjonalnego, w wielkich grupach, korzystamy z narzędzi takich jak asystentura, środowiskowe domy samopomocy, placówki dziennego pobytu, mieszkalnictwo społeczne - tłumaczy Marcin Męczykowski. - Aby jak najdłużej utrzymać taką osobę w jej środowisku, miejscu zamieszkania. Obecnie wraz z PSONI realizujemy projekt, w ramach którego utworzone zostaną cztery kolejne mieszkania wspomagane z zasobów Miasta Gdańska. Zostaną uruchomione w tym roku i kolejne osoby z niepełnosprawnością będą mogły przejść w nich trening i uzyskać indywidualne wsparcie. Inny projekt, który realizujemy i wdrażamy w Gdańsku, to kręgi wsparcia. Koncepcja, zgodnie z którą osoba pozostaje w miejscu zamieszkania, wokół niej stworzymy grupę ludzi, sieć wsparcia z sąsiadów i osób dodatkowo zatrudnionych, aby kiedy na przykład odejdzie rodzic w bezpiecznych warunkach mieszkała jak długo potrzeba. 

20230111-psoni-briefing-18_949x633
W środę, 11 stycznia 2023 roku w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ulicy Jagiellońskiej w Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Joanna Cwojdzińska, prezes PSONI Gdańsk i Marcin Męczykowski, zastępca dyrektora ds. usług społecznych MOPR przedstawili działania na rzecz osób z niepełnosprawnością
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Mieszkania wspomagane, mieszkania ze wsparciem, terapia zajęciowa

Obecnie w Gdańsku działa 16 mieszkań wspomaganych, w 2023 roku dojdą kolejne cztery. Uczestnicy spotkania podkreślali też, że dużym sukcesem w kierunku deinstytucjonalizacji jest Gdański Program Mieszkalnictwa Społecznego, w ramach którego osoby z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami psychicznymi mogą przejść trening i uzyskać indywidualne wsparcie, najbardziej im potrzebne właśnie w jednym z 16 mieszkań.

Poza mieszkaniami wspomaganymi, w ramach programu dostępne są też mieszkania ze wsparciem, które stanowią kolejny etap w drodze do niezależnego życia. Osoba, która przejdzie trening w mieszkaniu wspomaganym może otrzymać lokal z zasobów miasta, gdzie to wsparcie przy pomocy opiekuna, asystenta, terapeuty będzie w dalszej formie kontynuowane.

Czytaj także: Ferie zimowe w Gdańsku będą ciekawe. Czeka wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. AKTUALIZACJA

Na terenie Gdańska funkcjonuje również 6 warsztatów terapii zajęciowej z 227 miejscami. Warsztaty stwarzają uczestnikom niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Rafał Trzaskowski w Porcie Gdańsk