"Ludzie z misją" - podcast z opowieściami społeczników z gdańskiego MOPR

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku ma własny podcast, w którym poznać można bliżej dziesięcioro pracujących w nim od lat opiekunów socjalnych. - Do tej pracy nadają się specyficzne osoby. Siebie trzeba zostawić na dalszym planie, ale jednocześnie siebie nie zgubić - mówi Robert Klimczak, który od 22 lat pracuje w tym zawodzie.
21.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
młoda kobieta na tle graffiti
Aleksandra Lehmann
Fot. 102Group dla MOPR

Wywiady z ludźmi z misją

Podcasty gdańskiego MOPR pt. “Ludzie z misja” mają formę wywiadów, w których opiekunowie socjalni z pasją, refleksją i humorem opowiadają o swojej codziennej pracy, o tym, co zadecydowało, że wybrali ten zawód i realizują się w nim od kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat. Co jest w tej pracy trudne, a co jest sukcesem?

Wesprzyj osobę ubezwłasnowolnioną. Apel Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

Trzeba tego anioła mieć w sobie

Jedna z bohaterek, Aleksandra Lehmann, w MOPR pracuje od 11 lat, przede wszystkim z dziećmi i z młodzieżą: ”Młodzież reaguje fenomenalnie na moje tatuaże, bo nie jestem sztywną panią zza biurka i jak nie ma o co zagadać, bo nie zawsze na początku o co jest, to o tatuaże (...) Premie? To bardziej premie od ludzi w sensie ich historii i widocznych zmian, trzeba tego anioła mieć w sobie, żeby jakoś w tym fruwać (...). To jest bardzo fajna praca, bo w którymś momencie widać efekty” - mówi w podcaście.

UCK obala mity. Chory na padaczkę może żyć normalnie, a wiedza najlepiej leczy ze strachu

młoda kobieta stoi na tle płotu na którym wiszą skrzynki na listy
Aneta Bojko
Fot. 102Group dla MOPR

Potrafię słuchać

Aneta Bojko, pracownik socjalny od 15 lat: “Śmiejemy się z koleżankami, że chyba mamy napisane na czole “pracownik socjalny”, jeśli ktoś ma podejść i zapytać o cokolwiek na mieście czy w tramwaju, zawsze podchodzi do nas. (...) Jestem otwarta na ludzi, potrafię słuchać i wyłapywać z rozmowy trudne rzeczy i szukać wspólnie rozwiązania.. Ta praca łączy moje cechy charakteru i moją chęć pomagania z działaniem na rzecz ludzi.

 

mężczyzna w średnim wieku siedzi na chodniku
Robert Klimczak
Fot. 102Group dla MOPR

Nam się chce

Robert Klimczak wybrał pracę w gdański MOPR 22 lata temu: “Czas szybko mija, jeśli robi się to, co się lubi (...) Do tej pracy nadają się specyficzne osoby, na pewno nie egoiści, siebie trzeba zostawić na dalszym planie, ale jednocześnie siebie nie zgubić. Zacząć żyć problemami ludzi, którym się pomaga. (...) Brak dachu nad głową to maksymalne wykluczenie, każdy patrzy na ciebie wrogo. … często mam do czynienia z osobami, którym już nikt nie chce pomóc. A nam się chce”.

 

Podcastów można wysłuchać na specjalnie dedykowanej “ludziom z misją” stronie, na której dostępny jest także album z opowieściami bohaterów w formie sylwetek.  

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask