• Start
  • Wiadomości
  • Pod Kotem i Myszą. Na początek Grass. Później Szapołowska

Pod Kotem i Myszą. Na początek Grass. Później Szapołowska

We Wrzeszczu, przy ul. Lelewela, 28 października 2015 r. otwarto po remoncie biblioteczną Filię nr 7, która zyskała nie tylko nowy wygląd, ale i nazwę: Biblioteka pod Kotem i Myszą. Nowoczesna placówka przypominająca Bibliotekę Manhattan ma stać się centrum kulturalnym dzielnicy.
28.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Biblioteka ma przyciągać młodego czytelnika. Wnętrza zaplanowali projektanci Biblioteki Manhattan.

Nowa nazwa odnowionej Filii nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ulicy Lelewela 21/22 nie jest przypadkowa. Przy tej samej ulicy, zaledwie kilka domów dalej, mieszkał Günter Grass.

– Nawiązaliśmy nazwą do tytułu opowiadania Güntera Grassa „Kot i mysz”, które pokazuje Gdańsk z perspektywy młodych ludzi. Chcemy, żeby to właśnie młodzi ludzie byli naszymi czytelnikami, dlatego stworzyliśmy osobną część dla młodzieży i oddzielną dla dzieci. Może się wydawać, że te części są nawet zbyt duże w stosunku do całej powierzchni biblioteki, ale zależało nam na tym, żeby nasi młodzi czytelnicy czuli się tutaj bardzo dobrze i spędzali w bibliotece wolny czas, stopniowo nasiąkając atmosferą miłości do książek – mówi dyrektor WiMBP Paweł Braun.

Księgozbiór filii liczy 12 tysięcy tytułów. W placówce, oprócz dzieł patrona biblioteki oraz pozycji literatury dziecięcej i młodzieżowej, można wypożyczyć nowości wydawnicze, kryminały i literaturę kobiecą. Jednak, co ważne, Biblioteka pod Kotem i Myszą nie ograniczy się do wypożyczalni książek. Odwiedzający będą mieli do dyspozycji kolekcję czasopism i gry planszowe, a także, jak na nowoczesną placówkę przystało, komputery, ksero, drukarkę i skaner.

Kierownictwo biblioteki chce także edukować i rozwijać zainteresowanie literaturą poprzez wydarzenia specjalne.

– W bibliotece oczywiście znajdują się dzieła Grassa, jednak bardziej zależy nam na tym, żeby przybliżać twórczość tego pisarza poprzez cykl spotkań i prezentacji jemu poświęconych. Chcemy, by ta literatura była dobrze znana, zwłaszcza w tej dzielnicy – podkreśla Paweł Braun.

Nowoczesne wnętrze, przygotowane przez zespół projektantów odpowiedzialnych za wygląd Biblioteki Manhattan, i bogaty program spotkań tematycznych i wykładów mają sprawić, że filia stanie się nowym kulturalnym centrum spotkań mieszkańców Wrzeszcza.

– Biblioteka będzie prowadziła szeroką działalność kulturalną. Planujemy współpracę z instytucjami, nie tylko tymi zajmującymi się Grassem, jak Gdańska Galeria Miejska, ale wszystkimi, które działają na terenie Wrzeszcza. Bardzo liczymy na współpracę z Garnizonem Kultury, Starym Maneżem i innymi – zapowiada Paweł Braun.

Pierwsze spotkanie poświęcone Günterowi Grassowi, zatytułowane „Okolice Grassa. Dolny Wrzeszcz w twórczości pisarza – forma literackiej wycieczki po okolicach Biblioteki i Dolnym Wrzeszczu w twórczości pisarza”, odbędzie się już w czwartek, 29 października 2015 r., o godz. 18. Wykład poprowadzi dr Bartosz Dąbrowski.

W piątek, 6 listopada, o tej samej godzinie bibliotekę odwiedzi Grażyna Szapołowska. Podczas spotkania, które poprowadzi Iwona Demska, aktorka opowie m.in. o autobiograficznej powieści „Ścigając pamięć”.

Na wszystkie wydarzenia w Bibliotece pod Kotem i Myszą wstęp wolny.


TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych