• Start
  • Wiadomości
  • Poczuj się jak migrant. Bezpłatna gra dla szkół gotowa - pobierz i graj   

Poczuj się jak migrant. Bezpłatna gra dla szkół gotowa - pobierz i graj   

Gra, która powstała w Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów, przeznaczona jest dla uczniów klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Ta innowacyjna edukacyjna zabawa fabularna dotyczy migracji, a przygotowana została do bezpłatnego wykorzystania przez szkoły.
18.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

2019-12-10_dzien_migranta_001_799x533.JPG
Pierwszy raz w grę zagrano 10 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 81 w Gdańsku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Gra powstała w ramach współpracy Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku ze Stowarzyszeniem ,,Na Styku". Dotyczy problemu migracji, dzięki niej uczniowie mogą wcielić się w położenie migranta, poznać trudności i wyzwania z jakimi się styka, poczuć emocje towarzyszące migracji.  

- Wymyśliliśmy najpierw grę miejską, a później dopasowaliśmy ją do realiów szkoły i dlatego nazwaliśmy ją grą fabularną. Ideą było połączenie edukacji i zdobywanie wiedzy w formie rozrywki aktywnej - wyjaśnia Dobrawa Aleksiak, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia ”Na Styku”, które przygotowało grę z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów, który przypada 18 grudnia.

Jako pierwsi grę wypróbowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 81 w Gdańsku. Każdy uczestnik losował kartę postaci, z których każda ma własną historię, i wcielał się w rolę osoby przemieszczającej się z jednego kraju do drugiego. 

- Dzieci mogły odczuć, że zwykłe proste rzeczy stają się dla migranta wyzwaniem. To przeżycie uczy, że każda osoba jest cenna i trzeba przełamywać stereotypy - powiedziała Natalia Kowalishyna, przedstawicielka gdańskiej Rady Imigrantek i Imigrantów.

Stowarzyszenie "Na Styku" stworzyło grę od strony organizacyjnej, merytorycznej i treści, a poprowadzili sami uczniowie przy pomocy nauczycieli. Klikając na poniższy link można pobrać scenariusz i instrukcję gry i wszystkie niezbędne materiały, które pozwolą samodzielnie zorganizować i przeprowadzić grę w szkole lub przy okazji innych działań edukacyjnych:

 

TUTAJ POBIERZ

Gra_dla_szkol_na_temat_migracji (14.36 MB)

 

Stowarzyszenie „Na styku” dzięki projektowi „Get up and goals” finansowanemu z UE, posiada fundusze, żeby przygotować ją w wersji angielskiej.

- Chcemy ją promować na arenie międzynarodowej, jako dobrą praktykę z Gdańska - dopowiada Dobrawa Aleksiak, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia ”Na Styku”.

 

Czytaj także: 

Cała szkoła zamieniła się w migrantów. Innowacyjna gra fabularna jako dobra praktyka z Gdańska dla całej Europy

 

 

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane